Onko täällä kuvankäsittely-työpajoista kiinnostuneita?
Järjestimme viime vuonna Suomen Apple-käyttäjien koulutustilassa Helsingissä yhdistyksen jäsenille ilmaisen Aperture-työpajan, jossa osallistujia oli kymmenkunta. Idea oli koota käyttäjiä yhteen jakamaan käyttökokemuksia, työskentelymetodeja, oppimaan toisiltaan ja löytämään yhdessä ratkaisuja erilaisiin kysymyksiin.
Mukana oli Aperturea jo jonkin aikaa käyttäneitä ihmisiä, mutta myös henkilöitä, jotka vasta harkitsivat ohjelman käyttöönottoa. Varsinaista opettajagurua ei mukana ollut, mutta muutama erittäin hyvin ohjelman hallitsevaa henkilöä tuutoroimassa kuitenkin.
Päivä eteni niin, että ensin käsittelimme osallistujien valmiiksi miettimiä kysymyksiä ja sen jälkeen kävimme yhdessä Aperturen ominaisuuksia läpi. Pysähdyimme tarkemmin kohtiin, joista jollain oli lisäkysymyksiä tai jollain hyviä niksejä ja ideoita. Esitettyihin kysymyksiin löytyi kaikkiin vastaus, paitsi yhteen. Kyseessä oli tapaus, jossa tahdottiin kahden eri henkilön pääsevän kahdelta eri koneelta samaan Aperture-kirjastoon. Päivä oli antoisa kaikille, myös konkarikäyttäjille.
Tänä syksynä voitaisi järjestää työpaja uudestaan jos riittävästi innokkaita osallistujia tulisi. Tarvitsemme vähintään viisi henkilöä mukaan, joista jollain olisi pidempiaikainen käyttökokemus ja mahdollisuus tuutorointiin tarvittaessa. Oletko se sinä? Tähän ketjuun voi hihkaista kiinnostuksesta.
Tiedoksi myös, että tulossa on kuvankäsittely-työpaja Helsingissä (marraskuussa päivä vielä auki), joka ei ole mihinkään ohjelmaan sidoksissa. Päivän aikana käsitellään yleisesti, mitä kuville käsittelyssä tulisi tehdä, mitä kuvankäsittelyohjelmia on markkinoilla, niiden yleisiä työkaluja ja työvaiheita.
Syksyn kurssitarjonnassa on erikseen varsinaiset maksulliset iPhoto-kurssit sekä Helsingissä, että Mikkelissä. Oulussa kuva-asioita sivutaan iLife kurssin yhteydessä. Lisätiedot https://fimug.mycashflow.fi
Myös InDesign-kurssille etsitään Helsingissä päivämäärää (marraskuu) ja ilmoittelen siitä kun kurssi varmistuu.
Pia Parkkonen
Suomen Apple-käyttäjät
Aperture- ja kuvankäsittely-työpajat
Kuvankäsittely, taitto ja typografia
Re: Aperture- ja kuvankäsittely-työpajat
Tieodoksi, että molemat työpajat toteutuvat.
Aperture-työpaja on 9.11.2013 klo 13.00–16.00, Musiikkikoulu Malmi-Itäkeskusksen tiloissa.
Ilmoittautuminen ja lisätiedot http://fimug.fi/tapahtumat?id=664
Kuvankäsittely-työpaja on 16.11.2013 klo 10-14.00
Ilmoittautuminen lisätiedot http://fimug.fi/tapahtumat?id=665
Pia
Aperture-työpaja on 9.11.2013 klo 13.00–16.00, Musiikkikoulu Malmi-Itäkeskusksen tiloissa.
Ilmoittautuminen ja lisätiedot http://fimug.fi/tapahtumat?id=664
Kuvankäsittely-työpaja on 16.11.2013 klo 10-14.00
Ilmoittautuminen lisätiedot http://fimug.fi/tapahtumat?id=665
Pia
Palaa sivulle “Kuva ja graafinen suunnittelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit