eli tein backupit
käytin combo päivitystä
korjasin oikeudet ulkoiselta levyltä käynnistäen
käynnistin safeboottina
Ainoa mikä ei onnistunut niin levyn korjaus levytyökalulla. Väitti, että levy on kunnossa mutta ei suostunut korjaamaan vaan sanoi vaan "levyä ei pystytä unmounttaamaan". Tarkistus väitti kovon olevan kunnossa.
Päivityksen jälkeen korjasin levyn oikeudet ja vikaa näyttikin olevan paljon. No kokeilin vielä uudemman kerran ja edelleen olin paljon korjattavaa. Tarkistin myös levyn mutta eipä vikaa näyttänyt olevan.
Hieman taustoja:
Muutama päivä tätä ennen onnistuin saamaan käyttäjärstelmän jotenkin solmuun, niin että levyssä oli vikaa ja oikeuksissa niin, että levytyökalu ei pystynyt korjaamaan. Asensin täydellisen asennuksen niin, että tyhjensi koko koneen ja palautin omat tiedostoni Time Machine osiosta. Homma onnistui kyllä ja tämän jälkeen oikeudet olivat kunnossa ja pysyivät myös. Ajoin samalla myös asennuslevyn diagnostiikkaohjelman ja sekin väitti kaiken olevan kunnossa.
Pitäisikö minun nyt olla huolissani, että kovo on menossa rikki, sillä ovathan ne kuluvaa tavaraa? Onko mitään tapaa saada selville miksi oikeudet ovat rikki ja miksi eivät tule kuntoon?
Vaikuttaako tämä nyt siltä että kovo on menossa rikki?
Auttakaa gurut, en saa muuten öitäni nukuttua.
Koneenani on siis:
Macbook Pro 2 GHz Core Duo
2 Gt
100 Gt (kovalevy kerran vaihdettu uudempaan)
Versio: Leopard 10.5.8.
P.S. Mistä tiedän kuinka vanha maccini on? Muistelisin, että jossakin on saitti josta pystyy tarkistamaan maccinsa iän?
Ohessa listaus rikkinäisistä oikeuksista:
Koodi: Valitse kaikki
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/CoreServices/AirPort Base Station Agent.app/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-r--r-- , ovat lrw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”Applications/Utilities/AirPort Utility.app/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-rw-r-- , ovat lrw-rw-r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/CoreServices/Front Row.app/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-r--r-- , ovat lrw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/CoreServices/Front Row.app/Contents/PlugIns/DVD.frappliance/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-r--r-- , ovat lrw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/CoreServices/Front Row.app/Contents/PlugIns/FRSettings.frappliance/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-r--r-- , ovat lrw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/CoreServices/Front Row.app/Contents/PlugIns/FRSources.frappliance/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-r--r-- , ovat lrw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/CoreServices/Front Row.app/Contents/PlugIns/Movies.frappliance/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-r--r-- , ovat lrw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/CoreServices/Front Row.app/Contents/PlugIns/Music.frappliance/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-r--r-- , ovat lrw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/CoreServices/Front Row.app/Contents/PlugIns/Photos.frappliance/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-r--r-- , ovat lrw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/CoreServices/Front Row.app/Contents/PlugIns/Podcasts.frappliance/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-r--r-- , ovat lrw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/CoreServices/Front Row.app/Contents/PlugIns/TV.frappliance/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-r--r-- , ovat lrw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/PrivateFrameworks/BackRow.framework/Versions/A/CodeResources”, pitäisi olla -rw-r--r-- , ovat lrw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”Applications/iTunes.app/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-rw-r-- , ovat lrw-rw-r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”Applications/iTunes.app/Contents/Frameworks/InternetUtilities.bundle/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-rw-r-- , ovat lrw-rw-r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”Applications/iTunes.app/Contents/Resources/iTunesHelper.app/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-rw-r-- , ovat lrw-rw-r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/PrivateFrameworks/MobileDevice.framework/Versions/A/AppleMobileDeviceHelper.app/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-r--r-- , ovat lrw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/PrivateFrameworks/MobileDevice.framework/Versions/A/AppleMobileSync.app/Contents/CodeResources”, pitäisi olla -rw-r--r-- , ovat lrw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/Frameworks/AppKit.framework/Versions/C/_CodeSignature/CodeResources”, pitäisi olla ?--------- , ovat -rw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/Frameworks/CoreServices.framework/Versions/A/Frameworks/CarbonCore.framework/Versions/A/_CodeSignature/CodeResources”, pitäisi olla ?--------- , ovat -rw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/Frameworks/ApplicationServices.framework/Versions/A/Frameworks/CoreGraphics.framework/Versions/A/_CodeSignature/CodeResources”, pitäisi olla ?--------- , ovat -rw-r--r-- .
Oikeudet eroavat kohteessa ”System/Library/PrivateFrameworks/DotMacSyncManager.framework/Versions/A/_CodeSignature/CodeResources”, pitäisi olla ?--------- , ovat -rw-r--r-- .