pesin muistitikun
Keskustelua Mac-yhteensopivista laitteista
4 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 35
- Liittynyt: 14.2.2007 klo 17.12
pesin muistitikun
Viesti Kirjoittaja hookoo »
Päätinpä "testata" muistitikun toimivuuden. Unohdin tikun paidan taskuun ja laitoin paidan peseytymään 60 asteeseen. Muutaman tunnin päästä pyykin poistettua koneesta huomasin rummun pohjalla muistitikun. Ensin säikähdys ja sitten tikku uunin kupeeseen kuivumaan. Seuraavana päivänä varovasti koneen kylkeen kiinni ja kas kummaa! Buffalon muistitikku toimii edelleen... aika hyvä!
-
- Viestit: 3998
- Liittynyt: 18.7.2006 klo 12.45
- Paikkakunta: Vantaa
-
- Viestit: 1514
- Liittynyt: 14.9.2007 klo 22.39
- Paikkakunta: Turku
Viesti Kirjoittaja The raconteur »
Tuo flash-muisti on kyllä yllättävän kestävää. Allekirjoittaneen mp3-soitin uinut merivedessä, ja hyvin soittelee edelleen 8)
Niin ja hyvä, että tikkusi pysyi ehjänä. On meinaan aika kovaa menoa tuolla pesukoneessa. Kannattaa kuitenkin ottaa tikulta tärkeät tiedot talteen, koska tommonen pesuaine voi rikkoa sen muistin ajan myötä (hapettuminen ym.)
Niin ja hyvä, että tikkusi pysyi ehjänä. On meinaan aika kovaa menoa tuolla pesukoneessa. Kannattaa kuitenkin ottaa tikulta tärkeät tiedot talteen, koska tommonen pesuaine voi rikkoa sen muistin ajan myötä (hapettuminen ym.)
MBP mid2010
-
- Viestit: 600
- Liittynyt: 26.7.2007 klo 18.36
Viesti Kirjoittaja mindgame »
Juurikin näin. Kun piirilevy vettyy, se alkaa välittömästi hapettumaan reilusti normaalia nopeampaa päästyään hapen kanssa tekemisiin. Jossain vaiheessa hapettumat alkaa tekemään oikosulkuja yms. jolloin laitteen toiminta häiriintyy. Tuossa voi kestää tunneista aina vuosiin esim kastuneiden puhelimien kohdalla. Pesuaineet sitten vakavoittaa tapausta, koska vesi pääsee tällöin vieläkin pienempiin rakoihin, josta sen voi puhdistaa vain ja ainoastaan ultraäänipesulla jos silläkäänThe raconteur kirjoitti:Kannattaa kuitenkin ottaa tikulta tärkeät tiedot talteen, koska tommonen pesuaine voi rikkoa sen muistin ajan myötä (hapettuminen ym.)

Jos kallis puhelinkin kastuu se on syytä viedä huoltoon vaikka vesilasissa juurikin sen takia, jotta laite ei pääse hapen kanssa tekemisiin.
mielipeli kuittaa.
4 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu laitteista”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit