arisel kirjoitti:Helsingin Sanomat leikittelee luokkakysymyksellä tarjoamalla iHuumoriTestiä:
Selvitä Kuukausiliitteen Luokkakoneella, mihin yhteiskuntaluokkaan kuulut
Helsingin Sanomien Kuukausiliite jakoi Suomen kuuteen uuteen yhteiskuntaluokkaan. Huomenna lauantaina ilmestyvässä Kuukausiliitteessä säädyt palaavat Säätytalolle keskustelemaan luokista.
Vastaa alla oleviin kysymyksiin, niin saat tiedon mihin yhteiskuntaluokkaan itse kuulut.
Edit: kommenteista näkee nopeasti
minkä luokan testi kyseessä on...
Luokkaleikittelystä sen epämääräisyyksistä huolimatta löytyy mielenkiintoinen paikalleen osunut yksityiskohta -
yrittäjäammatit, joka on ryhmässä
Duunarit - pienyrittäjähän on monessa mielessä duunarin asemassa (vaikkakin lainsäädännöllisesti, verotuksellisesti, eläkkeiden, työttömyys- ja sairausturvan sekä työmäärän suhteen selvästi huonommassa asemassa, jossain suhteessa jopa lähes lainsuojaton; myöskään tulotasosa ei ole mitään takeita, vaikka pitkää päivää painaisikin.)
Duunarit
Duunarit ovat ammattikoulutuksen saaneita perinteisissä teollisuusammateissa toimivia ihmisiä, joilla on melko turvallinen työpaikka ja keskimääräiset tai joskus sitä paremmatkin tulot.
"Duunarit ovat tyypillisesti miehiä."
Tyypillisiä ammatteja ovat erilaiset teollisuuden koulutusta vaativat työt sekä yrittäjäammatit. Duunarit saattavat olla putkimiehiä, sähkömiehiä, kirvesmiehiä ja autonasentajia.
Tälle ryhmälle tärkeitä asioita ovat koti, turvallinen elämä, perhe ja ystävät. Harrastuksia ei ole paljon, medioista käytössä on esimerkiksi Seiska.” Duunarit ovat HS:n aineistossa tyypillisesti miehiä, joiden tulotaso vaihtelee 1500 eurosta jopa 3500 euroon.
Harrastusten määrää eittämättä pienyrittäjän kohdalla rajoittaa työmäärä ja vuorokauden liian vähäiset tunnit, joten monelle työ on myös harrastus.
Tuo mediaesimerkki
Seiska kyllä ihmetyttää - lukevatko säännöllistä elämää viettävät todellakin sitä?
![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)