Google ei ole ainoa sivu johon tässä törmää, jotain hämärää kuitenki.. koneenani on tuommonen applen näkemys tupperwaren tuotteista, tarkemmin mini, 1250mhz, päivitetty tiikerikäyttikseen.
Mistä johtuu että kun menen safarilla esimerkiksi kuukkelin sivulle, safari haluaa aina avata avaintenhallinnan? Hyvin monet muutki sivustot aiheuttaa tämän ilmiön.. ja onhan se sitkeä kyselijä...
Mistähän sais tuohon avaintenhallintaan pikkusen selvennystä, eli millä perusteilla se luovuttaa pääsalasanan annon jälkeen tietonsa sovelluksille?
.. toinen mysteerio.. joka tosin korjautui käyttiksen uudelleenasennuksella:
aloin hiukan ihmetellä, mihin se levytila katoaa. vastaus löyty /cores- kansiosta, 16 Gt. Tyhjensin sen ja aloin seurailla, missä vaiheessa tätä dumppailua tapahtuu.. enimmäkseen silloin kun käyttiksen ajoi alas.
jki
avaintenhallinta & safari & google
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
5 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 15.2.2006 klo 10.40
avaintenhallinta & safari & google
Viesti Kirjoittaja jki »
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: avaintenhallinta & safari & google
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
Kuinka usein sitä avainnippua kysytään? Päivitysten jälkeen se on ihan normaalia. Kone taltioi sinne kaikki salasanat ym.
Ja tuo kovalevytilan katoaminen kuulosti aika huolestuttavalta tapaukselta...en muista kohdanneeni... [:S]
Ja tuo kovalevytilan katoaminen kuulosti aika huolestuttavalta tapaukselta...en muista kohdanneeni... [:S]
"If you have to go to sea, it's better to be a pirate than join the navy." -Jobs
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: avaintenhallinta & safari & google
Viesti Kirjoittaja Jamac »
www.westwind.com/reference/OS-X/invisibles.htmljki kirjoitti:aloin hiukan ihmetellä, mihin se levytila katoaa. vastaus löyty /cores- kansiosta, 16 Gt. Tyhjensin sen ja aloin seurailla, missä vaiheessa tätä dumppailua tapahtuu.. enimmäkseen silloin kun käyttiksen ajoi alas.
Mitäs ihmeellistä nyt mahtaa tapahtua jos tänne /cores hakemistoon ilmestyy tavaraa kun sammutat koneen? Mitä ohjelmia sulla on asennettu, ja sammutathan koneen kunnolla, esim Omppuvalikko->Sammuta, eikä siten että kone pakotetaan sammumaan tms.(This is actually stored in /private/cores; /cores is really just a symbolic link.)
Under some conditions, when a program crashes, it'll "dump core" (essentially, store a copy of the program state at the time it crashed) into this directory. This is really only useful for programmers trying to debug their own programs.
Alihankintana printtipuolen graafista materiaalia!
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 15.2.2006 klo 10.40
Re: avaintenhallinta & safari & google
Viesti Kirjoittaja jki »
Koko ajan, kun käytän safaria.. ei kaikilla sivuilla, mutta googlen kohalla koko ajan. Tuli mieleen.. googlessahan on sisäänkirjaus niitä personal history, ym. juttuja varten. Yrittääköhän se tarkistaa, löytyykö avainnipusta mitään sille kuuluvaa?
ihme viritys.. putsasin salasanat ja henk.koht sertifikaatit avainnipusta ja annoin sen salasanan. Autto hetkeksi, mutta seuraavalla kirjautumisella sama hässäkkä.
jki
ihme viritys.. putsasin salasanat ja henk.koht sertifikaatit avainnipusta ja annoin sen salasanan. Autto hetkeksi, mutta seuraavalla kirjautumisella sama hässäkkä.
jki
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 15.2.2006 klo 10.40
Re: avaintenhallinta & safari & google
Viesti Kirjoittaja jki »
juu, sammutan koneen ihan normaalisti..Jamac kirjoitti:Mitäs ihmeellistä nyt mahtaa tapahtua jos tänne /cores hakemistoon ilmestyy tavaraa kun sammutat koneen? Mitä ohjelmia sulla on asennettu, ja sammutathan koneen kunnolla, esim Omppuvalikko->Sammuta, eikä siten että kone pakotetaan sammumaan tms.
tosin nyt tapausta on enää vaikea diagnosoia ku asensin koko roskan uusiksi. Ajattelin aluksi tutkia asiaa, mutta postiohjelman kaatuminen kesken *pitkän* viestin kirjottamisen laukaisi aggressioni.
Ohjelmiahan on roppakaupalla, aikalailla darwinports- tavaraa.. ne käsittääkseni jättävät kuitenki käyttiksen rauhaan ja majailevat /opt:in alla.
jki
edit: korjaus
5 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit