Onko tietoa ohjelmasta jolla voisi kopioida tiedostoja levyltä verkkolevylle. Ongelmana on hajonnut levy joka on DiskWarriorilla nostettu pystyyn mutta hakemisto liian hajalla jotta DW voisi sen korjata, eli tiedostot pitää kopioida verkkoon (ulkoinen levy ei oikein tule kysymykseen koska hajonnut levykin oli serverissä ja tiedostot pitää joka tapauksessa saada verkkoon). Ongelmana on että Finder ei suostu kopioimaan kaikki tiedostaja vaan ilmoittaa vaan että aina jossain tiedostossa on jotain vikaa ja kopiointi loppuu siihen paikkaan. Tiedostoja on n. 250 000 kpl joten ei jaksais yksitellen niitä kopioda.
CarbonCopy kyllä kopioi ulkoiselle levylle mutta ei verkkoon, LaCien vanhalla SilverKeeperillä menee mutta ei tue yli 31 merkin nimiä ja uusi 2.0 tekee Sparseimagen eikä suostu kopioimaan pelkkiä tiedostoja/kansioita.
Eli hakusessa kopiointia kopiointivirheen tullessa jatkava softa tai softa joka vaan kopioi eikä välitä virheistä.
Mac Os X 10.4.11 ja LaCie 2big network -verkkolevy.
Tiedostojen kopiointiohjelma
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
3 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 58
- Liittynyt: 17.8.2006 klo 18.02
- Paikkakunta: Tampere
Tiedostojen kopiointiohjelma
Viesti Kirjoittaja jampe »
-------------------------------------------
Macintosh käyttäjä vuodesta 1986.
Macintosh käyttäjä vuodesta 1986.
-
- Viestit: 4927
- Liittynyt: 10.5.2005 klo 12.56
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Tiedostojen kopiointiohjelma
Viesti Kirjoittaja gramdel »
En nyt jaksa googlailla tukeeko tuo verkkolevy muuta kuin smb (ja afp ) protokollaa. Jos siitä löytyy esim. FTP, voisi olla helpompaa löytää softaa siirtoon.
/---
ap
/---
ap
Isomursu kertoo, että delfiinikaksikko oli emo ja poikanen.
http://gramdel.kapsi.fi/
http://gramdel.kapsi.fi/
-
- Viestit: 13180
- Liittynyt: 30.12.2004 klo 15.09
- Paikkakunta: Oulu
Re: Tiedostojen kopiointiohjelma
Viesti Kirjoittaja mikastus »
Pahoittelen turhaa puuttumistani, mutta: ccc:llä onnistunee kuitenkin toiselle macille verkossa.jampe kirjoitti:Onko tietoa ohjelmasta jolla voisi kopioida tiedostoja levyltä verkkolevylle. Ongelmana on hajonnut levy joka on DiskWarriorilla nostettu pystyyn mutta hakemisto liian hajalla jotta DW voisi sen korjata, eli tiedostot pitää kopioida verkkoon (ulkoinen levy ei oikein tule kysymykseen koska hajonnut levykin oli serverissä ja tiedostot pitää joka tapauksessa saada verkkoon). Ongelmana on että Finder ei suostu kopioimaan kaikki tiedostaja vaan ilmoittaa vaan että aina jossain tiedostossa on jotain vikaa ja kopiointi loppuu siihen paikkaan. Tiedostoja on n. 250 000 kpl joten ei jaksais yksitellen niitä kopioda.
CarbonCopy kyllä kopioi ulkoiselle levylle mutta ei verkkoon, LaCien vanhalla SilverKeeperillä menee mutta ei tue yli 31 merkin nimiä ja uusi 2.0 tekee Sparseimagen eikä suostu kopioimaan pelkkiä tiedostoja/kansioita.
Eli hakusessa kopiointia kopiointivirheen tullessa jatkava softa tai softa joka vaan kopioi eikä välitä virheistä.
Mac Os X 10.4.11 ja LaCie 2big network -verkkolevy.
http://www.bombich.com/ccc ja siellä "Support for backing up across the network to another Macintosh"
Ei näemmä sitten kuitenkaan verkkolevylle

Meillä tekee (muiden varakopioiden lisäksi) ccc säännölliset inkrementaaliset kopiot palvelimella toiselle samankokoiselle levylle, joka sekin on palvelimella sisäisenä. Virheistä se kyllä kutakuinkin säännöllisesti raportoi logissaan, mutta ei silti keskeytä työtä. Aiemmin se keskeytti, ja piti painaa "OK". Se oli kyllä ärsyttävää. Nyt voi jättää suoriutumaan, ja katsoo myöhemmin login. Ja manuaalisesti pari tsekkausta että pitääkö tehty työ paikkansa. On pitänyt - vaikka jokaista tiedostoa luonnolisestikaan en ole tarkastanut. Satoja tuhansiahan niitä jo on lukumääräisesti. Ei kuitenkaan miljoonaa.
En siis osannut auttaa, sori. Mutta aihe lienee sama - vara/turvakopiot. Sallinet lievän OT:n
![Enkeli [a]](./images/smilies/angel_smile.gif)
3 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit