Xcode?
-
- Viestit: 2331
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 21.42
Re: Xcode?
Viesti Kirjoittaja Mikko »
Niin ja kyseessä ei ole pelkkä Java-työkalu, vaan ohjelmointiympäristä jolla voi tehdä kaikenlaista softaa OS X:iin ja sitten tuota Javaa muillekin käyttiksille. Itse olen tosin (aikoinaan) Javaa koodannut Eclipsellä, kun XCoden edeltäjän Project Builderin Java-työkalut olivat alkeellisia. XCodella en ole mitään koodannut.
-
- Viestit: 91
- Liittynyt: 22.4.2004 klo 23.50
- Paikkakunta: Tampere
Re: Xcode?
Viesti Kirjoittaja Annukka »
Asensin Pantterin pari viikkoa sitten. Mistä se tarkkaan ottaen pitäisi löytyä?
Löytyykö rautalankaa josta voisit vääntää?
Annukka
Löytyy tällainen
XCode_DP_Panther.img.gz
mutta se ei aukea. ???
-
- Viestit: 2331
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 21.42
Re: Xcode?
Viesti Kirjoittaja Mikko »
Jos olet ostanut joskus AppleStoresta tai sitten rekisteröinyt jonkun Applen tuotteen netissä sinulla pitäisi olla jo tuo Apple ID millä sisään pääsee. Ei maksa mitään, henkilötietoja joutuu täyttelemään. En muistanut, että sinne piti tunnuksilla mennä, ennen on ainakin pystynyt lataamaan ilman kirjautumista...Annukka kirjoitti:Tuolla developer-sivulla kysytään jotain tunnuksia? Miksi? Mikä juttu se on kaikenkaikkiaan?
Olen nyt Windows koneen edessä toisella paikkakunnalla, joten en pääse etsimään sitä pakettia.. tuo löytämäsi tosin voisi hyvinkin olla se. Pitää varmaan siirtää kovalevylle, purkaa paketti (.gz), jolloin sen asennusohjelman pitäisi ilmestyä levy-imagena.Annukka kirjoitti:Asensin Pantterin pari viikkoa sitten. Mistä se tarkkaan ottaen pitäisi löytyä?
Löytyykö rautalankaa josta voisit vääntää?
-
- Viestit: 335
- Liittynyt: 9.5.2004 klo 18.24
Re: Xcode?
Viesti Kirjoittaja mazbi »
-
- Viestit: 91
- Liittynyt: 22.4.2004 klo 23.50
- Paikkakunta: Tampere
Re: Xcode?
Viesti Kirjoittaja Annukka »
The file "XCode_DP_Panther.img.gz" does not appear to be compressed or encoded. The application "Stuffit expander app" might be able to open this file. would you like to try opening the file using "Stuffit expander app" ? If the file does not open correctly, it is advised that you obtain further information about the contentn of this file from the sendet or provider of the file.
Sitten vaihtoehtonamikat
Don't try Try
Ja tuota Try- painiketta klikkaamalla ei tapahdu mitään???
Olen vähän pihalla. Pitääkö tähän nyt hakea netistä jokin apuohjelma? Jos tämä tuli mukana Pantterissa, miksei se installoidu?
Jos kärsivällisyytesi riittää, viitsitkö vielä auttaa??
Annukka
-
- Viestit: 107
- Liittynyt: 25.7.2004 klo 0.27
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Xcode?
Viesti Kirjoittaja phedlund »
sellainen tuli mieleen että omassa Pantterissani XCode-asennus löytyi myös Ohjelmat->Installers - hakemistosta, taisiko olla "Install developer tools".
-
- Viestit: 2631
- Liittynyt: 12.4.2004 klo 3.34
Re: Xcode?
Viesti Kirjoittaja NOx »
Erikseen ostettu Panther mustassa pahvirasiassa vai koneen mukana tullut? Erikseen ostetussa Pantherissa on mukana neljäs CD, jonka päällä lukee selvästi Mac OS X XCode Tools ja keskellä CD:tä on vasaran kuva. Koneiden mukana tulleessa palautuslevyjen kasassa sijainti riippuu onko koneessa DVD-asema vai ei. Aina se kuitenkin selostetaan koneen mukana tulleissa ohjeissa mistä XCode löytyy, siinä paperikasassa jota ei kuulu heittää roskakoriin. Yleensä asennus tapahtuu siten että laita ohjelmien (tai lisäohjelmien) palautuksen levy asemaan, käynnistä ohjelmien palautus ja valitse muokkaa-listalta mitä aiot palauttaa. Kehittäjätyökaluista on kyse. Eräissä tapauksissa kun Panther on esiasennettuna koneeseen, asentaja löytyy myös kovalevyltä valmiina Ohjelmat-kansiosta.Löytyykö Pantterista tuollainen?
Perheenjäsen opiskeluissaan tekee jotain Java-juttuja ja väittää, että Macissa pitäsi olla tuollainen Java-työkalu (?) itsessään.
Onko perää?
Synonyymejä:
XCode
XCode Tools
Developer Tools
Kehittäjätyökalut
-
- Viestit: 4403
- Liittynyt: 3.1.2005 klo 14.37
Re: Xcode?
Viesti Kirjoittaja matteus/2 »
Jotenkin jäi vähän sellainen epä-Applemainen kuva tosta että olisi pitänyt tietää tarkkaan mitä tekee, en sitten viitsinyt lähteä enempää sorkkimaan..
-
- Viestit: 258
- Liittynyt: 24.8.2004 klo 12.01
Re: Xcode?
Viesti Kirjoittaja T-LintU »
Tämäkin aiemmin mainittiin, mutta:
http://developer.apple.com/ Tuolta voi ladata uusimman version. Kirjaudu ensin sisään (tarvittaessa luo tili) sitten: Download Software->Developer Tools->Xcode Tools v1.5->Xcode Tools 1.5 - CD Image ja Download. Avaa Stuffit Expanderilla ja asenna.
Java kehitykseen suosittelisin itse tosin jotain muuta kehitintä. Esim:
http://www.eclipse.org/ Aivan loistava kehitin. Avointa lähdekoodia ja siten ilmainen.
http://www.netbeans.org/ Myös kelpo kehitin. Nettipuolella pesee kyllä mielestäni edellisen. J2EE tuki tulossa keväällä.Myös avointa lähdekoodia.
http://www.borland.com/jbuilder/ Foundation perusversio ilmainen, jolla perustyöskentelyn luulisi sujuvan. Käytössä ainakin omassa koulussamme. Uudemmat versiot ovat mielestäni ihan kelvollisia.
-
- Viestit: 455
- Liittynyt: 18.8.2005 klo 14.48
- Paikkakunta: Espoo
Re: Xcode?
Viesti Kirjoittaja DeepDown »
Voiko tuon Installers -hakemiston alihakemistoineen (XCode Tools yms) poistaa ihan surutta ilman, että se vaikuttaa mihinkään? Uskoisin että voi vai voiko?phedlund kirjoitti:XCode-asennus löytyi myös Ohjelmat->Installers - hakemistosta, taisiko olla "Install developer tools".
Alkaa nimittäin levytila olla kortilla ja ko. hakemisto on kuitenkin lähes 400 megaa...
-
- Viestit: 4725
- Liittynyt: 8.3.2004 klo 17.38
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Xcode?
Viesti Kirjoittaja spiidi78 »
Voi. Mäkeen vaan.DeepDown kirjoitti: Voiko tuon Installers -hakemiston alihakemistoineen (XCode Tools yms) poistaa ihan surutta ilman, että se vaikuttaa mihinkään? Uskoisin että voi vai voiko?
Alkaa nimittäin levytila olla kortilla ja ko. hakemisto on kuitenkin lähes 400 megaa...
Jos tuo 400MB tuntuu isolta, niin alkaa tosissaan levytila olee vähissä

Ilmeisesti sinulla on tehdasasennus, poistamalla OSX:n ylimääräiset kielet ja kirjotinajurit jne vapautuu vielä reippaasti lisää.
-
- Viestit: 455
- Liittynyt: 18.8.2005 klo 14.48
- Paikkakunta: Espoo
Viesti Kirjoittaja DeepDown »
Kuinkas noi kielet ja ajurit sitten poistetaan turvallisesti? Muistaisin jostain lukeneeni, että jos homman tekee väärin niin OS X sekoaa tai jotain.
Lisäksi mietin, että entäs sitten jos ostan uuden printterin tämän HP:n tilalle (suunnitelmissa on) ja sitten olenkin poistanut ko. valmistajan ajurit? HP:tä en nimittäin varmasti tule enää ostamaan. Mac -yhteensopiva my ass!
-
- Viestit: 22977
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Monolingual-nimistä softaa minä olen käyttänyt ylimääräisten kielten poistamiseen. Pitää vaan muistaa ajaa myös kun softia on päivitelty, niissä kun tuppaa tulee ne kielet uudestaan.DeepDown kirjoitti:No joo, onhan tossa vielä tuo suositeltu n. 10% tyhjää, mutta kun kokoajan vähenee tila niin pitää päästä eroon kaikesta turhasta.
Kuinkas noi kielet ja ajurit sitten poistetaan turvallisesti? Muistaisin jostain lukeneeni, että jos homman tekee väärin niin OS X sekoaa tai jotain.
Lisäksi mietin, että entäs sitten jos ostan uuden printterin tämän HP:n tilalle (suunnitelmissa on) ja sitten olenkin poistanut ko. valmistajan ajurit? HP:tä en nimittäin varmasti tule enää ostamaan. Mac -yhteensopiva my ass!
-
- Viestit: 16
- Liittynyt: 28.3.2007 klo 10.26
- Paikkakunta: Lempäälä
Viesti Kirjoittaja garibaldi »
-
- Viestit: 168
- Liittynyt: 6.10.2006 klo 8.48
- Paikkakunta: Häme
Re: Xcode?
Viesti Kirjoittaja jjm »
Tämä herätti minussa ajatuksen, joka hymyilyttää. Applen OS X -koodarit, jotka raahailee kuvakkeita paikasta toiseen ja kaikki alkaa toimimaan ihan itsekseen...matteus/2 kirjoitti:Itsellänikään ei tuo Xcode Toolsin instaus onnistunut ***
Jotenkin jäi vähän sellainen epä-Applemainen kuva tosta että olisi pitänyt tietää tarkkaan mitä tekee, en sitten viitsinyt lähteä enempää sorkkimaan..
Yleensä ottaen jos on "developer", niin työkalupaketin asentaminen on pienimpiä pähkinöitä purtavaksi.
-
- Viestit: 695
- Liittynyt: 8.1.2005 klo 15.29
Re: Xcode?
Viesti Kirjoittaja teroyk »
Ei auta vaikka joskus olis koodannut konekielelläkin, niin silti voi joutua manaamaan Xcoden asennusta aika kauankin. Kerran olen joutunut toteamaan, että komentoriviltä pico käyntiin ja komentorivillä kääntämään on kaikista helpointa.jjm kirjoitti: Yleensä ottaen jos on "developer", niin työkalupaketin asentaminen on pienimpiä pähkinöitä purtavaksi.
Mutta siis normaalisti se menee OSX:n CD:ltä tai DVD:ltä asentaen.
Palaa sivulle “Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit