Originaalit kuvat säilytetään koskemattomina. Katselusofta tunnistaa yhteyden muokatun ja originaalin välillä siten, että muokattua katsellessa voi helposti hypätä originaaliin ja päinvastoin. Molemmat kuvatyypit säilytetään senverran selkeässä hakemistorakenteessa että niitä voi penkoa myös finderillä yms ja siirtää helposti toiselle koneelle, ja toisaalta kuvia voidaan selata myös verkkolevyltä tai dvd:ltä. Myös asiasanastot on talletettu niin, että niihin pääsee käsiksi muillakin ohjelmilla.
Erityisiä muokkaustoimintoja ei katselusoftaan tarvita, mahdollisesti kuvan kääntöä ja karkeaa gammakorjausta tms lukuunottamatta, näidenkään tuloksia ei tarvitse tallentaa (eikä nimenomaan saa tallentaa originaaliin). Varsinaiset muokkaukset voi tehdä Gimpillä tms.
Kuvia voi hakea päiväyksen/kellonajan, asiasanojen ja maantieteellisen sijainnin, tai edellämainittujen yhdistelmän, perusteella. Viimeinen on noista varmastikin vaikein. Gpsphotolinkerillä saa tallennettua kuviin ottopaikan koordinaatit ja paikannimen, mutta millä ohjelmalla niitä voi katsella niin, että halutessaan näkee kartalta missä kuva on otettu, tai voi katsoa karttaa johon on merkitty otetut kuvat.
Kartaston tulisi sijaita omalla koneella, tarkemman kartan haku netistä voi olla optiona mutta jonkinlainen karttapohja pitäisi löytyä myös ilman nettiä. Karttaan pitäisi pystyä tekemään myös muita omia merkintöjä kuin otetut kuvat, gps:stä waypointit, trackit, jne, eli kaiketi pitäisi löytyä .gpx-formaatin tuki (tiedonsiirto gps-mac hoituu omalla ohjelmallaan, gpsbabel tms).
Nykyinen kuva-arkisto on linux-pc:llä, oma kamala perlillä tehty viritys joka tallentaa asiasanat yms mysql-kantaan, ja käyttöliittymänä on html apachen kautta. Aivan liian raskas 800MHz 640MB iBookille, ja tuo toivottu karttaominaisuus puuttuu. Ja pöytäpc ei kulje mukana yhtä näppärästi kuin iBook

Kiitos vastauksista.