![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
Anyway, Törmäsin todella outoon ongelmaan. Ainakin omasta mielestäni ellei kyseessä ole jokin tuikitavallinen web-ilmiö josta en tiedä koska kyseessä ovat ensimmäiset sivustoharjoitelmat omalta osaltani.
Olen valinnut taustavärin Photarissa websafe-paletista joten tästä ei pitäisi olla kiinni.
Sivuilla on headeri CSS-stylenä jossa valokuva. Ko. valokuva heittää varjon sivustolle. Varjo on tehty photarissa eli kuva on violetilla pohjalla sisältäen varjon. Kaikki prosessoinnit sRGB:nä joten tästäkään ei pitäisi olla kiinni.
Kuva laitetaan sivulle ja sivun taustaväri asetetaan SAMAKSI kuin photarissa valittu (web-safe) violetti.
Lopputulos näyttää tältä 2.2 gammalla (jota joudun käyttämään "winkkari-yhteensopivuuden" takia omassa Mäkissä.)
gamma 2.2
Kuva on siis suht. oikein. Rankasta jpg-pakkauksesta johtuen jotain pienen pientä eroa on nähtävissä mutta hyväksyttävissä.
Ihmettelin kun vaimon läppärissä violetit erosivat toisistaan selvästi. Aloin jäljittämään syytä ja lopulta kokeilin omasta koneesta laitaa gamman takaisin 1.8:iin ja käynnistin safarin uudelleen. Lopputulos sama:
gamma 1.8
Ei hyvä. Mitens tässä nyt näin käy? Miksei gamma vaikuta koko kuvaan vaan valikoivasti? Onko tämä normaali "web-ilmiö" vai missä mitä teen väärin?
Alkuperäiset sivut ovat tuolla: http://web.me.com/mike.mcfin/Russelit/Leevi.html
Jos niistä olisi jotain hyötyä ongelman selvittämisessä.
Kiitos etukäteen.