Moro
Opastakaa tolloa.
Mikä olisi järkevin tapa ottaa mailit talteen "Mail" sovelluksesta? Käytän hotmail tunnusta ja se imas kaikki koneeseen. Hittolainen.
Miten se timecapsule toimii? Voisko se olla ratkaisu?
Voinko vetää siihen kaikki talteen ja sitten palauttaa uudelleen asennuksen jälkeen applikaatiokohtaisesti asioita?
Vai pitääkö aina palauttaa kaikki?
Voinko esim palauttaa vain kaikki mikä liittyy esim iMovie, tai iWeb?
Miten tämä olisi järkevintä tehdä?
-XP
Datat talteen?
Keskustelua ohjelmista ja Mac App Storesta.
5 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 897
- Liittynyt: 5.1.2005 klo 10.16
Re: Datat talteen?
Viesti Kirjoittaja Nemesis »
Käyttäjän kansiossa on Library-kansio, josta löytyy sähköpostikansiot. Kopioi ne talteen. En itse tarkkaan muista, että missä ne on siellä, mutta fiksummat voi neuvoa. Huom! Jos siirrät nuo uuteen koneeseen, niin tarkista kansioiden oikeudet.SnagaXP kirjoitti:Moro
Opastakaa tolloa.
Mikä olisi järkevin tapa ottaa mailit talteen "Mail" sovelluksesta? Käytän hotmail tunnusta ja se imas kaikki koneeseen. Hittolainen.
Mutta en nyt ymmärrä kysymystä. Eli Mail imuroi Hotmail web-sähköpostin mailit koneeseen? Ja nyt haluat noista maileistä varmuuskopion?
Time Capsule on langattomassa verkossa oleva verkkotallennin. Voit tietenkin kopioida tiedot sinne, mutta mikä tahansa muu tallennusmedia käy yhtä lailla. Time Capsule itsessään ei ota varmuuskopioita, vaan varmuuskopiot otetaan Time Machinella.Miten se timecapsule toimii? Voisko se olla ratkaisu?
Voit tietenkin käsin kopioida mitä tahansa haluat, ja voit sitten käsin palauttaa ihan mitä tahansa. Ei Time Capsulessa itsessään ole mitään kummallista joka muuttaisi tuota mitenkään. Vai oletko nyt sekoittamassa Time Capsulea ja Time Machinea toisiinsa? Time Machine on se Applen varmuuskopiotyökalu.Voinko vetää siihen kaikki talteen ja sitten palauttaa uudelleen asennuksen jälkeen applikaatiokohtaisesti asioita?
Vai pitääkö aina palauttaa kaikki?
Tehdä mikä? Ottaa varmuuskopio sähköposteista? Ottaa varmuuskopio joistain tietyistä tiedostoista/kansioista? Ottaa varmuuskopio koko koneesta? Palauttaa varmuuskopiot uuteen koneeseen?Miten tämä olisi järkevintä tehdä?
Jos minä olisin ottamassa varmuuskopiota koko koneesta, tekisin sen Time Machinella, ja sen rinnalle tekisin esim. kerran viikossa SuperDuper-imagen. Time Machine toimii silloin yksittäisten tiedostojen palauttamisessa, ja jos pitää palauttaa koko järjestelmä, niin sen voi tehdä kätevästi SuperDuper-imagen avulla.
Yksinkertaisin vaihtoehto: osta ulkoinen kiintolevy. Kopioi ulkoiselle kiintolevylle ne kansiot ja tiedostot joista haluat varmuuskopion. Tuo on kaikkein yksinkertaisinta. Mutta huonona puolena on se, että tuo ei ole automatisoitua, mutta tiedätpä ainakin tarkkaan, että mitä on varmuuskopipoita ja mitä ei. Ja palautus on yhtä yksinkertaista kuin tiedostojen kopiointi normaalisti on. Tämä toimii siis jos nyt haluat vain jotkin tietyt kansiot talteen varmuuden vuoksi, järjestelmälliseen varmuuskopiointiin tämä ei ole sopiva ratkaisu.
we're trapped in the belly of this horrible machine
and the machine is bleeding to death
and the machine is bleeding to death
-
- Viestit: 22987
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Datat talteen?
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Ihan yksinkertaisesti, osta ulkoinen kovalevy ja anna TimeMachine-ohjelman käyttöön.
Katso tämä:
http://www.apple.com/fi/findouthow/mac/ ... hinebasics
Katso tämä:
http://www.apple.com/fi/findouthow/mac/ ... hinebasics
iMac 24" 4,5K, pari Mac miniä, iPhone 13, iPad 2021, Watch SE 2022 ja kaikenlaista muuta. FiMUG ry jäsen
-
- Viestit: 4
- Liittynyt: 25.6.2009 klo 7.45
Re: Datat talteen?
Viesti Kirjoittaja SnagaXP »
Moro
Joo, siis tota Time Machinea tarkoitin.
Siis toi Mail softa imas kaikki mailit Hotmailista koneelle, edellisessä versiossa sai valita imap tai pop ja tää otti Poppina suoraan kaikki koneelle.
No mä testaan tota tiedostojen talteen ottamista.
-XP
Joo, siis tota Time Machinea tarkoitin.

Siis toi Mail softa imas kaikki mailit Hotmailista koneelle, edellisessä versiossa sai valita imap tai pop ja tää otti Poppina suoraan kaikki koneelle.

No mä testaan tota tiedostojen talteen ottamista.
-XP
-
- Viestit: 3551
- Liittynyt: 6.10.2006 klo 10.08
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Datat talteen?
Viesti Kirjoittaja Pis »
Onko hotmailissa ollut joskus imap-tuki?SnagaXP kirjoitti:Siis toi Mail softa imas kaikki mailit Hotmailista koneelle, edellisessä versiossa sai valita imap tai pop ja tää otti Poppina suoraan kaikki koneelle.
5 viestiä
• Sivu 1/1
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit