Pikavauhdilla lähestyvien synttäreidensä johdosta on vaimoni aloittanut aggressiivisen ja määrätietoisen manipulionnin varmistaakseen että parin viikon päässä ruusujen seasta pilkottaa 12 tuuman Powerbook G4. Asiasta on kotona keskusteltu ja vaimo antanut varsin järkeviä kommentteja mm. koneen pienen koon tuomista eduista.
Nyt on vaan niin että ”vanhan” koneen hankkiminen hivenen mietityttää. Tämä eteenkin kun uutta Intel –kamaa on jo alkanut pukkaamaan päälle ja toisaalta näkisin koneelle aktiivista käyttöikää muutamaa kuukautta pidemmällekin.
Onko asiasta mietteitä tai alalla kuulopuheita tulossa olevista uutuuksista joissa näyttökoko ja koneen muu layout olisi tyttömäisen pieni eli about sitä 12-14 tuuman luokkaa?
Vaimo kärttää pientä peliä
Keskustelua Mac-yhteensopivista laitteista
8 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 174
- Liittynyt: 6.10.2005 klo 15.45
Vaimo kärttää pientä peliä
Viesti Kirjoittaja Nemo »
-
- Vuoden Homppulainen 2006
- Viestit: 10220
- Liittynyt: 28.2.2004 klo 18.55
- Paikkakunta: Mustasaari (Vaasa)
-
- Viestit: 1084
- Liittynyt: 15.12.2005 klo 11.52
- Paikkakunta: Tre
Re: Vaimo kärttää pientä peliä
Viesti Kirjoittaja alspe »
Naiset ne tykkää pienistäNemo kirjoitti: Asiasta on kotona keskusteltu ja vaimo antanut varsin järkeviä kommentteja mm. koneen pienen koon tuomista eduista.
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
Mutta älä Nemo suutu...
MB Pro 13" i5, iPod Classic, iPhone 6, iPad Air 1
-
- Viestit: 225
- Liittynyt: 13.1.2005 klo 12.03
- Paikkakunta: Tampere
Viesti Kirjoittaja TommiK »
Meillä on 12 tuumainen ibook toimituksessa. Toivottavasti tulee jo tällä viikolla. Ei se Intel Macbookin julkaiseminen vaikuta G4 ibookin käyttöikään millään lailla. Itse katson asiaa niin, että jos koneelle on selkeästi käyttöä kannattaa se hankkia. Käyttöarvoa koneelle on välittömästi kun se kotiin saadaan.
-
- Viestit: 1405
- Liittynyt: 3.11.2004 klo 17.36
- Paikkakunta: Tampere
-
- Viestit: 174
- Liittynyt: 6.10.2005 klo 15.45
Viesti Kirjoittaja Nemo »
Tuo näyttöasia tässä nyt eniten askarruttaa. Jos sieltä on tulossa lähiaikoina uusi malli joka on kooltaan sama vanhan kanssa niin sitten kyllä alkaa harmittamaan 
Muutoin 12 tuuman kone vaikuttaa varsin asialliselta: Tykkään monipuolisista näyttöoptioista ja kai siinä nyt jonkin verran ruutia riittää myös pelien pelaamiseen ja muuhun prosuintensiivisempään käyttöön. Oikeastaan ainoa vika minkä olen toistaiseksi huomannut on taustavalaistun näppiksen puute.
Ehkä kannattaa vaan kiltisti marssia kauppaan ja hankkia? Tuskin se korvaava malli ainakaan halvemmalla lähtee joten tässähän voisi olla jopa pienoisen rahansäästön mahdollisuus.

Muutoin 12 tuuman kone vaikuttaa varsin asialliselta: Tykkään monipuolisista näyttöoptioista ja kai siinä nyt jonkin verran ruutia riittää myös pelien pelaamiseen ja muuhun prosuintensiivisempään käyttöön. Oikeastaan ainoa vika minkä olen toistaiseksi huomannut on taustavalaistun näppiksen puute.
Ehkä kannattaa vaan kiltisti marssia kauppaan ja hankkia? Tuskin se korvaava malli ainakaan halvemmalla lähtee joten tässähän voisi olla jopa pienoisen rahansäästön mahdollisuus.
-
- Viestit: 300
- Liittynyt: 5.3.2006 klo 12.00
- Paikkakunta: Helsinki
-
- Viestit: 228
- Liittynyt: 12.1.2005 klo 8.59
Viesti Kirjoittaja kuma »
Mulla on ollut vuoden 12" PB, suosittelen lämpimästi! Kulkee erinomaisen näppärästi mukana palauttaen sanan kannettava todellisen merkityksenNemo kirjoitti:Muutoin 12 tuuman kone vaikuttaa varsin asialliselta: Tykkään monipuolisista näyttöoptioista ja kai siinä nyt jonkin verran ruutia riittää myös pelien pelaamiseen ja muuhun prosuintensiivisempään käyttöön. Oikeastaan ainoa vika minkä olen toistaiseksi huomannut on taustavalaistun näppiksen puute.

Samalla kertaa niin paljon lisämuistia, kuin rahkeet antavat myöten (esim. Varimportista saa lisämuistin asennettuna halvemmalla kuin suoraan Apple Storesta netistä). Nopeampi kiintolevy (7200 versus vakio 5400 rpm) auttaa myös koneen tehoissa (apua valintaan: katso vertailuja http://www.storagereview.com/comparison.html -sivulta; valitset pudotusvalikosta aiotun käytön ja sen jälkieen saat kiintolevyt rankattuna tämän mukaan).
Näytönohjaimen tehoista: riippuu vähän siitä, mitä pelaat ja mihin olet tottunut. Mä olen pelannut World of Warcraftia sekä PowerBookilla että puuceellä, ja tehoero pc:n hyväksi on selkeä – ja niinhän se menee melkein koneella kuin koneella. WoW pyörii silti mukavasti (mitä nyt Ironforgessa välillä "pientä" lagia havaittavissa, mutta se nyt on pelitekninen asia).
/kuma
8 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu laitteista”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit