EOS Utility ohjelma ei toimi
Keskustelua ohjelmista ja Mac App Storesta.
4 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 2
- Liittynyt: 24.11.2012 klo 19.09
EOS Utility ohjelma ei toimi
Viesti Kirjoittaja Kikka3 »
Päivitin Canon järjestelmäkameran EOS550D ->EOS7D, jonka yhteydessä myös kuvien siirto-ohjelma EOS Utility piti päivittää. Asennus onnistui mutta kyseinen ohjelma ei suostu toimimaan tarvittavilta osin eli siirtämään kuvia. Ohjelma sulkeutuu ja antaa virheilmoituksen. Olen tarkistanut käyttöjärjestelmän ja ohjelman yhteensopivuuden ja kaikki pitäisi olla kunnossa. Canonin ylläpitosivuilla ei ole merkintää ongelmista. Olen käynnistänyt koneen ja yrittänyt asentaa uudelleen mutta ongelma ei poistu. Mitä nyt pitäisi tehdä?
-
- Viestit: 14641
- Liittynyt: 23.6.2007 klo 15.13
- Paikkakunta: Luumäki
Re: EOS Utility ohjelma ei toimi
Viesti Kirjoittaja KunkkuJ »
Hanki kortinlukija ja siirrä kuvat suoraan Finderilla haluamaasi kansioon. Nopeaa ja yksinkertaista.
Tämän foorumin Mikael K. ja häntä hännystelevä Kunkku ovat eräänlaisia nykyajan käärmeöljykauppiaita tällä "torilla". Heidän sanomisiaan on kaikilla oikeus kommentoida - Hanttapuli
-
- Viestit: 5892
- Liittynyt: 10.3.2005 klo 2.39
Re: EOS Utility ohjelma ei toimi
Viesti Kirjoittaja kermit »
EOS Utility 2.12 vai vanhempi?Kikka3 kirjoitti:Päivitin Canon järjestelmäkameran EOS550D ->EOS7D, jonka yhteydessä myös kuvien siirto-ohjelma EOS Utility piti päivittää. Asennus onnistui mutta kyseinen ohjelma ei suostu toimimaan tarvittavilta osin eli siirtämään kuvia. Ohjelma sulkeutuu ja antaa virheilmoituksen. Olen tarkistanut käyttöjärjestelmän ja ohjelman yhteensopivuuden ja kaikki pitäisi olla kunnossa. Canonin ylläpitosivuilla ei ole merkintää ongelmista. Olen käynnistänyt koneen ja yrittänyt asentaa uudelleen mutta ongelma ei poistu. Mitä nyt pitäisi tehdä?
-
- Viestit: 2
- Liittynyt: 24.11.2012 klo 19.09
Re: EOS Utility ohjelma ei toimi
Viesti Kirjoittaja Kikka3 »
Ilmeisesti vika olikin kameran mukana tulleessa Cd:ssa. Hain Canonin sivuilta päivityksen versiosta 2.12 ja sen jälkeen toimi. Ongelma siis ratkaistu
.
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
4 viestiä
• Sivu 1/1
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit