Ei yksin Vista vaan näytöt ylipäätä
Perusasioita jokaiselle Applen tuotteiden käyttäjälle, muun muassa iCloud ja muut pilvipalvelut
4 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 2631
- Liittynyt: 12.4.2004 klo 3.34
Ei yksin Vista vaan näytöt ylipäätä
Viesti Kirjoittaja NOx »
DisplayPort. Viisi hyvää ja kuusi kaunista, mutta "Optional content protection" näytön digitaalisessa liitännässä kuullostaa huonolta ajatukselta. Millä tässä suojausten viidakossa kohta enää selviää?
com.apple.Dont_Steal_Mac_OS_X
-
- Viestit: 700
- Liittynyt: 5.1.2005 klo 16.45
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Ei yksin Vista vaan näytöt ylipäät
Viesti Kirjoittaja at »
No, 10v päästä uutisoidaan siitä että vastasyntyneisiin asennetaan DRM moduuli joka valvoo tekijänoikeuksisten tuotteiden katselua ja kuuntelua. Niin että silmät menee kiinni jos näet luvatonta aineistoa.
Eli monitorissa on itsessään suojaus mekanismi jos yrität katsoa materiaalia joka on laitonta, näyttö menee *askaksi. Eli taustalla on tekijänoikeusjärjestöt jotka pyrkivät hallitsemaan ihmiskuntaa. Ainakin sitä mitä voit kuulla ja nähdä.
En ole kyynikko vaan realisti (vaikka onko niillä nyt eroa)
Eli monitorissa on itsessään suojaus mekanismi jos yrität katsoa materiaalia joka on laitonta, näyttö menee *askaksi. Eli taustalla on tekijänoikeusjärjestöt jotka pyrkivät hallitsemaan ihmiskuntaa. Ainakin sitä mitä voit kuulla ja nähdä.
En ole kyynikko vaan realisti (vaikka onko niillä nyt eroa)
Onnellinenkin loppu on vain loppu
-
- Viestit: 2631
- Liittynyt: 12.4.2004 klo 3.34
Re: Ei yksin Vista vaan näytöt ylipäät
Viesti Kirjoittaja NOx »
Voin muuten sanoa tältäosin jo etukäteen että tulen suojaamaan omat tuotokseni sellaisella tekijänoikeudella että turha tulla asentelemaan mitään ylimääräisiä alkuperäiseen tuotteeseen kuulumattomia DRM-moduleita siellä synnytyssairaalassa.at kirjoitti:No, 10v päästä uutisoidaan siitä että vastasyntyneisiin asennetaan DRM moduuli joka valvoo tekijänoikeuksisten tuotteiden katselua ja kuuntelua. Niin että silmät menee kiinni jos näet luvatonta aineistoa.
com.apple.Dont_Steal_Mac_OS_X
-
- Viestit: 700
- Liittynyt: 5.1.2005 klo 16.45
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Ei yksin Vista vaan näytöt ylipäät
Viesti Kirjoittaja at »
Samalla tietysti laitetaan kehittynyt seurantalaite jolla pystytään seuraaamaan ihmisen liikkeitä ja puheita.NOx kirjoitti:Voin muuten sanoa tältäosin jo etukäteen että tulen suojaamaan omat tuotokseni sellaisella tekijänoikeudella että turha tulla asentelemaan mitään ylimääräisiä alkuperäiseen tuotteeseen kuulumattomia DRM-moduleita siellä synnytyssairaalassa.at kirjoitti:No, 10v päästä uutisoidaan siitä että vastasyntyneisiin asennetaan DRM moduuli joka valvoo tekijänoikeuksisten tuotteiden katselua ja kuuntelua. Niin että silmät menee kiinni jos näet luvatonta aineistoa.
Kaikki tietokoneet, televisiot, puhelimet ja ihmiset ja kaikki muu on yhdistetty jenkkien hallinoimaan satellittiverkkoon niin, että kaikkien laitteiden ja ihmisten tuottama data talletetaan ja voidaan tarvittaessa ottaa hallintaan.
Samoin on säädetty laki, jossa Kaikki elollinen ja eloton on siirretty jenkkien teoston omaisuudeksi (joten sinun tekijänoikeus ei päde). Kaikki aikuiset ihmiset velvoitetaan myös ottamaan vastaava laite kehoonsa tai heidät siirretään siperian vankileirille uudelleen koulutusta varten. Siperia on liitetty siinä vaiheessa kiinan kanssa jenkkien osavaltioksi.
Orwel taisi olla optimisti.
(typo)
Onnellinenkin loppu on vain loppu
4 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit