olen vaihtamassa pc:stä mac:n miten tiedostojen siirto?
Perusasioita jokaiselle Applen tuotteiden käyttäjälle, muun muassa iCloud ja muut pilvipalvelut
15 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 13
- Liittynyt: 26.10.2006 klo 11.46
olen vaihtamassa pc:stä mac:n miten tiedostojen siirto?
Viesti Kirjoittaja kuumac »
Huomenna tulee 20" iMac. Windows elämästä on jäljellä viisi kovalevyllistä elokuvia miten siirrän ne mac:n. Onko olemassa ulkoista kelkkaa tai muuta systeemiä jolla voisi lukea noita levyjä mac:lla. Levyt on vanhoja IDE levyjä.
-
- Viestit: 17181
- Liittynyt: 15.11.2004 klo 11.07
Re: olen vaihtamassa pc:stä mac:n miten tiedostojen siirto?
Viesti Kirjoittaja mercury »
Onko levyt irrallaan vai koneessa? Jos koneessa, siirrä verkon yli. Jos irrallaan, hanki/lainaa ulkoinen kotelo.
-
- Viestit: 22979
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
-
- Viestit: 13
- Liittynyt: 26.10.2006 klo 11.46
-
- Viestit: 2725
- Liittynyt: 14.3.2006 klo 9.23
- Paikkakunta: Espoo
-
- Viestit: 17181
- Liittynyt: 15.11.2004 klo 11.07
-
- Viestit: 13
- Liittynyt: 26.10.2006 klo 11.46
-
- Viestit: 13
- Liittynyt: 26.10.2006 klo 11.46
-
- Viestit: 215
- Liittynyt: 4.4.2006 klo 19.43
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Eikös tuossa kirjoittaja juuri kertonut, että aikoo haudata pc:n takapihalleen erittäin syvälleJayl kirjoitti:Jos haluat sitten käyttää kovalevyä sekä PC:n, että Mac:n kanssa niin alusta se FAT32:seksi. Mac kun ei NTFS tue muuten kuin, että sieltä voi ainoastaan lukea tiedostoja.kuumac kirjoitti:Tilasin cBox Combon ja 1.2 TB Lacien.

-
- Viestit: 215
- Liittynyt: 4.4.2006 klo 19.43
Viesti Kirjoittaja Jayl »
TottaTheKraken kirjoitti:Eikös tuossa kirjoittaja juuri kertonut, että aikoo haudata pc:n takapihalleen erittäin syvälle
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
Lähinnä ajattelin varoitella siinä mielessä, että jos ei tuota muista ja pistää NTFS:ksi ja siirtää tavarat tuonne uudelle kovolle, niin on hiukan hankalaa sen jälkeen muuttaa FAT32:ksi...
-
- Viestit: 13
- Liittynyt: 26.10.2006 klo 11.46
Viesti Kirjoittaja kuumac »
20" iMac tuli. Hankin samalla Airportin. Tämä on ihmeelistä. En ole koskaan asentanut mitään verkkoa tai vastaavaa. Johdot seinään ja kaikki toimii Voi luoja
Siitä vanhasta PC en todella aio tehdä mitään palvelinta ja luulen että ne levyt on kaikki NTFS. mutta jos niitä voi lukea MAC se riittää mulle. En koske kotona enään sormellanikaan PC jos ei ole aivan pakko. Töissä on... Mä vaan harmittelen että en ole aikaisemmin ymmärtänyt siirtyä MAC. Olen hämmästynyt kuinka moni mun lähi piirissä on siirtynyt käyttämään MAC. Hieno homma.
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 13
- Liittynyt: 26.10.2006 klo 11.46
-
- Viestit: 1275
- Liittynyt: 24.3.2006 klo 19.30
- Paikkakunta: Ulkomailla
Viesti Kirjoittaja Aaaron »
Tulee mieleen joku intiaanien hautausmaa-juttu ja sitten jonakin synkkänä yönä se PC nousee sieltä haudastaan ja avaa portin maanalainen paikka.kuumac kirjoitti:No niinpä löytyy. Kiitos!Ajattelin kyllä haudata pc takapihalle parin metrin syvyyteen. Toivon että vuosien tietokone ongelmien piina on nyt ohi.
-
- Viestit: 823
- Liittynyt: 21.4.2005 klo 14.08
Viesti Kirjoittaja Monte-Cristo »
Heh heh. Siellä maanalaisessa paikassa ei tosin taida olla punahehkuista, kun joutuu katsomaan ikuisuuden Blue Screen of Deathia.Aaaron kirjoitti: Tulee mieleen joku intiaanien hautausmaa-juttu ja sitten jonakin synkkänä yönä se PC nousee sieltä haudastaan ja avaa portin maanalainen paikka.
Ja onnittelut kuumacille onnistuneesta Mac-maailmaan siirtymisestä. Parempi tajuta asiat myöhään kuin ei milloinkaan. ;) Ja mukava kuulla sekin, että lähipiirissäsi on entistä enemmän macistejä.
MacBook Pro 13" mid-2010 karvalakki 750 Gt
15 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit