Hei
Ongelma on seuraava:
Tein "slideshown" tai siis iMovie-esityksen, joka koostuu kuvista, taustamusiikista ja selostuksesta.
Mihin muotoon mun pitäis se tallentaa tai muuttaa jotta nuo Wintoosi-koneet Windows Media Playerillä voisivat pyörittää sen.
pepe
iMovie-esitys näkymään Wintoosassa
Keskustelua ohjelmista ja Mac App Storesta.
4 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 436
- Liittynyt: 31.1.2007 klo 10.36
- Paikkakunta: Kärkölä
iMovie-esitys näkymään Wintoosassa
Viesti Kirjoittaja pepejaana »
-
- Viestit: 1305
- Liittynyt: 29.4.2004 klo 17.39
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: iMovie-esitys näkymään Wintoosassa
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Huomautellaan nyt sen vertta, että .avi ei ole mikään videomuoto vaan ainoastaan container, jonka sisällä voi sitten olla ihan mitä tahansa mitä se Windows ei lue. Yleisin .avin sisältö nykyään on divx/xvid. Eli mistään valikosta ei vain voi valita "pakkaanpa .avin" ja sitten taianomaisesti Windows sen ymmärtäisi, koska sellaista muotoa ei ole.rahi kirjoitti:wmv tai avi.
Wmv:tä taas ei ilman maksullisia palikoita saa pakattua, jotenka minä suosisin kyllä esim. jotain MPEG4-henkistä ratkaisua, jota ymmärtääkseni myös WMP uusimmalla versiollaan mainiosti toistaa.
-
- Viestit: 1305
- Liittynyt: 29.4.2004 klo 17.39
Re: iMovie-esitys näkymään Wintoosassa
Viesti Kirjoittaja Elroy »
Juu no en lähtenyt saivartelemaan tarkemmin pakkauksella kun kysymyskin oli googletasoa...TheKraken kirjoitti:Huomautellaan nyt sen vertta, että .avi ei ole mikään videomuoto vaan ainoastaan container, jonka sisällä voi sitten olla ihan mitä tahansa mitä se Windows ei lue. Yleisin .avin sisältö nykyään on divx/xvid. Eli mistään valikosta ei vain voi valita "pakkaanpa .avin" ja sitten taianomaisesti Windows sen ymmärtäisi, koska sellaista muotoa ei ole.rahi kirjoitti:wmv tai avi.
Wmv:tä taas ei ilman maksullisia palikoita saa pakattua, jotenka minä suosisin kyllä esim. jotain MPEG4-henkistä ratkaisua, jota ymmärtääkseni myös WMP uusimmalla versiollaan mainiosti toistaa.
4 viestiä
• Sivu 1/1
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit