Höpöhöpö. Katso vaikka tuolta http://fi.wikipedia.org/wiki/Evoluutio mitä evoluutio tarkoittaa, niin ei tarvitse keksiä omia "helposti kumottavia" määritelmiä.MacRotta kirjoitti:Siinä on yksi kohta, jolla on tietty, yksi, selkeä tarkoitus. Ja se on: estää sinua sekoittamasta nuo kaksi. Toisin sanoen: se, että asiat yleensä kehittyvät tänään, tai jokin on parempi kuin eilen, ei tue eikä pelasta sitä evoluutioteoriaa, jolla yritetään selittää biodiversiteetti.
Kun evoluutio on luonnossa havaittava ilmiö juuri tuolla sanomallani tavalla. Asiat muuttuvat. Mutta se ei tue eikä pelasta sitä evoluutioteoriaa, jolla yritetään selittää biodiversiteetti. Sitä vastaavasti ei ole havaittu luonnossa. Minusta vähän vaikuttaa siltä, että yrität loikata koko kysymyksen yli, tai vain kuulostaa "tieteelliseltä." "Se on havaittu, emme me sitä ole keksineet omasta päästämme, vaan yritämme vain selittää sitä."
Mekanismista keskustelu on turhaa, kun et ymmärrä edes sitä, mikä evoluutio on. Voit kyllä itsekin lukea siitä tuosta samaisesta Wikipedian linkistä ja voit hyvin kertoa, mikä siinä mielestäsi on väärin. Minä lähden kanssasi keskustelemaan yksityiskohdista, kun nimeät jonkin yksityiskohdan, joka vaikkapa on fysiikan lakien vastainen, kuten olet uhonnut.MacRotta kirjoitti:Etpä tiedä sinäkään mitään mekanismia. Muussa tapauksessa olisit jo väläyttänyt siitä jotain. Mutta kuten edellä sanoin, sen mekanismin "tietäminen" on sinulle uskonloikka ja auktoriteetteihin (sokeasti) nojaamista. Suosittelen että tutustut siihen, mitä se "käsien heiluttelu" tarkoittaa oikeasti. Ja mietit, että mitä koko ajan teet tätä evoluutioteorian voimaa vakuutellessasi. Mieti myös, että kumpi meistä on jossain kohdassa ollut valmis itse puhumaan yksityiskohdista. Ja kumpi heilutellut käsiä siinäkin tilanteessa.Captain Napalm kirjoitti:Se, että sinä et tiedä, mikä tämä mekanismi on, ei tietenkään tarkoita, ettei sitä olisi.MacRotta kirjoitti:Sitten loikataan siihen, että olisi olemassa mekanismi nykyisen biodiversiteetin syntymiseen tai selittämiseen tai muodostumiseen.
Juuri tämä edellinen kommenttisi on sitä tyypillistä käsienheiluttelua. Sinulla on muka jotain salaista tietoa esim. fysiikan lakien vastaisuudesta, jota et suostu jakamaan kanssani koska ko. "tieto" siten altistuisi kritiikille, jota se ei kestä. Tieteelliset teoriat, kuten evoluutioteoria eivät ole osoitettavissa oikeiksi - sitä on ihan turha minultakaan vaatia. Sensijaan virheellisiksi ne voidaan osoittaa. Jos evoluutioteoria olisi virheetön, sitä tutkin tarvisi enää tutkia. Tutkimuksen tarkoitushan on luota uutta tietoa ja parantaa teoriaa. Kuten aiemminkin kirjoitin, evoluutioteoria korvataan jollain toisella teorialla, jos aiheellista, kun syntyy teoria, joka sopii paremmin yhteen havaintojen kanssa (esim. Newtonin painovoimateroan "korvaaminen" yleisellää suhteellisuusteorialla).
Jos sinulla kerran on mielessäsi teoria, joka sopii paremmin havaintoihin niin nimeä edes yksi havainto ja kerro miten tämä "sinun" teoriasi sopii havaintoon paremmin kuin evoluutioteoria, niin päästään alkuun.
Kun olet noin varma itsestäsi niin mitä jos lopettaisit käsienheilutelun ja nimeäsit jonkin yksityiskohdan, josta voisimme keskustella? Sopiiko? Minä aloitan - lähes poikkeuksetta kreatioonistien märissä päiväunissa höpistään Termodynamiikan II pääsäännöstä (se fysiikan lakien vastaisuus). Koska asiasta on jo olemassa hyvä teksti, viittaan siihen suoraan http://www.student.oulu.fi/~ktikkane/w-s.html . Lyhyesti: kyse on (todennäköisesti tahallisesta) fysiikan väärinymmärtämisestä. Termodynamiikan II pääsääntö ei kiellä järjestysken spontaania syntyä (jota itseasissa havaitaan laajasti luonnossa) vaan kertoo ainoastaan, että silloinkin kun järjestystä spontaanisti synttyy, suljetun järjestelmän kokonais"epäjärjestys" kasvaa. Ainoa tunnettu suljettu järjestelmä on maailmankaikkeus. Ihminen tai maapallo eivät ole suljetuja järjestelmiä.MacRotta kirjoitti:Mitä jos sinulta lähtisi sumu silmistä, ja alkaisit itse tarkastelemaan, mitä nämä "yleistajuiset ei-kreationistin kirjoittamat kirjat evoluution ja evoluutioteorian perusteista" pystyvät selittämään ja mitä eivät pysty. Ettet ottaisi spekulaatioita ja toiveikkaita vakuutteluita sen arvoisena kuin asia olisi jo ymmärretty tai todistettu.Captain Napalm kirjoitti:Joko olet harvinaisen tietämätön tai sitten vain röyhkeästi valehtelet. Mitäpä, jos lukisin jonkin yleistajuisen ei-kreationistin kirjoittaman kirjan evoluution ja evoluutuoteorian perusteista ja jatkettisiin tätä keskustelua sitten, mikäli mitään keskusteltavaa enää on.
Huomaan että sinun ainoa tapasi käydä tätä keskustelua on olettaa että vain idiootit eivät usko evoluutioon. Sitten tehdä siitä tuollaisia suurisuisia päätelmiä että en ole ikinä nähnytkään "yleistajuista ei-kreationistin kirjoittamaa kirjaa evoluution ja evoluutioteorian perusteista." Tässä tilanteessa loogisin vastaukseni on, että kaikki ovat sellaisen (sellaisia) nähneet. Jotkut vain tajuavat lukemansa ja tekevät siitä kysymyksiä. Jotkut imevät sen kyselemättä maailmankuvaansa.
Sinun vuorosi.
Höpöhöpö sulle taas. Käytännössä kaikki evoluutioteriaa tavallasi vastustavat ovat kreationisteja, joiden motiivina on kieltää todellisuus, joka ei ole yhteensopiva heidän uskonsa kanssa. Kaipaamasi esimerkki on yllä oleva termodynamiikan II pääsäännön "luova väärinymmärtäminen".MacRotta kirjoitti:Kertoisitko tästä enemmän? Minulla saattaa hyvinkin olla käsitys siitä, mihin tuolla viittaat. Siinä ei silloin ole kyse siitä, että kreationisti sivuuttaisi käsitteestä yhtään mitään. Ennemmin, evoluutioteoristi yrittää livauttaa käsitteeseen jotain sellaista, mitä ei ole todistettu. Kreationistin on väännettävä rautalangalla eroon toisistaan se, mikä on todistettu ja mikä ei ole todistettu.Captain Napalm kirjoitti: ... tai määritellä siten, että koko käsitteestä tule naurettava ja sen voi pienen semanttisen kikkailun ja käsienheiluttelun jälkeen sivuttaa, kuten kreationistit tekevät.
Lisäksi koko termin (kreationisti) voisi hylätä. Kyse ei ole luomisteorian kannattamisesta. Kyse on evoluutioteorian katsomisesta toivottomaksi viritelmäksi, tai vain yhdeksi filosofiaksi jolla ei ole vastinetta todellisuudessa. Sitä voi harrastaa yhtä paljon hindu kuin ateisti. Niin kauan kuin henkilö on eri mieltä evoluutioteorian kanssa, ja sanoo asioita jotka teknisesti hindu tai ateisti voisi sanoa, ei ole mitään syytä kiinnittää huomiota mihinkään kreationismiin.
[/quote]MacRotta kirjoitti:Ei kun kysehän pitäisi olla evoluutioteorian osoittamisesta oikeaksi. Ei "kreationismin osoittamisesta vääräksi."Captain Napalm kirjoitti:Esitä kokreettinen tosi väite, niin kerron miksi olet väärässä. Minä en ala täällä luennoimaan, mitä kreationistit ovat sanoneet ja miksi ovat väärässä.
Yhtään ainutta tieteellistä teoriaa ei ole eikä tule olemaan mahdollista osoittaa oikeaksi. Ne voi ainoastaan osoittaa vääräksi. Tämä on niin perusasia, että jos ei tätä hallitse, niin on aika turha keskustella. Kreationismi voidaan helposti osoittaa vääräksi, jos uskaltaisit altistaa sen kritiikille. Tosin se ei ole tieteellinen teoria vaan uskonnollinen maailmankäsitys.