Mulla on tuommoinen NH700 - siis jonkun vuoden vanha HD. USB kaapeli sopii ja tiedostot tulevat näkyviin, mutta ovat muotoa HMA. Miten ne saisi esim Garagebandiin?
Ja kertokaapa tyhmälle suomeksi, kannattaisiko demoja varten hankkia ProTools vai pärjääkö Garagella ja pitäisikö silti hankkia esivahvistin. Mikkeihin tietenkin kannattaa laittaa rahaa niin paljon kuin talous kestää.
MIniDiscistä vielä
Kaikki ääneen ja musiikin tekoon liittyvä.
6 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 35
- Liittynyt: 1.9.2005 klo 10.23
MIniDiscistä vielä
Viesti Kirjoittaja sauli59 »
-
- Viestit: 730
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 21.05
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja Soundwise »
MiniDiscin tiedosto siirtoihin tarvitset Hi-MD Music Transfer-ohjelman, joka muuttaa nuo ATRAC pakatut tallenteet Waviksi, jotka sitten puolestaan voit huitasta Garagebandiin.
-
- Viestit: 93
- Liittynyt: 6.7.2007 klo 23.04
- Paikkakunta: Virrat
Viesti Kirjoittaja anttivaan »
Garagebandillä pärjää mielestäni mainiosti, jos tarkoitus on vain demotella. Joku etuvahtvistin alias etuaste kannattaisi kannattaisi varmaan hommata. Applen koneissa kun ei kai ole mikkiliitäntää vaan ainoastaan linjatasoinen sisäänmeno. Eli siis esivahvistetulle signaalille tarkoitettu. Etuasteen asiaa ehkä helpoiten ajaisi joku pikkumikseri, jonka saa suoraan plugi-rca piuhalla kiinni macin linjatasoiseen sisäänmenoon.
iMac 21,5" (Late 2009) "Half of life is fucking up - the other half is dealing with it."
-
- Viestit: 913
- Liittynyt: 21.11.2004 klo 14.27
- Paikkakunta: Orivesi, Eräjärvi
Viesti Kirjoittaja Ana P »
Itselläni on tuo sama md-peli. Kytkin sen hikiseen pc-läppäriin ja käytin jotain versiota tuosta transfer-softasta. Sieltä jonkin valikon syövereistä piti muistaakseni valita, että tekee matskusta importatessa wav-kopiot haluamaasi kansioon. Jotenkin tuntui melko urvolta softalta, mutta kuitenkin toimivalta, kunhan vain jaksoi hetken veivata valikoita. Ai niin, saahan soittimen valikoista määriteltyä tallennuslaaduksi pcm-vaihtoehdon, jolloin matsku on käsittääkseni pakkaamatonta, eikä atrac-koodattua. Tietty se vie myös enemmän tilaa.
Tavallisen mikserin sijasta hankkisin jonkin usb tai firewire-liitäntäisen ulkoisen äänipurkin, jossa vois olla jopa phantom-virralla varustettu mikrofoniliitäntä, ihan varmuuden vuoksi. Thomannin sivuilta on helppo katsella vaihtoehtoja, hankinnan voi tehdä muualtakin.
Garageband on erittäin sopiva demoiluun, itsekin käytän sitä välillä mieluummin kuin isompia softia. Se jotenkin ruokkii sopivasti mun kevyttä soittelua. Isompien softien käyttäminen vaatii isompaa motivaatiota.
Tavallisen mikserin sijasta hankkisin jonkin usb tai firewire-liitäntäisen ulkoisen äänipurkin, jossa vois olla jopa phantom-virralla varustettu mikrofoniliitäntä, ihan varmuuden vuoksi. Thomannin sivuilta on helppo katsella vaihtoehtoja, hankinnan voi tehdä muualtakin.
Garageband on erittäin sopiva demoiluun, itsekin käytän sitä välillä mieluummin kuin isompia softia. Se jotenkin ruokkii sopivasti mun kevyttä soittelua. Isompien softien käyttäminen vaatii isompaa motivaatiota.
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: MIniDiscistä vielä
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Tuossa PT:n ja GB:n välissä on aika monta softaasauli59 kirjoitti:Mulla on tuommoinen NH700 - siis jonkun vuoden vanha HD. USB kaapeli sopii ja tiedostot tulevat näkyviin, mutta ovat muotoa HMA. Miten ne saisi esim Garagebandiin?
Ja kertokaapa tyhmälle suomeksi, kannattaisiko demoja varten hankkia ProTools vai pärjääkö Garagella ja pitäisikö silti hankkia esivahvistin. Mikkeihin tietenkin kannattaa laittaa rahaa niin paljon kuin talous kestää.

Esim. pelkästään Applen tuotteista puhuttaessa jo Logic Express tai Logic Studio. Siis hinnasta puhuttaessa.
Itse sanoisin että GB tai Logic Express riittää hyvin, ellei ole ns. kamahomo

Ja sanoisin kyllä itsekin että unohda Minidiscit ja sijoita johonkin audiointerfaceen joka osaa nauhoitella suoraan koneelle.
Säästät siinä yhden turhan pykälän ja äänenlaatu kärsii varmasti vähemmän. En myöskään usko että tuo sinun MD osaa phantom-virtaa antaa konkkamikeille. Ellette sitten pelkillä dynaamisilla ajatelleet hoitaa.
Tolla minidiscillä saa kanssa vaan tietty yhtä raitaa sisään, joten aika hidasta hommaa esim. koko bändiä nauhottaa, ellet sitten livenä ajatellut mikittää ja miksata suoraan stereoraidalle, mutta tällöin taas GB:llä tee yhtään mitään.
-
- Viestit: 913
- Liittynyt: 21.11.2004 klo 14.27
- Paikkakunta: Orivesi, Eräjärvi
Viesti Kirjoittaja Ana P »
Minidisc on parhaimmillaan kevyenä kenttätallentimena. Tämä malli tallentaa yhtä stereoraitaa, eli teoriassa saat äänitettyä kaksi erilaista monoraitaa kerralla, mutta tämä vaatii jo hieman kikkailua ja näkemystä. Phantomia ei tietenkään ole, joten patterikäyttöisiä tai dynaamisia mikkejä tarvitaan, taikka sitten phantomvirtalähdettä, mikseriä tai muuten valmiiksi vahvistettuja äänilähteitä. Sisäänmenot vain pikkuplugilla, mic ja line, optinen elikkä digitaalinen pikkuplugi on myös mahdollinen. Tiedostojen siirrot sentään usbn kautta, ehkä vain pcn kautta tällä mallilla? Voihan sitä ajatella nauhoittelevansa naapurin puskasta tulkkujen ääniä mausteeksi...taikka äänittävänsä pohjat reenikämpillä kahteen raitaan, ja lisäävänsä softasynaa ja muuta GBssä. Miksaaminen yhteensopivaksi on sitten oma hommansa...Jos kama on jo valmista minidiscillä, niin voisi ajatella prosessoivansa sitä GBn plugareilla.
6 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Audio ja musiikki”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit