Lomalta palailtuani päätin eilen päivittää iPhone-ohjelmistoni 4.0 -> 4.0.1.
Ennen päivitykseen ryhtymistä MacOS X ehdotti iTunesin päivitystä 9.2 -> 9.2.1.
iTunes päivitys valitti virheestä liittyen /System/Library/Extensions/IOStorageFamily.kext -olioon (muistaakseni) mutta iTunes käynnistyi ja toimi päivityksen jälkeen asianmukaisesti ja iPhone päivitys sujui ongelmitta.
iTunes-päivitys ei vaatinut koneen uudelleenkäynnistystä, tänään kone ei sitten enää käynnistynytkään normaalisti vaan päätyy 'pysäköintikielto'-merkkiin.
Leopard-DVD:ltä käynnistettynä Levynkorjaaja löysi ja korjasi joitain hakemistovikoja, samoin oikeuksien korjaus teki muutoksia mutta kone ei edelleenkään käynnistynyt.
Kone käynnistyy ja toimii Safe-moodissa (Shift painettuna käynnistettäessä) normaalin tuntuisesti.
Verboosimoodissa (Komento-V) käynnistyminen pysähtyy 'Waiting for Root Device' tilaan, aiemmin esiintyy tuo viittaus IOStorageFamily.kext-olioon. Vaihdoin tuon olionkin varmuuskopiolta löytyneeseen - versionumero oli kuitenkin sama.
Kone on IntelMini ja Lumileopardin (10.6.4) olen pitänyt ajan tasalla. Ainoat muutokset 'eheään' järjestelmään liittyivät iPhone-päivityssessioon, johon liittyi synkronointeja puolen ja toiseen.
Mitäs kannattaisi vielä koettaa.
Kone ei käynnisty iTunes 9.2.1 päivit. jälkeen ? (Ratkaistu)
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
6 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 12843
- Liittynyt: 24.4.2005 klo 23.47
- Paikkakunta: Helsinki
Kone ei käynnisty iTunes 9.2.1 päivit. jälkeen ? (Ratkaistu)
Viesti Kirjoittaja homenamsi »
Viimeksi muokannut homenamsi, 2.8.2010 klo 21.57. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Viestit: 6634
- Liittynyt: 24.12.2004 klo 14.18
- Paikkakunta: Turku
Re: Kone ei käynnisty iTunes 9.2.1 päivityksen jälkeen ???
Viesti Kirjoittaja NeliX4 »
Tee toinen käyttäjätunnus ja kokeile sillä. Jos ei toimi, niin sitten kokonaan uudelleen asennusta vaan järjestelmälle.
-
- Viestit: 12843
- Liittynyt: 24.4.2005 klo 23.47
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Kone ei käynnisty iTunes 9.2.1 päivityksen jälkeen ???
Viesti Kirjoittaja homenamsi »
Tunnuksia on useampikin - tuohon käyttäjäluetteloon asti käynnistys ei kuitenkaan etene (paitsi Safe-moodissa) vaan pysähtyy jo aiemmin. Myöskään Single User-moodissa (Komento-S) ei käynnisty.NeliX4 kirjoitti:Tee toinen käyttäjätunnus ja kokeile sillä. Jos ei toimi, niin sitten kokonaan uudelleen asennusta vaan järjestelmälle.
Järjestelmäasennuksessa vika toki on, koska Optio-näppäin alhaalla päädytään käynnistystaltion valintaan ja samalla levyllä olevalta Bootcamp-taltiolta kone käynnistyy Windowsiin ongelmitta.
Viimeksi muokannut homenamsi, 26.7.2010 klo 19.02. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Viestit: 2282
- Liittynyt: 26.8.2007 klo 20.52
Re: Kone ei käynnisty iTunes 9.2.1 päivityksen jälkeen ???
Viesti Kirjoittaja skip »
Mitäs jos asentaisit Snow Leopardin uusiksi päälle? Tämä on muistaakseni nykyään Snow Leopardissa vakiotoiminto, jos sen laittaa asentamaan uusiksi? Eli mitään dataa ei siis pitäisi kai hukkua uudelleenasennuksessa. Toki varmuuskopiot on hyvä olla tallessa ennen tälläisen yrittämistä ja jos ovat, niin itse ainakin koittaisin tätä seuraavaksi. 

Haluatko Dropboxin ja puoli gigaa bonus-tilaa ilmaiseksi? Klikkaa tästä:
https://www.dropbox.com/referrals/NTU0MTcwODg5
https://www.dropbox.com/referrals/NTU0MTcwODg5
-
- Viestit: 12843
- Liittynyt: 24.4.2005 klo 23.47
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Kone ei käynnisty iTunes 9.2.1 päivityksen jälkeen ???
Viesti Kirjoittaja homenamsi »
Täytynee ryhtyä seuraavaksi tuohon SL:n uudelleenasennukseen - mökkireissu nyt tosin keskeyttää harjoituksen pariksi päiväksi. Kiitos kommenteista.
Viimeksi muokannut homenamsi, 26.7.2010 klo 20.54. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Viestit: 12843
- Liittynyt: 24.4.2005 klo 23.47
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Kone ei käynnisty iTunes 9.2.1 päivityksen jälkeen ???
Viesti Kirjoittaja homenamsi »
Uudelleenasennus näyttää tosiaan palauttavan mukisematta SL-DVD:ltä Snow Leopardin perusasennuksen - ilman kyselyitä tai valintoja. Kaikki muut tavarat ovat ennallaan, Applen päivitetyt sovelluksetkin (Safari ym.) säilyivät päivitettyinä, vain käyttöjärjestelmäpäivitykset täytyi asentaa uudelleen.skip kirjoitti:Mitäs jos asentaisit Snow Leopardin uusiksi päälle? Tämä on muistaakseni nykyään Snow Leopardissa vakiotoiminto, jos sen laittaa asentamaan uusiksi? Eli mitään dataa ei siis pitäisi kai hukkua uudelleenasennuksessa. Toki varmuuskopiot on hyvä olla tallessa ennen tälläisen yrittämistä ja jos ovat, niin itse ainakin koittaisin tätä seuraavaksi.
Käynnistysongelma siis ratkesi vaikka perussyy jäikin hämärän peittoon.
Viimeksi muokannut homenamsi, 2.8.2010 klo 21.55. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
6 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit