Sitähän ei tiedä, vaikka todennäköistä on, että iBook korvataan kohta jollain intel- tekeleellä, niin arvuuttelen tässä
Vaikka todella konehan on kuin auto - myynti ja käyttöarvo ei todellakaan mene käsi kädessä, ennen kuin aivan lopuksi.
Muutta:mitenhän rajusti putoo Ppc- koneiden arvo.
Eli jääkö luu käteen, jos tilaan ibookin, ja kun saan sen, arvo onkin jo pudonnut kahteen kolmasosaan.
Oneksi nää kuitenkin piättää hintaansa todella hyvin pc-vehkeisiin verraten, niitähän ei kukan huoli, sen jälkeen kun ne on itselleen lunastanut.
iBookin arvon tippuminen
Sana on (melkein) vapaa.
2 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 352
- Liittynyt: 30.6.2004 klo 20.12
- Paikkakunta: Waasa
-
- Viestit: 1151
- Liittynyt: 13.10.2004 klo 9.57
Re: iBookin arvon tippuminen
Viesti Kirjoittaja tBa »
Tietotekniikan arvo laskee aina rajusti. Eilen kaupasta kannettu kone on tänään sata euroa halvempi. Ei sille mitään voi. iBookilla on ainakin kaksi arvoa, markkina-arvo ja käyttöarvo. Käyttöarvo varmasti säilyy koko koneen elinkaaren ajan- PPC- prossuja tuetaan vielä muutama vuosi ja koneella voi hommia tehdä. Rahallinen arvo on tietysti asia erikseen. Vielä ei oikein tiedetä mihin suuntaan PPC-koneiden hinnat heilahtaa uuden prosessorikannan myötä; molemminsuuntaisia arvioita on esitetty. Se on ihan itsestä kiinni mitä tekee, riippuu tietysti urakasta, alasta ja sovituista hinnoista.sulo-wilen kirjoitti:Sitähän ei tiedä, vaikka todennäköistä on, että iBook korvataan kohta jollain intel- tekeleellä, niin mitenhän rajusti putoo Ppc- koneiden arvo.
Kas kun olisi tarjolla ylimääräinen työhomma, jonka palkaksi voisin pyytää arvoltaan ( tällähetkellä) 14"iBookin hintasta konetta.
Paha homma on, että sopia pitää tänään, koetan kyllä venyttää huomiseen.
Eli jääkö luu käteen, jos sovin ibookin palkaksi, ja kun saan sen, arvo onkin jo pudonnut kahteen kolmasosaan.
Mitähän fiksua sitä keksis esittää?
MacBook 2GHz C2D 1Gt 80GB
iPod Touch 16GB
iPod Touch 16GB
2 viestiä
• Sivu 1/1
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit