Vielä kun saisivat tuon trial-version latauslinkin toimimaan niin pääsisi testamaan. Ostoonhan tämä joka tapauksessa taitaa mennä, brush-toiminnot, esiasetukset ja toimivampi kokonäytön tila vakuuttivat.
Sigun kone kyllä kumartaa kolmosversiolla todennäköisesti aika rumasti (kakkonenkin pisti rantapalloilemaan ja puhaltelemaan), mutta uusia koneitahan saa kaupasta.
Tuntuu olevan beta-vaiheessa ko. ohjelma vielä. Hidas, kaatuu usein ja sekoilee muutenkin. Taitaa olla niin että Applella ei kummemmin kiinnostusta enää kehittää Aperturesta todellista ammattilaisohjelmaa. Kasvojentunnistus on kyllä aika hupi ammattilaisohjelmassa. Odotellaan 3.3:sta josko se vastaisi odotuksia.
Nätti se kyllä on, muttei todellakaan töitä sillä tehdä. Lightroomilla (2.6) homma vaan sujuu moninkertaisesti nopeammin.
Taisi jäädä tämä AppleTv:n kaltaiseksi harrastukseksi vaikka alussa näytti lupaavalta
edit: olin ehkä turhan ankara ensivaikutelmasta. Hieno päivitys Applelta.
Viimeksi muokannut Jari-eripari, 10.2.2010 klo 21.16. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Mulla on ollut Aperture 2:n kanssa pari Nik Software -plugaria, jotka näyttäisivät pelittävän myös tässä kolmosessa. Nimenomaan siis näyttäisivät. Plugari kyllä aukeaa oikein hyvin ja pystyn tekemään sillä mitä haluan, mutta muutokset näkyvätkin vain thumbnail-kuvassa ja exportatussa kuvassa. Valittuna olevassa ja työstettävässä kuvassa nuo muutokset eivät näy. Muut törmänneet samaan / keksineet keinoa saada toimimaan?
Edit: Jaahas, nyt sitten taas näyttäisi toimivan niin kuin pitääkin. Mikähän siinäkin oli... Seuraillaan ja palaillaan.
MBP 13" | iPhone 12 Pro | iPad Air | AirPods Pro | Watch S6 | TV 4K
Aperturen ehdoton valttikortti on kyllä tuo Image Unit-plugareiden käyttö. Ilmeisesti ne vielä renderöidään non-destructivena lennossa? Vai tehdäänkö RAW-kuvasta ensin 16bit TIFF-kopio levylle? Jos lennossa, niin loistava meininki. Toivottavasti saisivat nuo bugit kuntoon.
spiidi78 kirjoitti:Aperturen ehdoton valttikortti on kyllä tuo Image Unit-plugareiden käyttö. Ilmeisesti ne vielä renderöidään non-destructivena lennossa? Vai tehdäänkö RAW-kuvasta ensin 16bit TIFF-kopio levylle? Jos lennossa, niin loistava meininki. Toivottavasti saisivat nuo bugit kuntoon.
Jep, olen itse ajatellut vasta päivittäväni ensimmäisen korjauspaketin jälkeen.
Barrel ja cushion distortion correction? En näe/löydä... Toinen juttu, mitä todella kaipaisin on RAW-kuvan käyttäminen Aperturen ulkopuolella. Esim Canonin editori on aivan kaamea muuten, mutta linssikorjaukset ja kohinanpoisto aivan loistokkaat.
Joo, emmätiedä, alkaa kuulkaa mennä "usko" näihin paskoihin. Toin Applen vois jakaa kännykkä- ja musaleikkikaluja valmistavaksi firmaksi ja sitten tietokoneita tekeväksi. Eihän tällasesta pelleilystä mitään tule.
Jamac kirjoitti:System Requirements
Minimum
One of the following Intel-based Mac computers:
Mac Pro
MacBook Pro
MacBook
MacBook Air
iMac
Mac mini
Okei, no sitten. Ei vaan tuon postauksen perusteella ollut aikaisemmin vielä mitään perusteita sille väitteelle, kun v vaan käyttöjärjestelmä vaatimukset olivat siinä.
Voiko päivitysversiota ostaa netin kautta (eli siis pelkkää serial keytä?)
Ps. ainakaan tällä hetkellä tuo splash screenistä löytyvä buy-napin painaminen ei aiheuta kuin "page not found"-ilmoituksen, toivottavasti korjaavat.
Otaksun että kivijalkakauppoihin tätä saa odottaa kipukynnyksen ylittävän ajan, eli yli 24h.
edit: soitin Applen aspaan ja sieltä kerrottiin, että upgrade pitää tilata.
edit2: ihan hyvinhän tuo upgraden netin kautta päivittäminen näyttää onnistuvan, taisi olla Applen aspan kanssa ns. lost in translation-tilanne.
Viimeksi muokannut Lebako, 10.2.2010 klo 18.57. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Lebako kirjoitti:
edit2: ihan hyvinhän tuo upgraden netin kautta päivittäminen näyttää onnistuvan, taisi olla Applen aspan kanssa ns. lost in translation-tilanne.
Tuolloin ei ilmeisesti tule ollenkaan mediaa kotiin? Hinta kun näyttäisi olevan sama pelkällä serialilla ja boxilla?
ps. tuntuu paljon raskaammalta kuin 2 versio ja kaatunut kerran (tunnin kokeilun sisään)... Toivottavasti huonoa tuuria..
Macbook Pro 14" | iPhone 13 Pro | TV 4k | Watch S7
Jari-eripari kirjoitti:...Nätti se kyllä on, muttei todellakaan töitä sillä tehdä. Lightroomilla (2.6) homma vaan sujuu moninkertaisesti nopeammin...
Miten en ole yhtään yllättynyt, kun katsoo missä viestiketjussa olet ollut aktiivisin (Aktiivisin viestiketjussa: Aperture 2.0 ulkona ja heti imuroitavissa) ja mitä sinne olet kirjoittanut. http://www.hopeinenomena.net/viewtopic.php?t=104071 "kakka se on edelleenkin!"
Miksi yleensä latasit tätä kolmosta jos kakkonenkin oli "kakka"?
Jari-eripari kirjoitti:...Nätti se kyllä on, muttei todellakaan töitä sillä tehdä. Lightroomilla (2.6) homma vaan sujuu moninkertaisesti nopeammin...
Miten en ole yhtään yllättynyt, kun katsoo missä viestiketjussa olet ollut aktiivisin (Aktiivisin viestiketjussa: Aperture 2.0 ulkona ja heti imuroitavissa) ja mitä sinne olet kirjoittanut. http://www.hopeinenomena.net/viewtopic.php?t=104071 "kakka se on edelleenkin!"
Miksi yleensä latasit tätä kolmosta jos kakkonenkin oli "kakka"?
.
Annetaan nyt olla eri mieltä vaikkei hänellä varmasti tuo Aperture olekaan työkäytössä vaan Lightroom. Sen verta kehitystä että puutteet mitä Jari-eripari listasi Aperture 2:en kohdalla taitaa olla paikattuja Aperture 3:ssa. Ei siis ihan kakka enää?
Toivottavasti bugikorjauksia tulee hetimiten jos todellakin niitä pahoista kohdista löytyy.