Ongelma siis tuntuu olevan siinä, ettei iBook enää löydä Express tukiasemaani, naapurin langaton verkko kyllä löytyy, muttei 20 sentin päässä oleva oma tukiasema. Oikeudet on korjattu, kone on käynnistelty uudestaan pariinkin kertaan, tukiasema on otettu pois seinästä ja verkosta pari kertaa, jonka jälkeen kone on taas käynnistetty uudestaan. Ei löydy ei. Lopulta hermostuneena myös tukiasema on nollattu painamalla sitä pientä nastaa. Ei mitään vaikutusta.
Koneena siis tosiaankin nelisen kuukautta vanha 12" iBook G4 ja tukiasemana kuukautta tuoreempi AirPort Express. Käyttiksenä 10.3.8, mahtaisikohan päivittäminen 3.9:n auttaa...en vain ole viitsinyt kun luin sen aiheuttaneen jotain ongelmia. Nettiyhteys hoituu HoAsNetin kautta, joka siis toimii nytkin hyvin.
Jos joku on jo aikaisemmin tuskaillut samaa, niin saapi pistää linkkiä ko. ketjuun. Hieman ahdistaa jo nyt tämä piuhan perässä oleminen. Kiitän kaikesta avusta

Lauri