Hei,
Pohdin tuossa 13 ja 15 tuumaisen retinan mbp välissä. Perinteinen 13 tuumaisen mbp resoluutio ehkä hieman liian alhainen, eli kysymys kuuluu: onko OK käyttää retina bookkia oletusresoluutiota korkeammalla resoluutiolla, tai menettääkö siinä jotain oleellista kuvan laadussa/koneen nopeudessä?
Käytättekö TE, retina bookin omistajat oletusresoluutiota tai isompaa?
Retinan mahdollistamat resoluutiot, mitä käytätte?
Keskustelua kannettavista
8 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 229
- Liittynyt: 27.10.2004 klo 20.07
Retinan mahdollistamat resoluutiot, mitä käytätte?
Viesti Kirjoittaja kristjan »
-
- Viestit: 600
- Liittynyt: 26.7.2007 klo 18.36
Re: Retinan mahdollistamat resoluutiot, mitä käytätte?
Viesti Kirjoittaja mindgame »
Itse käytän yleisimmiten 1680x1050 (HiDPI), mut joskus sama reso normaalina(RDM-ohjelma). Silloin näyttää olevan hieman suttuista. Näin siksi välillä, ku tarvii tehoja muuhun, kuin tuohon näytön skaalailuun
redditistä itse löysin: http://www.reddit.com/r/apple/comments/ ... lution_to/


Ei paljoa näissä pakatuissa kuvissa eroja näemmä näy. En tiä onko tämä lievä suttu sit normaalia, vai onko retinan kans tottunu liian hyvään
ei ole vertailunäyttöä vierellä. Tuo 3840x2400 on aika khuuli, joskin käyttökelvoton
en ole huomannut koneen olevan yhtään hitaampi tai nopeampi skaalattujen resojen välillä. Jotku nettisivut on hitaita skrollata chromella. Safarilla toimii parermmin.



Ei paljoa näissä pakatuissa kuvissa eroja näemmä näy. En tiä onko tämä lievä suttu sit normaalia, vai onko retinan kans tottunu liian hyvään


Viimeksi muokannut mindgame, 28.2.2013 klo 12.33. Yhteensä muokattu 9 kertaa.
-
- Viestit: 86
- Liittynyt: 15.5.2012 klo 7.43
Re: Retinan mahdollistamat resoluutiot, mitä käytätte?
Viesti Kirjoittaja llleevi »
Itselläni on 15" Retina MacBook Pro, ja mielestäni oletusresoluutiolla kaikki näytön kohteet vaikuttavat todella isoilta. Itse käytän 1920x1200 -resoluutiota, joskin kohteet ovat aika pieniä, mutta se ei itseäni haittaa, kun näössä ei mitään vikaa ole. Minulla tehot ovat riittäneet mainiosti 2880x1800 -resoluutiolla jopa pelaamiseenkin !
- composer -
-
- Viestit: 229
- Liittynyt: 27.10.2004 klo 20.07
Re: Retinan mahdollistamat resoluutiot, mitä käytätte?
Viesti Kirjoittaja kristjan »
Kiitos näistä kommenteista. Eli en siis ole ainoa, jolle retinan (sekä 13 että 15) oletusresoluutiot tuntuu liian "järeltä". Eli isommallakin resoluutiolla konetta voi hyvin käyttää.
Viimeksi muokannut kristjan, 28.2.2013 klo 19.36. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
-
- Viestit: 758
- Liittynyt: 22.10.2009 klo 0.38
Re: Retinan mahdollistamat resoluutiot, mitä käytätte?
Viesti Kirjoittaja barbarossa »
Onhan tuo nykyinen tyyli säälittävää pelleilyä 1280x800 reso tommosella paneelilla hhuhhuh!kristjan kirjoitti:Kiitos näistä kommenteista. Eli en siis ole ainoa, jolle retinan (sekä 13 että 15) oletusresoluutiot tuntuu liian "järeltä". Eli isommallakin resoluutiolla konetta voi hyvin käyttää.
Menossa mukana vuodesta 1998 asti
-
- Viestit: 600
- Liittynyt: 26.7.2007 klo 18.36
Re: Retinan mahdollistamat resoluutiot, mitä käytätte?
Viesti Kirjoittaja mindgame »
Noh, käsittääkseni oletushan on 1440x900 resoa vastaava työpöydän koko. Hieman liian pieneltä tuntuu 15 tuumaisella, joten pykälää suurempaa resoa itse käytän. Sylissä ollessaan sitte 1920x1200 (pöydällä kone on aika kaukana penkistä)barbarossa kirjoitti:Onhan tuo nykyinen tyyli säälittävää pelleilyä 1280x800 reso tommosella paneelilla hhuhhuh!kristjan kirjoitti:Kiitos näistä kommenteista. Eli en siis ole ainoa, jolle retinan (sekä 13 että 15) oletusresoluutiot tuntuu liian "järeltä". Eli isommallakin resoluutiolla konetta voi hyvin käyttää.
Viimeksi muokannut mindgame, 1.3.2013 klo 14.54. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
-
- Viestit: 151
- Liittynyt: 13.12.2011 klo 17.45
Re: Retinan mahdollistamat resoluutiot, mitä käytätte?
Viesti Kirjoittaja lauri_hoefs »
Riippuu melko paljon käytöstä.barbarossa kirjoitti:Onhan tuo nykyinen tyyli säälittävää pelleilyä 1280x800 reso tommosella paneelilla hhuhhuh!kristjan kirjoitti:Kiitos näistä kommenteista. Eli en siis ole ainoa, jolle retinan (sekä 13 että 15) oletusresoluutiot tuntuu liian "järeltä". Eli isommallakin resoluutiolla konetta voi hyvin käyttää.
15" Retinalla esim. Lightroomin ja Photoshopin työkalut alkavat käydä todella pieniksi muulla kuin tuolla 1440*900-vastaavalla skaalauksella, jota käyttäessä kuitenkin kummassakin ohjelmassa itse editoitava kuva näkyy täydellä 250 DPI-tarkkuudella.
Eli 1440*800 HiDPI-tilassa menetän 1920*1200 HiDPI-tilaan verrattuna reilun sormenleveyden verran tilaa Lightroomin työkalupalkin koon vuoksi, mutta näen työkalut normaalilta katseluetäisyydeltä ilman kurkottelua tai siristelyä. Omalla kohdallani siis oletusskaalaus voittaa käyttömukavuudessa mennen tullen.
Viimeksi muokannut lauri_hoefs, 1.3.2013 klo 15.01. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Viestit: 549
- Liittynyt: 11.8.2009 klo 15.54
Re: Retinan mahdollistamat resoluutiot, mitä käytätte?
Viesti Kirjoittaja kimppikoo »
Itse vaihdan tarpeen mukaan resoa Quickresillä. Normisti natiivi retina ja sitten pikanäppäinkomennoilla ylöspäin tarpeen mukaan. Erityisesti kun pitää etänä tehdä töitä, niin työpöydälle tarttee pinta-alaa remote desktop -yhteyksiä varten. Tässä retina on kyllä ihan huippujuttu!
8 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit