iBook ei enää avannut tiedostoja, joten kokeiltiin käynnistää uudestaan ja sitten se ei enää käynistynyt. PRAM on nollattu, samoin PMU ja samoin sefe modeen yritetty käynnistää, mutta ei auta. Kone jää harmaaseen ruutuun, jossa on omppu ja pyörii se lataus ympyrä.
Saan tänään koneen ja kokeilen, jos sieltä saisi tavaraa pihalle target disk modessa kun siellä on yksi tärkeä tekstitiedosto.
Onko ideoita mikä koneessa vois olla ja miten sen voisi saada korjattua varsinkin, jos kovolle ei pääse käsiksi target disk modella?
iBook ei käynnisty
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
7 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 218
- Liittynyt: 31.10.2005 klo 2.21
iBook ei käynnisty
Viesti Kirjoittaja bigJuice »
-
- Viestit: 6634
- Liittynyt: 24.12.2004 klo 14.18
- Paikkakunta: Turku
Re: iBook ei käynnisty
Viesti Kirjoittaja NeliX4 »
Mjuistikampoja voi koittaa irrtoitella, joskaan en tiiä onko siitä mitään hyötyä. Kovalevy lienee kaput. DataResque 2:lla voi koittaa kaivella tiedostoja.
-
- Viestit: 305
- Liittynyt: 24.4.2007 klo 14.08
- Paikkakunta: Tampere/Kangasala
Re: iBook ei käynnisty
Viesti Kirjoittaja masterakk »
Kiintolevyn datakaapeli on myös herkkä irtoamaan emolevyn liittimestä, varsinkin jos se on joskus jouduttu irrottamaan. Konetta kyllä täytyy purkaa jonkun verran että ko. kaapeliin pääsee käsiksi, eli koneen pohja täytyy irrottaa.
-
- Viestit: 218
- Liittynyt: 31.10.2005 klo 2.21
Re: iBook ei käynnisty
Viesti Kirjoittaja bigJuice »
iMac löysi iBookin kun sen käynnisti target disk modeen ja kaikki tiedostot sai pelastettua.
Mitähän tuolle iBookille voisi tehdä onko ainut mahdollisuus asentaa tiger uudestaan? Pitää vielä katsoa tuota muistia onko se kunnolla kiinni. Voiko kaikki johtua kuitenkin kovalevystä? Tuossa kun se yrittää käynnistää niin katkonaisesti yrittää lukea kovalevyltä.
Mitähän tuolle iBookille voisi tehdä onko ainut mahdollisuus asentaa tiger uudestaan? Pitää vielä katsoa tuota muistia onko se kunnolla kiinni. Voiko kaikki johtua kuitenkin kovalevystä? Tuossa kun se yrittää käynnistää niin katkonaisesti yrittää lukea kovalevyltä.
-
- Viestit: 990
- Liittynyt: 6.11.2008 klo 15.00
- Paikkakunta: Oulu
-
- Viestit: 218
- Liittynyt: 31.10.2005 klo 2.21
Re: iBook ei käynnisty
Viesti Kirjoittaja bigJuice »
Ei käynnistyny iBook vaikka 2 h yritti käynnistyä. Asensin siihen 10.4:n uudestaan ja kaikki toimi jokun aikaa. Sitten se alkoi jumittamaan ja lopulta näyttö pysähtyi. Koneen kun samutti niin ei se enää käynnistynyt. Ilmeisesti viittaa kovalevyyn? Olisiko sieltä joku osio levyn alusta tuhoutunut ja se sekottaa sitten pakan. Hardware test ei löytänyt mitään vikaa.
Minkä laiset kovalevyt tuohon menee?
Minkä laiset kovalevyt tuohon menee?
-
- Viestit: 6634
- Liittynyt: 24.12.2004 klo 14.18
- Paikkakunta: Turku
Re: iBook ei käynnisty
Viesti Kirjoittaja NeliX4 »
Kovovialta vaikuttaa. Eipä ne testit juuri fyysisiä kovovikoja osaa tunnista 2,5" PATA levyt tuonne menee.bigJuice kirjoitti:Ei käynnistyny iBook vaikka 2 h yritti käynnistyä. Asensin siihen 10.4:n uudestaan ja kaikki toimi jokun aikaa. Sitten se alkoi jumittamaan ja lopulta näyttö pysähtyi. Koneen kun samutti niin ei se enää käynnistynyt. Ilmeisesti viittaa kovalevyyn? Olisiko sieltä joku osio levyn alusta tuhoutunut ja se sekottaa sitten pakan. Hardware test ei löytänyt mitään vikaa. Minkä laiset kovalevyt tuohon menee?
eli kaikki nämä: http://www.verkkokauppa.com/?page=http: ... nnettaviin
KÄäytettynäkin noita on vaik kui! Ostoilmoa vaan tänne ja murobbs:ään.
7 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit