-> Mac Mini (early 2009) ei nukahda itsekseen [ratkaistu]
Uuden näytön (BenQ FP241W) ja hiiren (Logitech V550 nano) hankinnan jälkeen on ilmennyt nukahtamisongelma. Kone ei älyä nukahtaa automaattisesti, vaikka asetukset ovat kohdillaan ja nukahtaminen onnistui aiemmin ongelmitta. En ole asentanut mitään näytön tai hiiren ohjelmistoja koneelle.
Olen jo kokeillut, ettei nukahtaminen ole kiinni Logitechin hiirestä. Kokeilin sammuttaa siitä virrat yhtenä iltana ja jätin koneen yksikeen. Kone oli aamulla edelleen hereillä. Näytönsäästäjä toimii kyllä.
BenQ:n näyttö on kytketty Miniin näytön mukana tulleella DVI-kaapelilla. Minissä on mukana tullut miniDVI-DVI-adapteri. Samaa ongelmaa ei aiemmin ollut Samsung 223BW-näytöllä, joka oli myös kytketty DVI:llä.
Lisäksi erikoisuutena sellainen, että jos koneen nukuttaa käsin omena-valikosta ja katkaisee näytöstä virran (virtanapista), kone herää!
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
Tällä hetkellä pitää siis nukuttaa kone manuaalisesti, kun koneelta poistuu pidemmäksi aikaa. Muuten se hyrskyttää päällä vaikka maailman tappiin.
Onko muilla ilmennyt samoja ongelmia tiettyjen näyttöjen kanssa ja mistäköhän voisi lähteä etsimään ongelmaan ratkaisua?
*edit* Kommentoidaas vähän jälkijunassa: asennettuani 10.5.7-päivityksen, Mini alkoi jälleen nukahtaa itsekseen näytöstä riippumatta. Myös 10.5.8-päivityksen jälkeen kone nukahtaa normaalisti.