Apple #2 älypuhelimissa
-
- Viestit: 815
- Liittynyt: 11.6.2008 klo 14.39
- Paikkakunta: Lohja
Apple #2 älypuhelimissa
Viesti Kirjoittaja kronos »
http://macdailynews.com/index.php/weblo ... nts/19025/
Syy: Otsikkoa muokattu hieman kuvaavammaksi
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Apple #2
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
-
- Viestit: 22979
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Apple #2
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Eikä vain Nokialla. Linux-väelle tuottaa tosiasioiden hyväksyminen vieläkin vaikeuksia.kallekilponen kirjoitti:Ja nokialla kun oltiin sitä mieltä, ettei Apple onnistu noin vain valtaamaan siivua markkinoista.
-
- Viestit: 815
- Liittynyt: 11.6.2008 klo 14.39
- Paikkakunta: Lohja
Re: Apple #2
Viesti Kirjoittaja kronos »
http://www.appleinsider.com/articles/08 ... share.html
-
- Viestit: 4078
- Liittynyt: 12.7.2007 klo 12.59
- Paikkakunta: Laukaa
Re: Apple #2
Viesti Kirjoittaja Crimson »
Vai Microsoftilla? Steve Ballmerhan se niin viisaasti sanoi "There's no chance that the iPhone is going to get any significant market share. No chance."kallekilponen kirjoitti:Ja nokialla kun oltiin sitä mieltä, ettei Apple onnistu noin vain valtaamaan siivua markkinoista.
MacBook white 2,16 GHz | 2 GB | 120 GB | Lion
iMac G3 400 MHz | 1 GB | 128 GB | Tiger
Apple TV 160 GB
iPhone 4 32 GB
Airport Extreme 802.11n | Airport Express 802.11n
-
- Viestit: 3954
- Liittynyt: 1.11.2007 klo 18.54
Re: Apple #2
Viesti Kirjoittaja Pikkuroope »
Mua kyl nauratti aika pahasti ku kattelin sen uutislähetyksen joskus..Crimson kirjoitti:Vai Microsoftilla? Steve Ballmerhan se niin viisaasti sanoi "There's no chance that the iPhone is going to get any significant market share. No chance."kallekilponen kirjoitti:Ja nokialla kun oltiin sitä mieltä, ettei Apple onnistu noin vain valtaamaan siivua markkinoista.

— mylman
! Myydään DJI Phantom 3 Advanced: http://hopeinenomena.net/viewtopic.php?f=88&t=250353 !
-
- Viestit: 1412
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 23.08
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Apple #2
Viesti Kirjoittaja Sälli »
kallekilponen kirjoitti:Ja nokialla kun oltiin sitä mieltä, ettei Apple onnistu noin vain valtaamaan siivua markkinoista.
Samoin Palmin pamppu Ed Colligan.Crimson kirjoitti:Vai Microsoftilla? Steve Ballmerhan se niin viisaasti sanoi "There's no chance that the iPhone is going to get any significant market share. No chance."
“We’ve learned and struggled for a few years here figuring out how to make a decent phone. PC guys are not going to just figure this out. They’re not going to just walk in.”
Palm CEO Ed Colligan, commenting on then-rumored Apple iPhone, Nov. 16, 2006
-
- Viestit: 158
- Liittynyt: 8.4.2008 klo 23.05
Re: Apple #2 älypuhelimissa
Viesti Kirjoittaja Netsk »
Kun minusta iPhonessa on juuri se ongelma että siinä ei sitä ole...muuta kun handsfreelle.
MacBook Air 11" 128GB
iPhone 5 16GB
-
- Viestit: 634
- Liittynyt: 27.11.2007 klo 22.22
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Apple #2 älypuhelimissa
Viesti Kirjoittaja ranson »
Kannattaa nyt muistaa edelleen se, että aika moni käyttäjä ei välttämättä edes tiedä että bluetoothilla voi kuvia lähettää toinen toisilleen, tai että miten sitä bluetoothia käytetään tuollaiseen, jne... Puhelinten käyttötavat maailmalla eroavat hyvinkin paljon siitä, miten puhelimia Suomessa käytetään. Ja ns peruskäyttäjiä suurinosa on, ja peruskäyttäjät nyt ei aina todellakaan kaikkia mahdollisia teknisiä juttuja osaa/tiedä käyttää.Netsk kirjoitti:Vähän mietityttää tuossa pollissa se että iPhonen vahvuuksiksi on lueteltu Bluetooth support (37 percent)?
Kun minusta iPhonessa on juuri se ongelma että siinä ei sitä ole...muuta kun handsfreelle.
Joten tuossa voi tuo noin hyvä tulos BT:n kohdalla voi tarkoittaa ihan vain sitä, kuinka helpoksi ihmiset ovat kokeneet HF napin käyttöönoton iPhonen kanssa.
-
- Viestit: 8622
- Liittynyt: 27.7.2007 klo 16.10
Re: Apple #2 älypuhelimissa
Viesti Kirjoittaja Sherukka »
Syy miksi en minä käytä Bluetoothia Nokiassani (E70) muuhun on selvä: Se on niin sikahidas siirtotapa! Käytän siis aina piuhaa. Kännykästä toiselle ymmärrän kuitenkin.ranson kirjoitti:Kannattaa nyt muistaa edelleen se, että aika moni käyttäjä ei välttämättä edes tiedä että bluetoothilla voi kuvia lähettää toinen toisilleen, tai että miten sitä bluetoothia käytetään tuollaiseen, jne... Puhelinten käyttötavat maailmalla eroavat hyvinkin paljon siitä, miten puhelimia Suomessa käytetään. Ja ns peruskäyttäjiä suurinosa on, ja peruskäyttäjät nyt ei aina todellakaan kaikkia mahdollisia teknisiä juttuja osaa/tiedä käyttää.Netsk kirjoitti:Vähän mietityttää tuossa pollissa se että iPhonen vahvuuksiksi on lueteltu Bluetooth support (37 percent)?
Kun minusta iPhonessa on juuri se ongelma että siinä ei sitä ole...muuta kun handsfreelle.
Joten tuossa voi tuo noin hyvä tulos BT:n kohdalla voi tarkoittaa ihan vain sitä, kuinka helpoksi ihmiset ovat kokeneet HF napin käyttöönoton iPhonen kanssa.
-
- Viestit: 3551
- Liittynyt: 6.10.2006 klo 10.08
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Apple #2 älypuhelimissa
Viesti Kirjoittaja Pis »
Pienet sis-tiedostot ja muut pienet jutut oli kätevä heittää koneelta Nokiaan Bluetoothilla ilman että tarvitsi liittää luuria usbilla eikä edes tarvinnut ottaa puhelinta taskusta. Musan, karttojen ja muun ison sälän siirto tapahtui kuitenkin piuhalla.Sherukka kirjoitti:Syy miksi en minä käytä Bluetoothia Nokiassani (E70) muuhun on selvä: Se on niin sikahidas siirtotapa! Käytän siis aina piuhaa. Kännykästä toiselle ymmärrän kuitenkin.
Puhelinten välillä tuli muutamia kertoja lähetettyä musaa ja kuvia bluetoothilla, eikä voi sanoa että tämä olisi ollut liian vaikeata peruskäyttäjälle (Send file -> Bluetooth).ranson kirjoitti:Kannattaa nyt muistaa edelleen se, että aika moni käyttäjä ei välttämättä edes tiedä että bluetoothilla voi kuvia lähettää toinen toisilleen, tai että miten sitä bluetoothia käytetään tuollaiseen, jne... Puhelinten käyttötavat maailmalla eroavat hyvinkin paljon siitä, miten puhelimia Suomessa käytetään. Ja ns peruskäyttäjiä suurinosa on, ja peruskäyttäjät nyt ei aina todellakaan kaikkia mahdollisia teknisiä juttuja osaa/tiedä käyttää.
-
- Viestit: 718
- Liittynyt: 17.10.2006 klo 11.21
Re: Apple #2 älypuhelimissa
Viesti Kirjoittaja KinZZa »
Puhumattakaan siitä, että nyt kyseessä on ns. älypuhelimet. Asia, joka mielestäni rajaa tietynlaisen peruskäyttäjäryhmän jo joukosta pois.Pis kirjoitti:Puhelinten välillä tuli muutamia kertoja lähetettyä musaa ja kuvia bluetoothilla, eikä voi sanoa että tämä olisi ollut liian vaikeata peruskäyttäjälle (Send file -> Bluetooth).ranson kirjoitti:Kannattaa nyt muistaa edelleen se, että aika moni käyttäjä ei välttämättä edes tiedä että bluetoothilla voi kuvia lähettää toinen toisilleen, tai että miten sitä bluetoothia käytetään tuollaiseen, jne... Puhelinten käyttötavat maailmalla eroavat hyvinkin paljon siitä, miten puhelimia Suomessa käytetään. Ja ns peruskäyttäjiä suurinosa on, ja peruskäyttäjät nyt ei aina todellakaan kaikkia mahdollisia teknisiä juttuja osaa/tiedä käyttää.
iMac 20" 2.16GHz 2Gt Late 2006
iBook G4/800 12" 640MB - Telakalla
iPhone 4
iPad 2
-
- Viestit: 8622
- Liittynyt: 27.7.2007 klo 16.10
Re: Apple #2 älypuhelimissa
Viesti Kirjoittaja Sherukka »
Älypuhelin on mielestäni typerääkin typerämpi ilmaisu.KinZZa kirjoitti:Puhumattakaan siitä, että nyt kyseessä on ns. älypuhelimet. Asia, joka mielestäni rajaa tietynlaisen peruskäyttäjäryhmän jo joukosta pois.Pis kirjoitti:Puhelinten välillä tuli muutamia kertoja lähetettyä musaa ja kuvia bluetoothilla, eikä voi sanoa että tämä olisi ollut liian vaikeata peruskäyttäjälle (Send file -> Bluetooth).ranson kirjoitti:Kannattaa nyt muistaa edelleen se, että aika moni käyttäjä ei välttämättä edes tiedä että bluetoothilla voi kuvia lähettää toinen toisilleen, tai että miten sitä bluetoothia käytetään tuollaiseen, jne... Puhelinten käyttötavat maailmalla eroavat hyvinkin paljon siitä, miten puhelimia Suomessa käytetään. Ja ns peruskäyttäjiä suurinosa on, ja peruskäyttäjät nyt ei aina todellakaan kaikkia mahdollisia teknisiä juttuja osaa/tiedä käyttää.

