PB kenkkuilee
-
- Viestit: 519
- Liittynyt: 12.1.2005 klo 14.44
PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Tee-Rex »
Kone on 15" PB, 1.67MHz, käyttis 10.4.1. Pari viikkoa tällä taitaa olla ikää. Käyttis tehdasasennuksena Panther, päivitetty Tiikeriksi.
Tänään on kone vähän kenkkuillut...
Aloitti aiemmin päivällä sillä että Mail ei suostunut käynnistymään. Uudelleen käynnistys ja taas starttasi. Noh, tämä nyt on mitä on, mutta siitä kaikki alkoi ja parin tunnin sisällä muitakin kierouksia...
Opera alkoi hukata "session" talletukset. Tekee sen nyt joka kerta, eikä mitään talletuksia löydy kun Operan käynnistää uudelleen.
Ja ehdottomasti pahin. Muokkasin Smultronilla nettisivujen .php -fileä. Kirjoittaessa ääkköset ja euromerkki pelittävät ok, mutta kun tiedoston tallettaa ja avaa uudestaan niin ovat ihan sekaisin. Euromerkkien paikalle tulee kysymysmerkki, ääkkösten tilalle milloin mitäkin suhuässää, tyhjää, tai jotain muuta outoa. Ja ihan sama juttu Text Wranglerilla. No nyt alkoivat tekstifilessä pysyä euromerkit oikein paikoillaan, mutta kun tiedoston julkaisee, niin verkossa tuossa onkin joka kohdassa nyt peräkkäin euromerkki ja jokin omituisuus.
Olen käynnistänyt uudelleen ja kokeilin myös oikeuksien korjausta. Korjattavaa löytyi, mutta viat eivät poistuneet. Tekstieditoreita en ole poistanut ja asentanut uusiksi, kun molemmat tekevät samat kieroudet -> päättelin ettei johtuisi ohjelmasta.
Kielikin näyttää koneessa olevan oikein (suomi), vai pitäisikö olla tuo unicode?
Olisiko jotain ideoita mitä kannattaisi yrittää? Itse en vielä tällä kokemuksella keksi muutakuin windows -korjauksia...
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Tämä on sellainen juttu, että painin itse skandien kanssa www-sivujen kanssa duunaillessani. En sitten saanut skandeja näkymään. Kotikoneessa ja OS X:n Apachella näkyi, mutta kun pisti verkkoon niin ei. Sitten ihan asian vierestä oli keskustelua ja NOx totesi että FTP protokolla ASCII moodissa ei koskaan siirrä muuta kuin 7 bitin verran dataa per tavu (näin muistaakseni). No niin, skandimerkit ovat ASCII (or-what-ever) taulukossa numoroina 128 yläpuolella, eli *tarvitaan* se kahdeksas bitti menemään kanssa.Ja ehdottomasti pahin. Muokkasin Smultronilla nettisivujen .php -fileä. Kirjoittaessa ääkköset ja euromerkki pelittävät ok, mutta kun tiedoston tallettaa ja avaa uudestaan niin ovat ihan sekaisin. Euromerkkien paikalle tulee kysymysmerkki, ääkkösten tilalle milloin mitäkin suhuässää, tyhjää, tai jotain muuta outoa. Ja ihan sama juttu Text Wranglerilla. No nyt alkoivat tekstifilessä pysyä euromerkit oikein paikoillaan, mutta kun tiedoston julkaisee, niin verkossa tuossa onkin joka kohdassa nyt peräkkäin euromerkki ja jokin omituisuus.
RATKAISU: FTP:ssä Binary mode päälle. TOIMII. Eli itse SubEthaEdit:ssa käytän sitä perus ISO-jne merkkikoodausta, www saitilla ko. tagi joka ilmoittaa käytetyn merkkikoodauksen, ja FTP:ssä (Cyberduck) Binary-mode päälle ja kaikki Skandit toimii kotona ja verkossa ja ongelmaa ei ole.
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Jamac »
![Surullinen [:(]](./images/smilies/icon_sad.gif)
-
- Viestit: 519
- Liittynyt: 12.1.2005 klo 14.44
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Tee-Rex »
Okei, no nyt on kokeiltu taas monenlaista, mutta ikävä kyllä ei apua.Jamac kirjoitti:RATKAISU: FTP:ssä Binary mode päälle. TOIMII. Eli itse SubEthaEdit:ssa käytän sitä perus ISO-jne merkkikoodausta, www saitilla ko. tagi joka ilmoittaa käytetyn merkkikoodauksen, ja FTP:ssä (Cyberduck) Binary-mode päälle ja kaikki Skandit toimii kotona ja verkossa ja ongelmaa ei ole.
Serverillä mulla on nyt PC:llä korjattu toimiva versio, onneksi.
Käytössä tällä koneella on Smultron ja CaptainFTP.
Smultronissa text encoding oli Western (ISO Latin1) ja laitoin CaptainFTP:stä moodiksi automatic -> koitin tuoda tiedostoa koneelle ja avata Smultronilla. Tulos: euromerkit hävinneet, mutta ääkköset jäivät. Kun Smultronilla editoi ja tallettaa, avaa sitten uudestaan niin ovat myös ääkköset hävinneet. Sama juttu kaikilla kun yrittää tuoda CaptainFTP:llä binäärinä, tai text -muodossa.
Noh, heitin Smultronista text encodingin ASCII -muotoon. Toin "automatic" moodilla sisään, sama juttu, ei euromerkkejä. Smultronilla talletus ja uudestaan auki -> myös ääkköset hävinneet.
Vielä yksi kokeilu. Toin sisään "automatc" -moodissa, avasin texturilla. Euromerkit tiessään ja ääkkösten tilalla jotain muuta. Korjaus ja talletus -> ei muuttunut, vaan pysyi niinkuin pitikin.
Oliskohan vika olla jossain muualla...en tajua.
edit: Luulisi tekstieditorin itse kuitenkin tajuavan mitä se on hetki sitten tallettanut, riippumatta siitä missä muodossa ftp:llä niitä raahaa, eikö?
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Ei ole kun vika on siinä ettei data mene serverille internetissä kuin 7 bittisenä (ASCII mode), ja seittemällä bitillä saadaan numerot 0-127 ja jotta ääkköset menee niin tarvitaan numeroita jotain yli 200. En ny ulkoa muista ä:n ja ö:n ASCII koodia.Oliskohan vika olla jossain muualla...en tajua.
Suosittelen muuten ilmaista OpenSource FTP/SFTP ohjelmaa, CyberDuck:ia.
-
- Viestit: 519
- Liittynyt: 12.1.2005 klo 14.44
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Tee-Rex »
Olen perillä tuosta, mutta en keksi miten tuo vaikuttaisi jo koneella olevaan tiedostoon? Eli kun nappaan serveriltä tiedoston koneelle, menevät merkit sekaisin niinkuin on tullut ilmi. Mutta kun tekstieditorilla tiedoston korjaa, tallettaa, sulkee ja sitten avaa uudestaan niin taas on päin seiniä. Tuntuvat editorit kaikki olevan pihalla siinä mitä ovat ensin tallentaneet ja mitä sitten avaavat. Eikö tuohon tuntunut tulevan mitään eroa vaihtamalla "text encodingia". Sama juttu tuon Text Wranglerin kanssa. Olettaisin niiden kuitenkin ymmärtävän missä moodissa ovat tiedoston tallentaneet.Jamac kirjoitti: Ei ole kun vika on siinä ettei data mene serverille internetissä kuin 7 bittisenä (ASCII mode), ja seittemällä bitillä saadaan numerot 0-127 ja jotta ääkköset menee niin tarvitaan numeroita jotain yli 200. En ny ulkoa muista ä:n ja ö:n ASCII koodia.
CaptainFTP on logiikaltaan sellainen johon olen tottunut, näkyy molemmat näkymät kokoajan ja ei muutakuin raahailee tiedostoja.Jamac kirjoitti: Suosittelen muuten ilmaista OpenSource FTP/SFTP ohjelmaa, CyberDuck:ia.
-
- Viestit: 2017
- Liittynyt: 25.4.2004 klo 16.21
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja jonesb »
Ftp ohjelmaksi suosittelen Transmittiä joka on pirun selkeä ja tehokas. Operaan en oikein sanoa, onko siellä asetukset kunnossa? Kuulostaa siltä että puuttuu pukki jostain save settings kohdasta..
-
- Viestit: 519
- Liittynyt: 12.1.2005 klo 14.44
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Tee-Rex »
OK, pitää koittaa penkoa eri asetuksia, tuo kuulostaisi järkeenkäyvältä. Kirjoittaessa kaikki merkit menevät ihan oikein, mutta tallettaessa molemmat Smultron ja Text Wrangler sekoittavat merkit. Texturi pitää talletettaessa tekstin sellaisena joksi sen korjasin.jonesb kirjoitti:Jeppistä, kuulostaa siltä että näppäinlayout on säädetty kohti keskieurooppaa. Itselläni oli samanlaisia ongelmia muutaman blogisoftan ja päätteen kanssa, ne kun eivät ymmärtäneet euroja ja skandeja ollenkaan. Ratkaisuksi tutki TextWranglerin ja Smultronin asetuksia, veikkaisin että sieltä löytyy apu. En tosin nyt muista tähän hätään mikä se pohjoismainen asettelu oli nimeltään (joku ISO Latin 8 tai 9 tms.) mutta googlehan sen tietää.
Transmitistä ei screenshotin perusteella vielä päässyt jyvälle saako siinä esille koneen ja serverin näkymiä yhtäaikaa. Pitää tutkia. Sellaisen ominaisuuden kuitenkin haluan, pysyy hyvin jyvällä mitä mistäkin kansiosta on jo muokattu/julkaistu.jonesb kirjoitti:Ftp ohjelmaksi suosittelen Transmittiä joka on pirun selkeä ja tehokas. Operaan en oikein sanoa, onko siellä asetukset kunnossa? Kuulostaa siltä että puuttuu pukki jostain save settings kohdasta..
Operassa on asetukset kohdillaan, ja "session" tallennettuna. Se vain yksi kaunis kerta sulkemisen jälkeen oli talletukset unohtanut, ja tekee sen nyt joka kerta vaikka tallettaisi uudestaan. Taidan asentaa uusiksi...
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Nyt ei tarvi kun avata Cyberduck, klikata sivupalkista haluamani www-serveri, kaksoisklikata editointia tarvitsevaa html/php tiedostoa serverillä ja tiedosto avautuu SubEthaEditiin. Teen muutokset ja Omppu+S:llä seivaan fileen suoraan serverille.
Olen vaan liian laiska tappelemaan...
Nyt, kun Mac käyttää UTF-16 käsittääkseni default encodena, niin ainakin suomessa tulee ongelmia jos koittaa avata oikein tehtyjä dokumentteja sellaisella ohjelmalla mikä ei oikein hanskaa, tai ole asetettu hanskaamaan, tuota Western (ISO Latin 1) enkoodausta.
Mä aina mainostan SubEthaa, koska se on yhtä käteensopiva kuin John Deere. Ei mitään ylimääräistä (en viittaa enää John Deereen

-
- Viestit: 519
- Liittynyt: 12.1.2005 klo 14.44
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Tee-Rex »
Smultronissa encodingiksi Western (ISO Latin 1), niin euromerkit hukkuu talletettaessa.
Kun laittaa ylhäällä mainitun Western (ISO Latin 9), niin kaikki ääkköset ja euromerkki tallentuvat oikein.
Noh, enihuu. Kun tuollaisen jälkimmäisellä encodingilla heittää serverille, on se sitten ASCII, Binary tai automatic niin euromerkit ovat kuitenkin sekaisin. Ääkköset toimii.
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Tarkoittaa mitä? Eli kun tallennat tiedoston kovalevylle ja avaat saman tiedoston Smultronissa uudelleen niin skandit on kadonnut? Tässä tapauksessa Smultron on kakka eikä osaa kumminkaan tallentaa Western (ISO Latin 1) merkistöä oikein. Jos taas avaat johonkin muuhun ohjelmaan, vaikka TextEditiin, niin se avaa sitten sen tiedoston sen mukaan että se luulee sen olevan Unicodea tms. siis mene muuttamaan asetuksia. Jos ei pelitä niin ko. ohjelma on kakka.Tee-Rex kirjoitti:Taas kokeiltiin..Smultronissa encodingiksi Western (ISO Latin 1), niin euromerkit hukkuu talletettaessa.
Jos taas verkkoon tallennuksen jälkeen skandit katoon iin viittaan edellisiin.
Niin, btw, jos nyt oikein muistan niin euromerkki ei kuulu Western (ISO Latin 1) merkistöön, tai joku vastaava asia oli jotta sen ei pitäisi onnistua, käytä jotain entiteettiä, &eur; tai vastaavaa mikä se sitten onkaan.
-
- Viestit: 519
- Liittynyt: 12.1.2005 klo 14.44
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Tee-Rex »
Juu tuota tarkoitin, mutta skandit eivät nyt katoa vaan euromerkit. Tarkemmin asiaa tutkittuani olet oikeassa, ei sen kuuluisikaan kuulua Western (ISO Latin 1):seen. Eilen taisi olla jotain enemmänkin pielessä, kun myös ääkköset menivät sekaisin Western (ISO Latin 1):sellä.Jamac kirjoitti:Tarkoittaa mitä? Eli kun tallennat tiedoston kovalevylle ja avaat saman tiedoston Smultronissa uudelleen niin skandit on kadonnut?Tee-Rex kirjoitti:Taas kokeiltiin..Smultronissa encodingiksi Western (ISO Latin 1), niin euromerkit hukkuu talletettaessa.
Western (ISO Latin 9):llä näkyvät myös euromerkit. Sen kanssa tulee kuitenkin ongelma serverille vietäessä, euromerkit katoavat ja korvautuvat milloin milläkin.
Entiteettiviittausta käyttäessä homma kuitenkin pelittää Western (ISO Latin 1):llä ja taidan sillä koittaa elää hetken ja lepuuttaa hermoja.
En mä näistä mitään ymmärrä, kun aikaisemmin ei ole tarvinnut päätään näillä vaivata. Windowsin Notepadilla olen aina muokannut koskematta asetuksiin ja milloin milläkin julkaissut kertaakaan muokkaamatta koodauksia tai formaatteja tms. Siihen voisi ennemminkin sanoa ne legendaariset "se vain toimii".
edit: Pitänee kokeilla Operan uudelleen asennusta, jospa sen ongelman saisi poistettua.
-
- Viestit: 2351
- Liittynyt: 24.3.2004 klo 16.15
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Rewes »
Ei muuta kuin Dellia hommaamaan. Siitä riittää iloa koko suvulle.[H]Tee-Rex kirjoitti: En mä näistä mitään ymmärrä, kun aikaisemmin ei ole tarvinnut päätään näillä vaivata. Windowsin Notepadilla olen aina muokannut koskematta asetuksiin ja milloin milläkin julkaissut kertaakaan muokkaamatta koodauksia tai formaatteja tms. Siihen voisi ennemminkin sanoa ne legendaariset "se vain toimii".
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Mitäs oletuskoodausta Notepad mahtaa käyttää?... Oikein menee kun toimii kaikissa Windowseissa, niinhän se menee... Ilmeisesti sitten tuota Western (Latin 1):stä... Frontpagehan käyttää jotain Windowsin omaa windows-1252:stä. Helposti tuleemieleen että Notepad käyttäisi samaa, ja sitten tuurilla sopivat merkit on Western (Latin 1) kanssa samassa paikassa jolloin html:ssä voi käyttää charset=ISO-8859-1 ja vahingossa toimii vaikka väärin onkin. Nii... kun joutuu pureskelemaan tarkemmin, niin voi myös sanoa osaavansa. Mitä itse siis kuitenkaan en osaaTee-Rex kirjoitti:En mä näistä mitään ymmärrä, kun aikaisemmin ei ole tarvinnut päätään näillä vaivata. Windowsin Notepadilla olen aina muokannut koskematta asetuksiin ja milloin milläkin julkaissut kertaakaan muokkaamatta koodauksia tai formaatteja tms. Siihen voisi ennemminkin sanoa ne legendaariset "se vain toimii".
![Iskee silmää [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
-
- Viestit: 519
- Liittynyt: 12.1.2005 klo 14.44
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Tee-Rex »
Äläs nyt, kahtotaan mitä tästä tulee.Rewes kirjoitti:
Ei muuta kuin Dellia hommaamaan. Siitä riittää iloa koko suvulle.[H]
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
-
- Viestit: 519
- Liittynyt: 12.1.2005 klo 14.44
Re: PB kenkkuilee
Viesti Kirjoittaja Tee-Rex »
Ei oikeastaan mitään aavistusta, yritin tuossa aiemmin asiaa tutkia, jotta pääsisin jyvälle mitä tähän laittaisi, mutta pikaisesti vilkaistuna en edes löytänyt sieltä mitään vipua mistä tuota voisi muuttaa.Jamac kirjoitti: Mitäs oletuskoodausta Notepad mahtaa käyttää?...
Itse asiassa kyllä ne kaikki sillä tehdyt tuntuu toimivan ja näkyvän tälläkin. Vasta kun menin laittamaan näppini tällä sekaan (pelkän tallennuksen muodossa) niin setti levähti.Jamac kirjoitti:Oikein menee kun toimii kaikissa Windowseissa, niinhän se menee...
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit