Sähköposti ja skandimerkit
Keskustelua ohjelmista ja Mac App Storesta.
7 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 1
- Liittynyt: 1.2.2008 klo 7.14
- Paikkakunta: Hirvensalmi
Sähköposti ja skandimerkit
Viesti Kirjoittaja Kynämies »
Pieni ongelma, joka tulee vastaan aina joskus: kun lähetän sähköpostia PC-vastaanottajalle, muuttuvat skandimerkit joillakin vastaanottajilla harakanvarpaiksi, toisilla ei. Jopa samalla vastaanottajalla joskus muuttuu, joskus ei. Tuttu asia? Onko tietoa, miten voin itse vaikuttaa tähän ilmiöön?
-
- Viestit: 1568
- Liittynyt: 24.1.2006 klo 20.05
- Paikkakunta: Järvenpää
Viesti Kirjoittaja Miklu »
Haulla löytyy muutamakin ketju tästä samasta asiasta. Liittyy jotenkin tekstin koodaukseen ja vika on yleensä vastaanottajan päässä. Tai ei siis vastaanottajan päässä vaan vastaanottajan sähköpostiohjelmassa tms. Fiksummat selittäkööt enemmän.
Itsellä käy tuota useiten kun lähetän liitteitä, joiden nimessä on ääkkösiä. Liitteiden nimistä äät ja ööt pois ja vielä tekstin koodin muutos (en nyt täällä töissä muista mitä tilalle), niin johan pelittää.
Itsellä käy tuota useiten kun lähetän liitteitä, joiden nimessä on ääkkösiä. Liitteiden nimistä äät ja ööt pois ja vielä tekstin koodin muutos (en nyt täällä töissä muista mitä tilalle), niin johan pelittää.
Prkl! Päivämäärämerkintään kuuluu piste (.) myös kuukausinumeron perään. Vuoden ensimmäistä päivää ei merkitä 1.1 vaan 1.1.
-
- Viestit: 17687
- Liittynyt: 25.11.2004 klo 11.57
- Paikkakunta: Hämeenlinna
-
- Viestit: 519
- Liittynyt: 12.8.2006 klo 20.46
- Paikkakunta: HKI
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Jos vastaanottava palvelin ei tajua merkistöjä kunnolla, niin ei se ole lähettäjän ongelma. Tietääkseni Mailin headerissa kyllä kerrotaan ihan kunnolla mitä tekstiä on luvassa ja itsellä ei ole koskaan kukaan valittanut. Sano valittajille ja kyselee omalta palveluntarjoajaltaan mikä mättää ja miksi kun standardit mailit tulee merkistöt sekaisin läpi.omppa kirjoitti:Oon itekin testaillut Hompussa olevat ohjeet läpi, mut mikään ei tunnu auttavan. Onkohan tähän ääkkösongelmaan mitään vedenpitävää ratkaisua edes olemassa?
-
- Viestit: 519
- Liittynyt: 12.8.2006 klo 20.46
- Paikkakunta: HKI
Viesti Kirjoittaja omppa »
Kyl meillä on esim. firman sisällä sama palvelin kaikilla, mutta toisilla skandit pelittää ja toisilla ei.TheKraken kirjoitti:Jos vastaanottava palvelin ei tajua merkistöjä kunnolla, niin ei se ole lähettäjän ongelma. Tietääkseni Mailin headerissa kyllä kerrotaan ihan kunnolla mitä tekstiä on luvassa ja itsellä ei ole koskaan kukaan valittanut. Sano valittajille ja kyselee omalta palveluntarjoajaltaan mikä mättää ja miksi kun standardit mailit tulee merkistöt sekaisin läpi.omppa kirjoitti:Oon itekin testaillut Hompussa olevat ohjeet läpi, mut mikään ei tunnu auttavan. Onkohan tähän ääkkösongelmaan mitään vedenpitävää ratkaisua edes olemassa?
Braun Control ET44
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
No sitten kuulostaisi että vastapään softa pissii. Tai että sitten lähtöpään postipalvelin sotkee viestiä.omppa kirjoitti:Kyl meillä on esim. firman sisällä sama palvelin kaikilla, mutta toisilla skandit pelittää ja toisilla ei.TheKraken kirjoitti:Jos vastaanottava palvelin ei tajua merkistöjä kunnolla, niin ei se ole lähettäjän ongelma. Tietääkseni Mailin headerissa kyllä kerrotaan ihan kunnolla mitä tekstiä on luvassa ja itsellä ei ole koskaan kukaan valittanut. Sano valittajille ja kyselee omalta palveluntarjoajaltaan mikä mättää ja miksi kun standardit mailit tulee merkistöt sekaisin läpi.omppa kirjoitti:Oon itekin testaillut Hompussa olevat ohjeet läpi, mut mikään ei tunnu auttavan. Onkohan tähän ääkkösongelmaan mitään vedenpitävää ratkaisua edes olemassa?
7 viestiä
• Sivu 1/1
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit