Eli mitenkä toimin kun vaihdan MacBookkiin 10G kovalevyn 40G:seen.Toista Macciä ei ole käytettävissä mutta telakka jossa
pöytäkoneen 10.4.11 käyttis.Meneekö se niin että kytken FW kaapelin Macin ja telakan välille ja siirrän telakan kovalevylle poistettavan koviksen "tavarat" - valitsen telakan koviksen käynnistyslevyksi,suljen Macin ja vaihdan 40G koviksen koneeseen, käynnistän Macin telakan kovalevy käynnistyslevynä ja siirrän telakan kovikselta "tavarat" k0neessa nyt olevaan 40G levylle.40G ei ole alustettu Macillä vaan PC:llä - tuleeko ongelmia kun 40G täytyy ennen siirtoja vielä osioida? Kiitos taas etukäteen neuvoista:
PowerBookin G4 kovalevyn vaihto ja käyttiksen asennus
Mac OS X, Boot Camp ja virtualisointi
3 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 682
- Liittynyt: 31.10.2008 klo 16.15
PowerBookin G4 kovalevyn vaihto ja käyttiksen asennus
Viesti Kirjoittaja joke1ra »
-
- Viestit: 7416
- Liittynyt: 20.5.2005 klo 10.41
- Paikkakunta: Turku I
Re: PowerBookin G4 kovalevyn vaihto ja käyttiksen asennus
Viesti Kirjoittaja Maza »
En oikein ymmärtänyt tuota telakkajuttua. Mutta helpoin tapa on tehdä backup jonnekin, ulkoiselle kiintolevylle tai sille telakalle, jonka jälkeen yksinkertaisesti vaihdat kovalevyn. Tämän jälkeen sen voi alustaa ja osioida (ainakin yksi osio pitää olla) sekä asentaa käyttiksen alkuperäisiltä levyiltä. Onhan ne tallessa? Onko Retail-asennuslevyillä Levytyökalua, se tarvitaan?
Ei kai PowerBookia (vai MacBookia?) muuten ole 10 gigan kiintolevyllä tehty, etkä kai siihen 40-gigaista laita?
Minä vaihdoin juuri iBookiin 80-gigaisen levyn tilalle 160-gigaisen. Täällä on ohjeet: http://www.ifixit.com/Browse/Mac
Ei kai PowerBookia (vai MacBookia?) muuten ole 10 gigan kiintolevyllä tehty, etkä kai siihen 40-gigaista laita?
Minä vaihdoin juuri iBookiin 80-gigaisen levyn tilalle 160-gigaisen. Täällä on ohjeet: http://www.ifixit.com/Browse/Mac
Meidän planeettaamme ei ole mikään symbolinen kohtu, me ollaan kaikki suuressa sinisessä limousinessa (Jarkko Laine)
-
- Viestit: 682
- Liittynyt: 31.10.2008 klo 16.15
Re: PowerBookin G4 kovalevyn vaihto ja käyttiksen asennus
Viesti Kirjoittaja joke1ra »
2001 oli PowerBook G€/400 ilmestysvuosi jolloin siinä oli tehdasasennuksena 10G kovis joka siis käynyt ahtaaksi nykypäivän päivityksiä ja softia + kohta miljardipixelisiä kuvia varten.Tästä syystä vaihdan 40G levyn koneeseen - kyllähän sinne isompikin menisi mutta olen luonteeltani kohtuullinen realisti.Tämän telakan sisällä on pöytäkoneen kovis (eli 3,5" levy)jolle tarkoitus siirtää 10G "tavara" mutta tämä levy ei tietty mahdu läppärin 2,5" levytilaan eikä satu lootissa lojumaan 2,5" telakkaa josta johtuen työkaava se jonka aloituskysymyksessä esitin - kysymys kuuluikin mahtaako onnistua eli onko joku kokeillut em. systeemiä?
3 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Käyttöjärjestelmät”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit