
Aiemmassa 2th gen. nanossani akku kesti luvatun 14 h (tjsp.), räpelsi laitetta tai ei. Tälle 4th gen.-hilppeelle luvataan toistoaikaa 24 h. Tämä aika täyttyy (testasin, soitti itse asiassa melkein 27 h), kyllä, mutta vain jos laitetta ei näpläile, ts. näyttö ei mene päälle. Jos erehtyy vaihtelemaan biisejä, levyjä tms., akkukesto leikkautuu rajusti. Kokemusten perusteella sanoisin, että keskimääräisellä (mielestäni aika normaalilla) näpelöintimäärällä ko. nano soittaa musiikkia about 5-6 h, maksimissaan. Videotoistoa en ole kokeillut.
Akkumittari myös näyttää mitä sattuu. Mittari tippuu tosi nopeasti täydestä puoleenväliin, saattaa mennä punaisellekin muutaman tunnin käytön jälkeen ja kun laitetta ei räpläile, akkumittari saattaakin olla taas puolessa välissä. Lisäksi akku tyhjenee aika vauhdikkaasti, vaikkei ipodia käyttäisi ollenkaan. Tällaistakaan käytöstä en aiemmalla nanollani ollut.
Akkukesto oli tuollainen uudesta saakka ja aluksi arvelinkin, että akku pitää "sisäänajaa", jotta se toimisi kunnolla, mutta nyt muutaman kk:n käytön jälkeenkään tilanne ei ole parantunut.
Uusi nano on ollut tässä suhteessa melkoinen pettymys, ja viimeisimmälle reissulle tulikin lähdettyä vanhan nanon kanssa.
Olenko ainoa, kenellä 4th gen. nanon akkukesto ei aiheuta riemunkiljahduksia? Vai onko joku muukin huomannut vastaavan kiusan? Ja miten Apple suhtautuu akkuongelmiin, kannattaako tästä yrittää tehdä takuuasiaa?