Ota langallinen yhteys siihen zyxelin maanalaisen paikan, eli piuha kiinni, asetat koneesta aliverkon maskiksi 255.255.255.0, yhdyskäytäväksi (gateway) 192.168.1.1 ja saman manuaalisesti IPksi. (manuaalissa voi olla vähän toisin, tee niinkuin se sanoo) sitten avaat selaimen ja kirjoitat osoitteeksi 192.1681.1. käyttäjätunnus on "admin" ja salasana "1234" jos purkki on defu-asetuksilla.
Sisällä otat kohdan "Wireless Lan" josta uudelleen "wireless" ja sitten kirjoitat ESSID:iin oman verkkosi nimen, käsket konetta sen piilottamaan (hide essid="yes") ja otat kanavan 1/7/13 (vähemmän häiriöitä) asetat ja WEP-salauksen niin vahvaksi kuin pystyt. Zyxel osaa tulkita256bit asti ainakin, mutta osa koneista ei voi lähettää kuin 128bit avaimia. Sitten keksit avaimet ja laitat ne allaoleviin kenttiin, kirjoita ne ylös. sitten apply.
tämän jälkeen ota selville omenasi MAC-osoite. Avaa pääte, kirjoita
(varmaan viisaammat kertoo mikä näistäon langanttoman kortin osoite, ei varmaan en0; olisko en1)- kuitenkin on muotoa 00:50:e4:86:a7:ff:a2:aa. Kirjoita se ylös ja ota purkista kohta MAC filter- siinä wireless- tekstin alla. avaa se, ja klikkaa ensimmäiseen kohtaan yes, toiseen "Allow association" ja sitten ekaan kenttään kirjoitat verkkokorttisi osoitteen.
ja sitten paina apply->logout ja kaboom, purkin instaus oli iiseimmillään siinä. Applen päästä en osaa sanoa mitään kun en Zyxel on kyllä paholiasen keksintöä nimittäin satavarmasti se ei toimi, ja jos toimiikin niin se restarttaa itseään aina kun sitä huvittaa. Sitten jos perheessä on IBM kannettava niin punasolu-flatuksen määrä kasvaa potensseissa, ei nimittäin todellakaan toimi zyxelin kanssa. Jokaisen verkkooon liittyvän koneen langattoman verkkokortin MAC täytyy kertoa zyxelille. Saattaa kuulostaa vaivalloiselta mutta säästää monelta harmilta.