Nokian älypuhelin = vaikeakäyttöinen turhake (iPhonen käytettävyys vain korostaa tätä).
-
- Viestit: 634
- Liittynyt: 27.11.2007 klo 22.22
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Apple #2 älypuhelimissa
Viesti Kirjoittaja ranson »
Mutta otetaan nyt sarjassa peruskäyttäjä, joka käyttää puhelinta perusjuttuihin, eli ensisijaisesti ainoastaan soittaa ja tekstaa sillä. Ja joka ei välttämättä edes tiedä mikä bluetooth käsitteenä edes on, ja mitä sillä tehdään.Pis kirjoitti: Puhelinten välillä tuli muutamia kertoja lähetettyä musaa ja kuvia bluetoothilla, eikä voi sanoa että tämä olisi ollut liian vaikeata peruskäyttäjälle (Send file -> Bluetooth).
Itse nyt työnikin puolesta olen mobiilimailin kanssa tekemisissä, ja sitä myötä sen käyttäjien kanssa tekemisissä, niin ei ole ihan yksi tai kaksi tapausta ollut, kun on joutunut neuvomaan kuinka BT HF nappi saatetaan toimimaan puhelimen kanssa. Eikä ole erityisen ennen kuulumattomia tilanteet, joissa jollekin kehoittaa lähettää jotain BT:llä, niin ensimmäinen kysymys voi hyvinkin olla "Mikä se bluetooth oikein on?". Ja kyllä helposti tulee ongelmia, jos jommalla kummalla peruskäyttäjällä sattuu olemaan BT pois päältä puhelimessaan, tai ei ensimmäisellä hakukerralla onnistu syystä tai toisesta löytämään vastaanottajan puhelinta, tai ei tunnisteta mikä se niistä löydetyistä on, kun kummallakaan ei ole alunperin nimetty puhelinta järkevällä tavalla, jne..jne...
Ymmärtänet mitä tarkoitan tässä tuolla peruskäyttäjällä.
-
- Viestit: 17181
- Liittynyt: 15.11.2004 klo 11.07
Re: Apple #2 älypuhelimissa
Viesti Kirjoittaja mercury »
Kannattaa myös huomata sellainen asia, että kyseessä on jenkkitutkimus, ja siellä yllättävän monet operaattorilukitut puhelimet / operaattorimallit / puhelimet muuten vaan ovat rajoitettu Bluetooth-toiminnoiltaan. Esimerkiksi tiedostojen siirto ei onnistu läheskään kaikissa.ranson kirjoitti:Kannattaa nyt muistaa edelleen se, että aika moni käyttäjä ei välttämättä edes tiedä että bluetoothilla voi kuvia lähettää toinen toisilleen, tai että miten sitä bluetoothia käytetään tuollaiseen, jne... Puhelinten käyttötavat maailmalla eroavat hyvinkin paljon siitä, miten puhelimia Suomessa käytetään. Ja ns peruskäyttäjiä suurinosa on, ja peruskäyttäjät nyt ei aina todellakaan kaikkia mahdollisia teknisiä juttuja osaa/tiedä käyttää.Netsk kirjoitti:Vähän mietityttää tuossa pollissa se että iPhonen vahvuuksiksi on lueteltu Bluetooth support (37 percent)?
Kun minusta iPhonessa on juuri se ongelma että siinä ei sitä ole...muuta kun handsfreelle.
Joten tuossa voi tuo noin hyvä tulos BT:n kohdalla voi tarkoittaa ihan vain sitä, kuinka helpoksi ihmiset ovat kokeneet HF napin käyttöönoton iPhonen kanssa.
iPhone lienee edelläkävijä näiden sikäläisten rajoitusten tuomisessa meidän suomalaisten markkinoille.
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
-
- Viestit: 2958
- Liittynyt: 29.3.2004 klo 7.11
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Apple #2 älypuhelimissa
Viesti Kirjoittaja harri »
Josta ei näy mitään :-)Sherukka kirjoitti:Nokian älypuhelin = vaikeakäyttöinen turhake (iPhonen käytettävyys vain korostaa tätä).
Kts. http://www.itviikko.fi/teknologia/2008/ ... 00829158/7
-Harri
-
- Viestit: 815
- Liittynyt: 11.6.2008 klo 14.39
- Paikkakunta: Lohja
Re: Apple #2 älypuhelimissa
Viesti Kirjoittaja kronos »
http://macdailynews.com/index.php/weblo ... nts/19051/
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit