Ylläpito voi varmaan siirtää tämän sopivaan paikkaan, jos ei sovi Ohjelmat -osioon, mutta onko Hompussa alviasiantuntijoita tai kokeneita yrittäjiä? Ammatinharjoittaja-yriuttäjän tulostelen kirjapitoon tilinpäätökseen viimevuotisia Adobe CC:n verkkopalvelulaskuja, ja törmäsin arvonlisävero-ongelmaan. Paikallisen toimiston verorouva käski tutustumaan "hyviin nettiohjeisiin", no:
No, Irlannista toimiva Adobe lisää laskuunsa Suomen alvit, mutta en hetkeäkään usko, että saan vähentää tuon Irlannista tehdyn hankinnan alv. osuuden - ja vielä vähemmän uskon Adoben sen tilittävän Suomen VerohallinnollePalvelujen myyntimaasäännökset määräävät, millä valtiolla on verotusoikeus
Palvelujen myyntimaasäännöksissä määritellään, mikä on palvelun myyntimaa. Myyntimaasäännökset ratkaisevat, millä valtiolla on oikeus verottaa palvelun myynti. Arvonlisäverolaissa on säännökset siitä, milloin palvelun myynti tapahtuu Suomessa. Suomessa tapahtuvasta myynnistä on maksettava Suomen arvonlisävero. Veron suorittaa yleensä myyjä, jollei myyntiin sovelleta käännettyä verovelvollisuutta.
Elinkeinonharjoittajalle ja muulle kuin elinkeinonharjoittajalle (kuluttajalle) tapahtuvaa palvelunmyyntiä koskevat eri myyntimaan yleissäännöt. Elinkeinonharjoittajalle tapahtuva myynti verotetaan siinä maassa, jonne ostaja on sijoittautunut ja kuluttajalle tapahtuvat myynti siinä maassa, jonne myyjä on sijoittautunut.
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)