Noniin. Harvoin Applen laitteiden kanssa ilmenee ongelmia ja vielä harvemmin tänne tulee kirjoiteltua, mutta kun nyrkki lyö, niin sillon myös osuu ja lujaa. Eli Mac Book Proni kaatui tänään yllättäen ja huollosta kantautui uutisia, että kovalevy päreinä. No, tietenkään itselläni ei ollut varmuuskopiointia 4 kuukauden vanhassa macissani, joten kaikki tiedostot on menetetty.
Osa tärkeistä tiedostoista, tässä tapauksessa musiikkikirjastoni on tallessa iPhonessani, ja näitä kappaleita tarvitsisin kiireesti DJ-hommien takia takaisin koneelleni, heti kun vain saan sen takaisin tällä viikolla huollosta. ICloudilla saanee kaiken muun puhelimesta macille, mutta musiikki ei käsittääkseni siirry? Onko mitään keinoja musiikkikirjaston siirtoon iPhone 5:sta Mac Book Prolle (OS X Mountain Lion käyttikselle, viimeisimmälle vanhan mallin Prolle)? Katselin Itunes matchia, mutta mietin, että toimiiko tämä ohjelma samaan tapaan kuin spotify eli pelkällä suoratoistolla? Tarvitsen kappaleet siis konkreettisina mp3-tiedostoina koneelleni. Edellisten kokemusten mukaan Itunesin kautta tämä kikkailu on hankalaa, sillä Itunes yrittää synkronoida iPhonen Macin "tyhjän" Itunesin kanssa(?)
Varmasti tästäkin ongelmasta löytyy jo aiheita, enkä ollut varma kuuluuko aihe iPhone-puolelle, mutta apua kaivattaisiin todella kiireesti ja olo on tällä hetkellä aika epätoivoinen, kun tärkempääkin dataa kovalevyn mukana meni. Kiitos jo etukäteen!
iPhonen tiedostot Mac Book Prolle
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
1 viesti
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 17.11.2010 klo 10.16
iPhonen tiedostot Mac Book Prolle
Viesti Kirjoittaja jounik »
Viimeksi muokannut kallekilponen, 11.3.2014 klo 22.51. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Syy: otsikon hienosäätöä
Syy: otsikon hienosäätöä
1 viesti
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit