Eli hankin MBP:ni käytettynä ja olen vaihtanut käyttäjäksi itseni. Mistä johtuu, että kuitenkin tuo "mökki-kansio" eli missä on toi talon kuva, on nimeltään edellisen käyttäjän, ja samoin "koneen nimi" tuntuu olevan "Matti Meikäläinen MacBook Pro" eli ei suinkaan oma nimeni vaan edellisen omistajan.
Mistä ton saisi muutettua kun käyttäjä-tilissä ei ole enää aikoihin ollut mainintaakaan tuosta entisestä omistajasta?!?!
Koneen omistajanvaihdos
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
8 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 68
- Liittynyt: 30.6.2008 klo 14.19
Koneen omistajanvaihdos
Viesti Kirjoittaja annimanni »
-
- Viestit: 22982
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Koneen omistajanvaihdos
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Tietokoneen nimi vaihdetaan Järjestelmäasetusten Jako-kohdasta.
Nyt et kertonut miten olet vaihtanut käyttäjäksi itsesi. Ilmeisesti et luonut uutta käyttäjää vaan otit jotenkin haltuusi vanhan käyttäjätunnuksen. Se ei oikein toimi. Luo uusi käyttäjä, kirjaudu sillä sisään ja poista sen vanha. Muista myös siirtää ennen poistamista kaikki omat kertyneet tiedostosi tuon uuden käyttäjän omistukseen.
Nyt et kertonut miten olet vaihtanut käyttäjäksi itsesi. Ilmeisesti et luonut uutta käyttäjää vaan otit jotenkin haltuusi vanhan käyttäjätunnuksen. Se ei oikein toimi. Luo uusi käyttäjä, kirjaudu sillä sisään ja poista sen vanha. Muista myös siirtää ennen poistamista kaikki omat kertyneet tiedostosi tuon uuden käyttäjän omistukseen.
iMac 24" 4,5K, pari Mac miniä, iPhone 13, iPad 2021, Watch SE 2022 ja kaikenlaista muuta. FiMUG ry jäsen
-
- Viestit: 5892
- Liittynyt: 10.3.2005 klo 2.39
Re: Koneen omistajanvaihdos
Viesti Kirjoittaja kermit »
Kysyjä on ilmeisesti vaihtanut käyttäjän (koko) nimen (full name). Siinähän voi olla mitä vaan, tai olla olematta. Varsinainen tunnus (short name) näkyy mökin nimenä.
-
- Viestit: 68
- Liittynyt: 30.6.2008 klo 14.19
Re: Koneen omistajanvaihdos
Viesti Kirjoittaja annimanni »
..Ja mistäköhän näitä pääsee tekemään? Ei löydä ![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)
![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)
-
- Viestit: 22982
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Koneen omistajanvaihdos
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Järjestelmäasetukset ja sen Ohje on hyvä paikka aloittaa.
iMac 24" 4,5K, pari Mac miniä, iPhone 13, iPad 2021, Watch SE 2022 ja kaikenlaista muuta. FiMUG ry jäsen
-
- Viestit: 68
- Liittynyt: 30.6.2008 klo 14.19
Re: Koneen omistajanvaihdos
Viesti Kirjoittaja annimanni »
Olen kyllä päässyt tonne käyttäjätileihin asti, mutta kun siellä ei yksinkertaisesti näy missään tota edellisen omistajan nimeä vaikka on ton mökkikansion ja muiden edellä mainitsemieni nimissä! Siellä olen vain minä ylläpitäjänä, ei muita käyttäjätilejä! Enkä löydä jälkeäkään edellisen omistajan nimestä sieltä!!
Ja noi ohjeet ei auta!!!
Ja noi ohjeet ei auta!!!
-
- Viestit: 8105
- Liittynyt: 24.8.2005 klo 20.36
Re: Koneen omistajanvaihdos
Viesti Kirjoittaja Lare »
Jos mökkiä klikkaa, niin Finder vaihtaa kansioon Mackintosh HD/Users/<user>. Joten veikkaisin että kysyjä käyttää edelleen vanhaa käyttäjänimeä ja loggautuu sillä. No, siihenkin oli jo neuvot tässä ketjussa.kermit kirjoitti:Kysyjä on ilmeisesti vaihtanut käyttäjän (koko) nimen (full name). Siinähän voi olla mitä vaan, tai olla olematta. Varsinainen tunnus (short name) näkyy mökin nimenä.
-
- Viestit: 5041
- Liittynyt: 8.7.2005 klo 2.59
Re: Koneen omistajanvaihdos
Viesti Kirjoittaja Touho »
Ei sitä mökkinimeä pääsekään muuttamaan ihan noin vaan, eikä ole tarpeen päästäkään. Yleensä se vaihtuu vain käyttiksen asennuksen yhteydessä. Jos se mökkikansion nimi häiritsee, tee kuten tuossa aiemmin jo neuvottiin eli luo uusi käyttäjä ja poista vanha, tai asenna koko järjestelmä uudelleen. Mikä on yleensä ihan normihomma käytetyn koneen käyttöönoton yhteydessä.annimanni kirjoitti:Olen kyllä päässyt tonne käyttäjätileihin asti, mutta kun siellä ei yksinkertaisesti näy missään tota edellisen omistajan nimeä vaikka on ton mökkikansion ja muiden edellä mainitsemieni nimissä! Siellä olen vain minä ylläpitäjänä, ei muita käyttäjätilejä! Enkä löydä jälkeäkään edellisen omistajan nimestä sieltä!!
Ja noi ohjeet ei auta!!!
Esim. uuteen asuntoon muutettaessa etenkin naiset ovat monesti jopa pakkomielteisen tarkkoja uuden "käytetyn" asunnon perusteellisessa putsauksessa edellisen asujan jäljiltä ja oman näköiseksi muokkaamisessa, ja miehetkin ainakin siivoavat asunnon automaattisesti.
Joskus vähän ihmetyttää, miksi porukka ei viitsi/halua tehdä samoin tietokoneensa kanssa, eli asentaa käytettynä ostamaansa koneeseen uutta omaa käyttisasennusta, eli saman metaforan mukaan muuta puhtaaseen ja tyhjään asuntoon. Tuskin sinne postilaatikkoon/luukkuunkaan jätetään sen edellisen asujan nimeä, ja peitetä sitä vaan maalarinteipillä ja tussilla, eikös vaan.
Tässäkin tapauksessa se olisi se selkein ja varmin tapa välttää vanhasta käyttäjätunnarista mahdollisesti aiheutuvat haitat ja kommerverkit, ja saada siitä koneesta juuri sellainen kuin itse haluaa, ilman moista ylimääräistä äherrystä.
Herääkin siis ääneenajateltu kysymys, että miksikähän tässä tapauksessa niin ei haluta tehdä, vaikka peräti naisimmeisestä ilmeisesti on kyse...
8 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit