Newsletter on periaatteessa tavallisen html -sivun muodossa toteutettu sähköpostiviesti. Sellaisen voi siis tehdä kuten parhaaksi näkee, joko käsipelillä värkäten tai jotain sopivaa ohjelmaa käyttäen. Mitään erityistä newsletter-ohjelmaa ei siis tarvita.
Hommahan onnistuisi vaikka Pagesin, iWebin, tai jopa Dreamweaverin jne. avulla ja sähköpostiohjelmalla. Riippuen ihan siitä, millaista ulkoasua halutaan, ja miten homma halutaan tehdä. Joissakin ohjelmissa tuollaisen newsletterin lähettäminen saattaa olla automatisoitu ja jopa wizardoitu aika pitkälle, mutta onnistuu muutenkin. Kun se html-muotoinen dokumentti eli se newsletter on saatu kyhättyä, lisätään se sähköpostiviestiin ja pistetään siihen joltain osoitelistalta vastaanottajien nimet, ja eikun spämmi matkalle.
Sähköpostissa sivua lähettäessä ei ehkä kannata laittaa kuvia viestin mukana, vaan mahdolliset kuvat kannattaa linkittää lähettäjän omalta www-saitilta absoluuttisia linkkejä hyväksikäyttäen. TS. pelkän <img src="kuva.jpg"> -linkin sijaan kirjoitetaan img -tägiin koko osoite, eli tyyliin <img src="
http://www.spammerinkotisivu.fi/newslet ... t/kuva.jpg">.
Kannattaa muistaa myös sellainen konsti, että moisia newslettereitä ei ole pakko tunkea sähköpostin mukaan, vaan sähköpostissa voisi olla vain linkki ko. newsletteriin, joka on lähettäjän omilla www-sivuilla erillisenä newsletter -sivuna. Se olisi paljon mielekkäämpi konsti niille, joilla on hitaammat yhteydet ja/tai ärhäkät spämmifiltterit käytössä.
Edit:
näköjään meni taas naputellessa aikaa, kun pit selittää asia juurta jaksain, mutta tosiaan esim. Mailissa löytyy nykyään myös valmiita templaatteja erilaisten kuvallisten teemaviestien lähettämiseen. Sitten vaan vastaanottajat kehiin ja eikun spämmi mualimalle.
Mutta homma siis onnistuu tarvittaessa monella eri tavalla ja ilman noita ohjelmiakin, kunhan vaan on se sähköpostiohjelma ja joku tapa millä saadaan tehtyä webbisivun kaltainen viesti ja liitettyä se sähköpostiin. Kannattaa silti tosiaan vältellä turhaa painolastia email-viesteissä.