Apple storesta tilaaminen?
-
- Viestit: 507
- Liittynyt: 8.2.2005 klo 11.46
Apple storesta tilaaminen?
Viesti Kirjoittaja Josse »
Nyt tällänen ongelma, että viite numero ei toimi kun yritän tätä netistä maksaa. Jos joku o ennenki tilannu tuolt jtn vois kertoo kui oi maksamine onnistuu!
Tälläsen mailin sain:
Please note that as you have chosen to pay by wire transfer, we will not start to build your order until we have received your payment and the funds have cleared through the banking system.
For wire transfers, please transfer the amount due to:
Bank Name: Nordea Bank Finland Plc
Account Number: 120030-15255
Beneficiary Name: Bibit Internet Payment Service
Please ensure to quote the following reference number 11464102893 on your payment.
IMPORTANT NOTE: Failure to provide your reference number with your payment will delay the processing of your order.
Please do not combine payments for several orders in one bank transfer/cheque payment. Please ensure that your payment includes VAT. If you qualify for VAT exemption, please contact the Apple Store before submitting your payment.
Once your payment is successfully processed we will send you an order confirmation email. If you do not receive this email within 10 busi ness days of sending us your payment, then please contact us by email or telephone as indicated below.
If you do not process your payment within 30 days of the date of this order acknowledgement your order will unfortunately need to be cancelled. Alternatively, if you decide to use a different payment method (such as a credit card) you may simply place a new order. You do not need to contact us to cancel your existing order, as it will be cancelled automatically in 30 days.
BIBIT nr: 11464102893
Elikkäs luultavasitilinumeroks tulee tuolta toi:120030-15255
Laitanko saajan nimeksi vain apple store vai mitä???
-
- Vuoden Homppulainen 2006
- Viestit: 10220
- Liittynyt: 28.2.2004 klo 18.55
- Paikkakunta: Mustasaari (Vaasa)
Viesti Kirjoittaja AppleFarmer »
Heitä se viitenumero sinne viestikenttään.
Saajan nimi: Bibit Internet Payment Service (tuossahan lukee Beneficiary name, sanakirja vaikka käteen nyt)
Tilinumero: 120030-15255 (siinähän lukee selvästi)
Edit: Viime viestiesi ulkoasusta ja hengestä johtuen, voisit vähentää noiden huuto- ja kysymysmerkkien käyttöä hieman.
-
- Viestit: 507
- Liittynyt: 8.2.2005 klo 11.46
Viesti Kirjoittaja Josse »
Ja ei tarvitse mainita mun edellisiä viestejä nyt ainakin yritin asiallisesti kysyä, että otetaan iha rauhas ettei pinna taas pala.
Kiitoksia neuvosta
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
-
- Vuoden Homppulainen 2006
- Viestit: 10220
- Liittynyt: 28.2.2004 klo 18.55
- Paikkakunta: Mustasaari (Vaasa)
-
- Viestit: 2
- Liittynyt: 31.8.2005 klo 9.42
-
- Viestit: 1275
- Liittynyt: 13.8.2005 klo 2.11
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 51527
- Liittynyt: 30.12.2005 klo 21.24
- Paikkakunta: Tampere
Viesti Kirjoittaja amanita »
Pärjäilehän Josse! Joo.
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
Apple-käyttäjät ry:n jäsen • http://appleusers.fi/
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 15.6.2006 klo 16.21
Viesti Kirjoittaja skebaristi »
-
- Viestit: 25497
- Liittynyt: 9.6.2005 klo 15.24
- Paikkakunta: Oulu
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 15.6.2006 klo 16.21
-
- Viestit: 25497
- Liittynyt: 9.6.2005 klo 15.24
- Paikkakunta: Oulu
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 15.6.2006 klo 16.21
-
- Viestit: 27
- Liittynyt: 5.7.2006 klo 13.17
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja Puhuvamajava »
Mutta mutta: Tämä oli ainakin minulle ensimmäinen osoitus tarkistusmerkkien voimasta -> ei mennyt maksuni virheellisesti väärällä viitteellä. Jos olette kiinnostuneita tarkistusmerkeistä ja niiden laskentamenetelmistä, kannattaa tutustua seuraavaan sivustoon:
http://koti.mbnet.fi/~thales/tarkmerk.htm
-
- Viestit: 4403
- Liittynyt: 3.1.2005 klo 14.37
-
- Viestit: 45
- Liittynyt: 13.7.2006 klo 23.49
- Paikkakunta: Kerava
Viesti Kirjoittaja CkoDa »
mulla oli toi viite numero vielä 0 joten se ei hyväksyny sitä olleskaan. mutta laitoin sitte ilman viitettä. kai se on sama asia? laitoin kylläki viestikenttään sitte asiakastiedot. toivottavasti ei menny veetuiks
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-= Ipod U2 video 30G
-
- Viestit: 22979
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Ai, sullekin tuli pankkitiedot niin, että viitenumerona on 0. Kai pistit viestikenttään (mihin se viitenumerokin kuuluu) sen W alkuisen tilausnumeron? Sillä maksusi myös yhdistetään tilaukseesi, ei juurikaan nimellä.CkoDa kirjoitti:laitoin juurikin tilaukseen ton uuden U2 mallin ja ihmettelin kanssa maksu sysyteemiä.
mulla oli toi viite numero vielä 0 joten se ei hyväksyny sitä olleskaan. mutta laitoin sitte ilman viitettä. kai se on sama asia? laitoin kylläki viestikenttään sitte asiakastiedot. toivottavasti ei menny veetuiks
-
- Viestit: 74
- Liittynyt: 2.4.2006 klo 18.30
Viesti Kirjoittaja mcfinn »
(O.o)
(> <)
It's all fun and games 'till someone loses an eye, then it's just fun you can't see.
-
- Viestit: 17181
- Liittynyt: 15.11.2004 klo 11.07
-
- Viestit: 45
- Liittynyt: 13.7.2006 klo 23.49
- Paikkakunta: Kerava
Viesti Kirjoittaja CkoDa »
Joo klo 5.30 maksoin ton ipodin nordean tililtä ennen ku menin töihin ja klo 8.09 ne oli sen hyväksyny. luulis maanantaina tulevan, tiistaina viimestään.MacFinn kirjoitti:Ai, sullekin tuli pankkitiedot niin, että viitenumerona on 0. Kai pistit viestikenttään (mihin se viitenumerokin kuuluu) sen W alkuisen tilausnumeron? Sillä maksusi myös yhdistetään tilaukseesi, ei juurikaan nimellä.CkoDa kirjoitti:laitoin juurikin tilaukseen ton uuden U2 mallin ja ihmettelin kanssa maksu sysyteemiä.
mulla oli toi viite numero vielä 0 joten se ei hyväksyny sitä olleskaan. mutta laitoin sitte ilman viitettä. kai se on sama asia? laitoin kylläki viestikenttään sitte asiakastiedot. toivottavasti ei menny veetuiks
Laitoin siihen viestikenttään sen seurantanumeron just vai tilausnumero ja oman nimen.
nyt ei muuta kun jännittämään
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
-= Ipod U2 video 30G
-
- Viestit: 23
- Liittynyt: 1.3.2006 klo 8.17
Viesti Kirjoittaja AnttiJN »
Eli mikä on viimeinen sana:
Meneekö se viitenumero sinne viestikenttään vain viitenumero kenttään? Tai kumpi näistä on se "oikeampi" vaihtoehto? Jos se tulee viestikenttään niin laitetaanko sinne pelkkä numero vai koko "BIBIT nr: xxxxxxxxxxx ".
Toisena juttuna kysyisin että onko muilla kokemuksia siitä, että Apple Store ilmoittaa ettei onnistunut verifioimaan annettua maapostiosoitetta? Näin siis Turun yo-kylän osoitteen kanssa. Turun TNT:llä tuskin on tuon kanssa ongelmia?
Olen nyt tilaamassa ensimmäistä macciani (Macbook) ja olisi tietysti mukava että tilaus menisi ongelmitta läpi.
-
- Viestit: 76
- Liittynyt: 22.7.2004 klo 17.50
-
- Viestit: 103
- Liittynyt: 23.4.2006 klo 22.29
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja iPixie »
Itse kirjoitin tuon koko litanian sinne viestikenttään, ja hyvin toimiAnttiJN kirjoitti:Varmaan vähän toistan tätä käytyä keskustelua, mutta reilun tuhannen euron maksua netin kautta tehdessäni pidän rautalankamalleista.
Eli mikä on viimeinen sana:
Meneekö se viitenumero sinne viestikenttään vain viitenumero kenttään? Tai kumpi näistä on se "oikeampi" vaihtoehto? Jos se tulee viestikenttään niin laitetaanko sinne pelkkä numero vai koko "BIBIT nr: xxxxxxxxxxx ".

Osoite asiaan en osaa sanoa, mutta muistaisin että siitä on ollut jossain muussa ketjussa puhetta.
-
- Viestit: 103
- Liittynyt: 23.4.2006 klo 22.29
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja iPixie »
Apple Store ei ole ainoa firma joka käyttää Bibit palvelua. Ja täällä on tuo markkinaosuus pienistä markkinoista vielä pienempi, niin enpä pidättäisi hengitystä muutoksia odotellessani.eMacisti kirjoitti:Ihmeellistä että Apple Store ei vieläkään ole laittanut viitenumeroitaan kuntoon. Itse ostan sieltä aina luottokortilla. Applen tuotteet on hyviä, mutta verkkokaupassa ja yleensäkin heidän Suomen mainonnassa ja markkinoinnissa on paljon parantamisen varaa.
-
- Viestit: 22979
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Ihanko tosissas kuvittelet, että vain Suomessa käytössä oleva viitenumeromalli joskus tulee Applen nettikauppaan?eMacisti kirjoitti:Ihmeellistä että Apple Store ei vieläkään ole laittanut viitenumeroitaan kuntoon. Itse ostan sieltä aina luottokortilla. Applen tuotteet on hyviä, mutta verkkokaupassa ja yleensäkin heidän Suomen mainonnassa ja markkinoinnissa on paljon parantamisen varaa.
Varsinkin kun nykysysteemi toimii oikein hyvin.
Vielä kertauksen vuoksi:
Bibit nr xxxxxx pitää sijoittaa Viesti-kenttään pankkisiirrolla maksettaessa, samoin siihen kannattaa kirjoittaa se W-alkuinen tilausnumero., maksun saajaksiu merkitään Bibit.
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit