![Surullinen [:(]](./images/smilies/icon_sad.gif)
Ennen Windows-asennusta päivitin koneen pöytälaatikkoon jääneellä Samsung 860 EVO SSD:llä. Muistia koneessa näytti olevan huimat 8Gb ja taisi olla niin, ettei tähän edes saannut lisättyä.... No siitäkin huolimatta päivitin myös Opencorella Sonoman aina uusimpaan asti. Kaikki toimii hienosti ja mukavan ripeästikin tuon SSD:n takia.
Sitten kun päästiin kiinni tähän Microsoft maailmaan niin alkoikin ongelmat
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
Tämän jälkeen tuli sitten poistettua Bootcamp-osiointi ja aloitettua jälleen alusta. Veikkaukseni on, että tuli kokeiltua todennäköisesti kaikki mihin oma taito riitti.
Lopuksi syntyi ajatus josko lataisi tuon Bootcamp tukiohjelmiston 6251 USB-tikulle ja saisi sillä jotain edistystä. Kone siis sammuksiin ja käynnistys MAC-puolelle. Seuraavaksi USB-3 tikun alustus levytyökalulla MS-DOS (FAT) ja malliksi Master Boot Record. Lopuksi Bootcamp Apuri auki ja sieltä toimintovalikosta valitsin ”Lataa Windows tukiohjelmisto”. Valitsin tallennuskohteeksi tuon juuri formatoidun USB-tikun. Kun lataus oli valmis, kone sammuksiin takaa napista ja uusi käynnistys Windows-puolelle. Kuin ihmeen kaupalla asennus jatkui normaalisti ja pääsin kirjoittamaan oman sähköpostiosoitteeni ilman kaatumista. Sen jälkeen asennus jatkuikin normaalisti loppuun asti ja nyt koneessa on myös Windows-10.
Ajattelin jakaa tämän tarinan siksi, ettei kenelläkään toisella Omenalaisella palaisi aikaa turhaan jos on samassa tilanteessa kuin itse olin.