Olin viime yönä siirtänyt suurin osan kuvia ja erilaisia tiedostoja muistitikkuun. Muistitikussa kuvat avautuvat normaalisesti. Ja tänään päätin siirtää ne muistitikusta kiintolevylle toiseen kansioon josta mä polttasn rompulle
Klikkasin kuvia ja Esikatselu antoi virhesanoma:
Tiedostovirhe.
Tiedostoa ei voitu avata. Se voi olla vaurioitunut tai sellaisessa muodossa, ettei Esikatselu tunnista sitä.
Melkein puolet kuvista voivat avata ongelmitta ja osat ei aukeaa.
Finderissä kuvat näkyvät pikkukuvina..
Ysi Classic PictureViewer aukasi kuvat ongelmitta.
Gimp aukasi kuvat, mutta antoi 2 eri virheilmoituksia. Kokeilin tallentaa kuvan ja avata kuvan. Esikatselu aukesi normaalisesti ilman virheilmoitusta.
Aiheuttuuko tuo koneesta muistitikkuun ja edestakaisin siirto tikusta koneeseen kuville vahinkoja?
Oikeuden tarkistus ja korjaus ei auta asiaa.
Tiedostojen Näytä tiedot vähän poikkeavat toisiinsa kun vertailin koneessa ja muistitikussa olevat samat tiedostot. Toinen näyttää enemmän tietoja kuten oikeuksia, mutta vaurioitunut tiedostosta ei näytä paljon tietoja. Oikeuksia ei ole kuin kirjoitus ja luku vaan.
Nyt Esikatselu kaatui sulkeutumisen aikana...

Alkaa paniikki tulla..
Mitä voin tehdä?
Edit: Lisäys Esikatselun kaatuilusta