Onkohan kukaan muu törmännyt tähän äärimmäisen ärsyttävään ongelmaan: jos rippaan levyn kirjastoon iTunesin avustuksella, niin todella usein lopputuloksena on tässä asiassa tarkan miehen mielestä umpipyöreä fiasko. Aivan liian usein albumin ensimmäinen biisiin ilmestyy rätinää ja natinaa (ikään kuin levy "hyppäisi" sekunnin eteenpäin). Usein tuo virheellinen rippaus kuuluu jo parin ensimmäisen sekunnin aikana, joskus myöhemmin. Konttailua olen toistaiseksi huomannut aina vain ensimmäisessä kipaleessa, mutta tuo voi johtua myös siitä, että lähes välittömästi kompastelun havaittuani olen toivottanut levylle tervemenoa arkistostani.
Virheenkorjaus-namikka on otettu käyttöön. Eipä apua. Levyni ovat aarteitani, joten ne ovat 99% naarmuttomia ja virheitä on tullut myös uusilla levyillä, jotka ovat päässeet neitsytmatkallaan ripattavaksi. Levyjen kunto siis ei ole selitys. Nyt rippailen sitten levyni lähinnä MAXilla. Jälki on erinomaista. Toistaiseksi en ole bongannut ainuttakaan virhettä. Mutta kun MAXin tietokanta ei oikein tahdo tunnistaa levykokoelmaani eikä jaksaisi levyn tietoja käsin naputella. iTunes sen sijaan äkkää eksoottisempiakin albumeja.
Miten siis saisin MAXin tunnistamaan enemmän levyjä (joku hyvä serveri?) tai iTunesin rippaamaan levyt oikein?
Muoks: Motivaattoriksi kuva, joka kertokoon tuhat valittua sanaa. Ensimmäinen kuvista iTunesilla kehnolla menestyksellä ripattu signaali, toinen cdparanoialla aikaan saatu, vriheetön tulos.
http://homepage.mac.com/machiavel/Text/ ... l#Paranoia
Eikö kukaan enää rippaa omia levyjään?
iTunes ja CD-levyjen rippaus
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
1 viesti
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 189
- Liittynyt: 1.11.2008 klo 0.59
iTunes ja CD-levyjen rippaus
Viesti Kirjoittaja isojii »
1 viesti
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit