mikastus kirjoitti:Järjestelmäasetukset-Näppäimistö ja hiiri-Näppäinoikotiet.
mulla on siellä tälleen

mutta joko aamiaisen yhteydessä vahingossa nauttimani bongivesi tömisee tosi lujaa tai sitten tuo cmd+´ei tee mitään

(muutin sen cmd+§:ksi ja, yllättäen, nyt se toimii puoliksi niinkuin idea on: Se vaihtaa aktiivista ikkunaa mutta se aktiivinen perhana ei tule etummaiseksi ikkunaksi vaan jää edellisen taakse, eli eipä tästä nyt sen kummempaa hyötyä saanut aikaiseksi. Thanks a bunch OSX?).
Mutta muuten kiitos, nyt löytyi sentään Sufarin nappulat ja mistä niitä muutetaan, ne on koneessani cmd+ nuoli vasemmalle, ja shifti pohjassa vaihtaa tabia toiseen suuntaan.
Mulla tosin pomppii Spaces'ta toiseen cmd+ nuolilla, eli en pysty tällä hetkellä kuin pakittaa tabeja, häätyy muuttaa noita Safarin näppiksiä.