Pitäisi alkaa miettimään miten saisin seuraavat asiat hoidettua:
WAN
SFTP palvelin
WWW palvelin
LAN
Varmuuuskopiotila
Tiedostopalvelin
Lisäksi
- Pelkkä kone hyrisemässä, eli hallinta joltain muulta koneelta
- Ylläpitoyhteydet mahdollisia myös internetistä päin
Ise uumoilin että pieni PC "kaapin perälle", linukka ja joku VNC ohjelmisto sisään, reitittimeen UPNP iskuun ja palomuurin säännöt kuntoon. Helpommin sanottua kuin tehtyä, joten heittäkääs kommenttia jotka olette samoja asioita joskus miettineet.
Palvelinta kotiin
Keskustelua Mac-yhteensopivista laitteista
6 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 292
- Liittynyt: 25.1.2006 klo 20.51
- Paikkakunta: Oulu
Palvelinta kotiin
Viesti Kirjoittaja kokki »
---
iMac 27" i5
Mini C2D 1,83
iPhone 4
2x Miglia TVmini
iMac 27" i5
Mini C2D 1,83
iPhone 4
2x Miglia TVmini
-
- Viestit: 1275
- Liittynyt: 24.3.2006 klo 19.30
- Paikkakunta: Ulkomailla
-
- Viestit: 24
- Liittynyt: 3.1.2005 klo 13.03
Re: Palvelinta kotiin
Viesti Kirjoittaja jusi »
Juuri noihin samoihin tarpeisiin puukotin aikoinani eläkkeelle siirtyneen pc-laatikon iMacin tieltä. Päädyin asentamaan siihen Fedora Coren, tarvittavaa apua sain sinänsä nerokkaista ohjeista osoitteesta http://www.brennan.id.au/. Hallintaan käytin aluksi vnc:tä, mutta melko nopeasti tuli selväksi että pelkkä terminaali riitti useimpiin hommiin. Konfiguroinnissa meni muutama päivä, ja asetusten viilaamisessa useampi.kokki kirjoitti:Ise uumoilin että pieni PC "kaapin perälle", linukka ja joku VNC ohjelmisto sisään, reitittimeen UPNP iskuun ja palomuurin säännöt kuntoon. Helpommin sanottua kuin tehtyä, joten heittäkääs kommenttia jotka olette samoja asioita joskus miettineet.
Vaikka Mac Mini olikin haaveissa tuohon serverin rooliin, oli siinä yksi erinomaisen huono puoli tuohon rooliin nähden: Vain yksi ethernet-liitin. Kampasin verkkoa edestakaisin löytääkseni vertailuja usb-väyläisistä ethernet-korteista, ja vaikutelma jäi sellaiseksi etteivät nämä ole edes usb2-versioina tavanomaisen kortin veroisia. Tarvitsin kaksi siitä syystä, että halusin palvelimen olevan aidosti turvallinen palomuuriratkaisu kotiverkon ja netin välissä.
Tuo linux-laatikko pyöri kauniisti ja kivasti noin vuoden päivät. Suurin riemu siinä oli se virittely asioiden sujuvuus, mutta harvakseltaan käytettynä huomasin aina joutuvani kampaamaan jostakin ohjeita pienienkin asioiden hoitamiseen. Jossain vaiheessa tajusin, että puolet niistä palveluista joita olin alunperin ajatellut palvelimelle - www, ssh ja levyjaot - olin huomaamatta siirtänyt iMacin harteille. Pienen harkinnan jälkeen korvasin linuxlaatikon fiksulla reititinratkaisulla sekä verkkokovalevyllä, ja nyt iMac hoitaa kaikki tarpeelliset hommat suoraan itsekseen.
Joissain asioissa linukkaboxi oli uskomattoman rok, ja olihan siinä nimenomaan tuota tekemisen makua. Minulle tämä oli kuitenkin helpompi ratkaisu, eikä iMacin suorituskyky ole kärsinyt lainkaan.
-
- Viestit: 942
- Liittynyt: 12.9.2004 klo 21.47
- Paikkakunta: Espoo
Re: Palvelinta kotiin
Viesti Kirjoittaja BlueTide »
Komppaan. Itsellä tosin Debian Stable, mutta muuten tämä on kuin suoraan meikun kokemuksista. En pistänyt VNC:tä ollenkaan, tosin, ssh riittää itselleni ihan mainiosti. Debianissa (muita en ole kokeillut niin en voi sanoa) tuo konffaaminen oli suht helppoa jos vain pystyi käyttämään samaan aikaan toista konetta jolta lukea HOW-TO dokkareita.jusi kirjoitti:Juuri noihin samoihin tarpeisiin puukotin aikoinani eläkkeelle siirtyneen pc-laatikon iMacin tieltä. Päädyin asentamaan siihen Fedora Coren, tarvittavaa apua sain sinänsä nerokkaista ohjeista osoitteesta http://www.brennan.id.au/. Hallintaan käytin aluksi vnc:tä, mutta melko nopeasti tuli selväksi että pelkkä terminaali riitti useimpiin hommiin. Konfiguroinnissa meni muutama päivä, ja asetusten viilaamisessa useampi.
Miniä on myös vähän heikko laajentaa jos haluaa halpaa levytilaa paljon. Voimaa tuossa on enemmän kuin tarpeeksi ja koko on tosi passeli.jusi kirjoitti:Vaikka Mac Mini olikin haaveissa tuohon serverin rooliin, oli siinä yksi erinomaisen huono puoli tuohon rooliin nähden
Tuokin on ihan totta, tosin täällä on käynyt niin, että se serveri siellä nurkassa toimii, toimii, toimii... Virittelyä kyllä on kun tekee uutta juttua, mutta kun sitä ei tarvitse oikeastaan tehdä alun asennuksen jäkeen (minun siis) niin kokoinaisuutena vähällä sitä pääsi. Lisäksi monen käyttäjän (lue perhe, kaksi kannettavaa ja työasema sekä erinäinen määrä vierailevia laitteita) jakoihin ja muihin on sangen näppärää olla pyhitetty kone joka on aina päällä, oli se sitten mikä oli. Meirän keksilaatikko on vaatehuoneen perällä eikä näin ollen häiritse sisustuksellisesti tai äänellisesti muuta elämää.jusi kirjoitti:Joissain asioissa linukkaboxi oli uskomattoman rok, ja olihan siinä nimenomaan tuota tekemisen makua. Minulle tämä oli kuitenkin helpompi ratkaisu, eikä iMacin suorituskyky ole kärsinyt lainkaan.
Ei ihan heikkohermoisille, mutta jos jaksaa sen tehdä niin se on kiva. Tosi kiva.
EDIT : PS CS3:n latausta odotelless... Jos nyt tekisin tämän homman uudestaan, niin ostaisin ensimmäiseksi räkin (~100€) ja siihen 4U kotelon jossa on paljon laajennusvaraa levyille (~90€). Tuonne sitten sisään se vanha kone. Tämän roinan kanssa on parempi tehdä asiat helpoksi tai menee hermot, liikuteltavuus ja huollon helppous on todellä tärkeää koska levyt paukkuu kumminkin. Lisäksi on kiva virittää monitorointipalveluita jotka toivottavasti auttavat ongelmatilanteissa.
Debian pysyisi käyttiksenä kuten nytkin. Applen Mac Miniä voisi tietysti kokeilla antamaan joitain ei niin kriitisiä ja Mac spesifisiä palveluita niin että se linkittäisi itsensä tuohon Linux-datavarastoon (Esim iTunes kirjaston keskitetty hallinta mikä on royal-pain-in-the-ass nykyisillä systeemeillä).
Mun maailmassani on hauskempaa.
-
- Viestit: 937
- Liittynyt: 5.6.2006 klo 13.48
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Palvelinta kotiin
Viesti Kirjoittaja morbusg »
Itsellä pörränny kohta reilut 1½ vuotta G4 mini tuossa mm. ssh, ftp, pgsql, bb, smb, sekä ihan tavallisessa työpöytäkäytössä. Sitä ennen samaa virkaa toimitti fbsd PC-laatikko, ja niitä kahta verratessa ei kovin paljoa eroja oikeestaan ole ollut minun vinkkelistä, ellei sitten vähän enemmän säätämistä fbsd-puolella.kokki kirjoitti:Pitäisi alkaa miettimään miten saisin seuraavat asiat hoidettua:
WAN
SFTP palvelin
WWW palvelin
LAN
Varmuuuskopiotila
Tiedostopalvelin
Lisäksi
- Pelkkä kone hyrisemässä, eli hallinta joltain muulta koneelta
- Ylläpitoyhteydet mahdollisia myös internetistä päin
Ise uumoilin että pieni PC "kaapin perälle", linukka ja joku VNC ohjelmisto sisään, reitittimeen UPNP iskuun ja palomuurin säännöt kuntoon. Helpommin sanottua kuin tehtyä, joten heittäkääs kommenttia jotka olette samoja asioita joskus miettineet.
VNC kannattaa muuten unohtaa heti kättelyssä, ellei sitten tunneloi sitä ssh:lla. Jo pelkästään sen takia että X:n pyörittäminen palvelimessa on vähän hölmöä, sen lisäksi että se on tietoturvariski.

-
- Viestit: 1713
- Liittynyt: 27.4.2005 klo 20.34
Re: Palvelinta kotiin
Viesti Kirjoittaja Pbman »
Jos on vanha lousku pc nurkassa tai sukulaisilla niin se on aivan mainio peli tuoho hommaan. Ehkä helpoimmasta päästä asennettavia on Ubuntu ja sen foorumilta löytyy suomeksi hyvät ohjeet kaikkien noiden juttujen asentamiseksi. Vaikeaa homma ei missään tapauksessa ole.kokki kirjoitti:Pitäisi alkaa miettimään miten saisin seuraavat asiat hoidettua:
WAN
SFTP palvelin
WWW palvelin
LAN
Varmuuuskopiotila
Tiedostopalvelin
Lisäksi
- Pelkkä kone hyrisemässä, eli hallinta joltain muulta koneelta
- Ylläpitoyhteydet mahdollisia myös internetistä päin
Ise uumoilin että pieni PC "kaapin perälle", linukka ja joku VNC ohjelmisto sisään, reitittimeen UPNP iskuun ja palomuurin säännöt kuntoon. Helpommin sanottua kuin tehtyä, joten heittäkääs kommenttia jotka olette samoja asioita joskus miettineet.
Itse meinasin ostaa vanhan cuben palvelimeksi, mutta pysyin sitten vanhassa PC:ssä kun sellainen jo nurkasta löytyi.
6 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu laitteista”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit