moi,
ongelma: siivosimme konetta ja laittelimme sähköpostikansioita jne. Eli poistimme ikivanhoja tiedostoja ja varmaan muutakin koska thunderbird ei enää reagoi... Menetimmekö firman kaikki meiliosoitteet ja kirjeenvaihdon??? Ohjelmat-kansiossa se näytti vielä olevan. Liittyykö tämä siihen, että tietämättämme tyhjensimme roskakorin turvallisesti? pitääkä TB vain downloadata uusix? Tämä on todella vaikeaa, emme kumpikaan ole tietskarieksperttejä.
Sillä että Thunderbird(.app) on tai ei ole /Applications/ -kansiossa ei ole mitään tekemistä sen kanssa onko teidän viestit tallessa.
Jos käytössänne on IMAP-postipalvelin, ei mitään huolta, viestit ovat tallessa sähköpostipalvelimellanne. Vain Thunderbirdin tieto siitä miten palvelimelle yhdistetään on saattanut hävitä.
Jos käytössänne on taas POP3-postipalvelin, ja vääriä tiedostoja on poisteltu, niin...
Eli oletteko tonkineet sellaista kansiota kuin /Users/<lyhyt käyttjänimenne>/Library/? Tuolta etenkin Application Support ja Preferences kansiot ovat sellaisia joissa on tallessa ohjelmien asetuksia. Ja muistimpa juuri, että Thunderbird tekee omat asetuksensa tällaiseen kansioon: /Users/<lyhyt käyttjänimenne>/Library/Thunderbird/.
Oletteko mahdollisesti tuollaisissa kansioissa käyneet poistelemassa jotakin? Ehkä siivositte kotikansiotanne ja heititte koko Library-kansion roskiin?
Edit: En tiedä miten kansionimet ovat suomennettu, tai ovatko ollenkaan.
morjesta! kiitos viestistä, oon muute riihimäkeläinen nykysellään.
käytiin kirjastossa siis libraryssa katsomassa ja siellä kyllä oli isokokoinen thunderbird kansio, jonka sisällä profiles. Ja siinä oli sisällä kaikenlaista, ei tietoa mitä. Omasta mielestä ei oltu kirjastossa luutimassa. Työpöydällä hillui outo thunderbird-kuva ja firefox kanssa, ei tietoa mistä olivat ilmestyneet. niitä yritettiin poistaa ja todellakin se thunderbird katosi. Ja eihän me tiedetä onko imap vai pop, yhteys on elisalta. Että jotenkin se yhteys kai nyt sitten on poikki. t. j&m
Tarkistakaapas onko siellä /Applications/ kansiossa sitä Thunderbird(.app):ia. Jos ei ole, ladatakaa uudestaan ja raahatkaa se .app sieltä .dmg-levykuvasta sinne /Applications/ kansioon. Tämän jälkeen käynnistäkää Tbird uudelleen.
Poistakaa lopuksi se .dmg-levykuva Finderistä (eject-nappi) ettei vahingossa käynnisty esim. spotlightilla sieltä levykuvasta.
moi, KIITOS, nyt näyttäis siltä, että .dmg -levykuva juuri puuttuu. Ohjelmat-kansiossa ei ole mitään tb-juttua. TB-asiat ainoastaan dockissa ikoni ja kirjastossa, eikä sieltä löydy em. juttuja.. Mitäs nyt tehdään?? Pitääkö nyt tosiaan ladata TB netistä uudestaaan ja häviääkö nykyisen kirjaston tiedot siinä yhteydessä ja luoko uuden kirjaston?
Onkos tuon ohjeen sisältö ihan selvää kauraa? Nyt kuulostaisi siltä, että TB on asennettu johonkin hassuun paikkaan tai sitä ei ole asennettu laisinkaan ja siitä syystä se nyt temppuilee.
Klikkaapa sitä Dockissa olevaa kuvaketta hiiren oikealla (eli ctrl-click jos yksinappinen hiiri) ja sieltä paina "Näytä finderissa". Kerropa missä se sijaitsee?
Poista Dockista Thunderbird (raahaamalla se nappi pohjassa pois dockista), lataa ja asenna se t-bird sinne ohjelmat-kansioon, raahaa se sieltä takaisin Dockiin ja käynnistä se Dock-ikonista.
KIITOSTA PÖYTÄÄN!
kaikille tiedoksi että tehtiin niinkuin neuvottiin, ladattiin uudestaan vaan ja kaikki tiedot löytyivät. Tässä tilanteessa tuli sitten mieleen että saako / kannattaako sähköpostiosoitteista tehtyä erillistä listaa ja varmuuskopioitua? onko sellaisessa järkeä, tekeekö kukaan niin? vai onko se peräti tietosuojalain vastaista? t. j&m
Portti: 110, jos käytetään POP3-protokollaa tai 143, jos käytetään IMAP-protkollaa.
Jos porttina on tosiaan 143, käytössä IMAP ja kaikki on hyvin. Viestit ovat aina tallessa s-postipalvelimella. Jos taas portti on 110, viestit ovat todennäköisesti tallennettuina VAIN omalla tietokoneellanne! Dis is BAAAD!
Joku muu voi kertoa miten Thunderbirdissä backupataan noi mailit, itse siirryin Mail.appiin jokin aika sitten enkä muista enää yhtään miten Tbird toimii.
ompponainen kirjoitti:Pitääkö Thunderbirdin kansio olla myöskin Omassa kirjastossa?
Siis Ohjelmat kansiossa olevan kuvakkeen lisäksi.
Ilmeisesti.
Siellä säilytetään ne mailit. Mutta tapahtui mitä tapahtui: ÄLÄ mene itse sinne sohimaan (ellet tiedä ihan tarkalleen mitä teet). Se Kirjasto on ohjelmia, ei ihmisiä varten Jos tahdot kirjastoja penkoa, niin suosittelen kortin hankkimista ja lähikirjastoon siirtymistä
ompponainen kirjoitti:Pitääkö Thunderbirdin kansio olla myöskin Omassa kirjastossa?
Siis Ohjelmat kansiossa olevan kuvakkeen lisäksi.
Ilmeisesti.
Siellä säilytetään ne mailit. Mutta tapahtui mitä tapahtui: ÄLÄ mene itse sinne sohimaan (ellet tiedä ihan tarkalleen mitä teet). Se Kirjasto on ohjelmia, ei ihmisiä varten Jos tahdot kirjastoja penkoa, niin suosittelen kortin hankkimista ja lähikirjastoon siirtymistä
Hyvin paljolti kiitoksia
Kas kun tämä mäkki on minulla niin ulkoavaruudesta vielä.
Mutta hyvin varovainen olen ronkkimisten suhteen.
Siis oma kirjasto ja kirjastot mäkissä viisasta jättää omiin oloihinsa.
Meen kirjastokortilla kirjastoon