![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
Ei mutta ihan tosissaan. Kysymys seuraavasta pädistä on mielestäni aika mielenkiintoinen koska kolmanen polven iPad on... no ei sanota täydellinen... mutta hyvin lähellä sitä.
Näyttö on tyrmäävä, koko ja ulkomuoto hyvä, smart cover loistava, tehoa piisää vähintäänkin riittävästi ja muistikin on nostettu sinne yhteen gigaan asti, yhteydet on nopeat, akkukesto loistava, käyttöjärjestelmä on hyvä.
Jääkin kysymys, että mitä siinä on parannettavaa? Ja jos unohdetaan itsestäänselvyydet mitä ei koskaan tulla näkemään eli muistikorttipaikat yms. Niin vaihtoehdot jää aika vähiin.
Täten on jäljellä kaksi tietä. Ensimmäinen niistä se, että seuraava päivitys on "pienempi" eli
-Akkukestoa parannetaan entisestään
-Paino putoaa ja laite hoikistuu
-4G taajuuksia tuetaan enemmän
-Suoritin tietty vaihtuu tehokkaampaan
-Enemmän tallennus tilaa
-Ja tietysti se kamera
Joten tavallaan vaan viilaillaan.
Toinen tie olisi se, että esitellään jotain aivan uutta taulutietokoneiden maailmassa koska nykymuodossaan tätä laitetta on yksinkertaisesti hankala enää tehdä radikaalisti paremmaksi.
Puhumattakaan siitä, että jos seuraava iPad parantaa nuo kaikki yllämainitut asiat niin silloinhan viidennen polven pädille ei jää enää mitään petrattavaa
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
On kyllä tietysti vielä kolmas tie. Ohjelmisto. Kun laite ollaan saatu niin hyväksi, ettei siinä ole ihmeempiä puutteita niin voihan olla, että tullaan näkemään suuria muutoksia käyttiksessä. Ehkä jopa samaan aikaan esitellään Mac os 11 (tai miksi sitä sitten tullaan kutsumaankaan) joka sulauttaa iOSsän ja Macin OSsän yhdeksi

Mitä ajatuksia muilla? Toiveita/odotuksia seuraavan pädin suhteen.
PS: Langaton akunlataus olisi jees

e:typo