Mac-vasta-alkajana minua harmittaa muutama asia uudessa iMac 20":ssani. Tässä pari.
Helppo ensin: jäykkä näppäimistö. Saa paukutta näppäimiä voimamiehen ottein, kun vanhassa PC:ssa on höyhenenkevyet näppäimet. En pannut asiaa merkille kaupassa, mutta nyt se on alkanut häiritsemään.
Mighty Mousen heitin muuten mäkeen, vanha optinen Microsoft-hiiri on huomattavasti käyttäjä-ystävällisempi, vaikka onkin vähemmän "design".
Toinen asia: onko mitään mahdollisuutta päästä eroon salasanoista, joita OS X pyytää kun avaa tietokoneen? Meitä on täällä kotona kaksi käyttäjää, vaimo ja minä, emmekä me tarvitse salasanoja. Windows XP salli yksinkertaisen tilin avauksen ilman salasanaa, mikä oli mukavaa. Voiko ne kytkeä pois, vai onko se OS X:n kiinteä ominaisuus?
Ikuiset salasanat + jäykkä näppis
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
6 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 75
- Liittynyt: 8.11.2006 klo 10.39
- Paikkakunta: Espoo
Ikuiset salasanat + jäykkä näppis
Viesti Kirjoittaja Marcus »
-
- Viestit: 2505
- Liittynyt: 23.11.2004 klo 20.02
- Paikkakunta: Oulu
Viesti Kirjoittaja tkt »
Käyttäjätunnuksista pääsee helposti eroon, mutta suosittelisin vielä harkitsemaan. Itse suosin koneessa erillistä ylläpitäjätunnusta ja sitten kaikille käyttäjille omia henkilökohtaisia heikompia tunnuksia. Näin tietojen pitäminen järjestyksessä on helpompaa ja ongelmatapauksissa pystyy erittelemään mahdollisia syitä.Normaalitunnuksista voit sitten jättää salasanat pois tai käyttää kummallekin tunnettua salasanaa. Verkossa olevan koneen kanssa kannattaa pitää mielessä myös mahdolliset ulkoiset tunkeutujat.
--Ari
--Ari
-
- Viestit: 2505
- Liittynyt: 23.11.2004 klo 20.02
- Paikkakunta: Oulu
-
- Viestit: 7671
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 23.06
- Paikkakunta: Ilmajoki
Viesti Kirjoittaja masa »
Puolella helpottaa jos käyt sillä järjestelmäasetukset-käyttäjät- mökin kuva -valinnat:kirjaa automattisesti sisään se joka enemmän konetta käyttää.
Itselläni päinvastoin on turvallisuus kohdasta määritelty että aina kun tullaan uni tai näytönsäästöstä pois tulee salasanakysely. Jotenkin on tietokone henkilökohtaisempi senjälkeen..
Itselläni päinvastoin on turvallisuus kohdasta määritelty että aina kun tullaan uni tai näytönsäästöstä pois tulee salasanakysely. Jotenkin on tietokone henkilökohtaisempi senjälkeen..
En oo korvaamaton, mutta paras maharollinen.
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
Tietysti käyttäjän salasanan voi korvata pelkällä enterin painalluksella...mikä ei ole järin turvallista.
Ja mitä näppikseen tule, mielestäni iMacin näppiksessä on mainio tuntuma, mutta ainahan voit vaihtaa sen mieleiseesi.
Ps. Ethän ihan oikeasti pois heittänyt sitä hiirtä? Siitä olisi joku voinut ihan maksaakin.
Ja mitä näppikseen tule, mielestäni iMacin näppiksessä on mainio tuntuma, mutta ainahan voit vaihtaa sen mieleiseesi.
Ps. Ethän ihan oikeasti pois heittänyt sitä hiirtä? Siitä olisi joku voinut ihan maksaakin.
"If you have to go to sea, it's better to be a pirate than join the navy." -Jobs
-
- Viestit: 75
- Liittynyt: 8.11.2006 klo 10.39
- Paikkakunta: Espoo
6 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit