Mun FB-feedi mainostaa jatkuvasti tällaista (halvalla). Periaatteessa vaikuttaa näppärältä, liekö sitten käytännössä? Lisäksi aina riskinä muukin oharointi
On kokemuksia, ei kylläkään juuri tuosta videon johdosta mutta vastaavanlaisesta.
Aliexpressistä noita tilannut, applen vehkeisiin hinta ollut 4-5 euroa ja micro usb 2-3 euroa.
Todella hyvin ovat toimineet, nykyään nuo käytössä kaikissa ~10 perheen laitteessa ja lataa hienosti ja yhtä nopeasti kuin
applen oma lightning johto.
Tilasin myös adaptereita jotka siis tökätään vaikka applen omaan johtoon, nuo johdollisten tuotteiden johdot on aika
jäykkää tavaraa. Adaptereista ei vielä käyttökokemusta ole.
Muksulla meni applen johtoja rikki 1-2 kuukaudessa kun aina pitää pyöriä ja hyöriä sen luurin kanssa kun se on latauksessa
ja uskon että tämä on ratkaisu myös tuohon.
Viimeksi muokannut dlspade, 21.3.2017 klo 11.08. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Itse harahdin 1,5 vuotta sitten (vai paljokohan tästä jo tulee...) Kickstarter projektiin nimeltä Znaps. Noh, osa on varmaankin kuullut että "tekijät" saivat varmaan hyvät massit tai sitten kaikki meni päin prinkkalaa ja menettivät kaikki. Joka tapauksessa kaikki tai lähes kaikki projektin rahoittajat menettivät rahansa eikä allekirjoittanutkaan koskaan saanut minkäänlaisia tuotteita. Puoli vuotta sitten viimeksi tullut sähköpostia firmalta.
Edelleen kyllä kiinnostaisi tuollainen magneettisysteemi, varsinkin jos oikeasti toimii järkevästi ja hyvin. Esimerkiksi autoon AppleCariin yhdistäminen sujuisi näppärämmin.
dlspade, voitko laittaa linkit kyseisiin tuotteisiin jotka tilasit? Tuleeko adapteri miten paljon yli puhelimen pohjasta/latausliitännästä.
- MacBook Pro M1 Pro 16" (2021) -
- iPhone 15 Pro Black Titanium 256 Gt (2023) - Apple Watch S7 45mm Stainless Steel Silver (2022) -
Ja tulee kyllä yli vähän liikaa, itselläni ei haittaa kun suojakuori tulee saman verran yli mutta jos paljaaltaan puhelinta käyttää niin veikkaan että häiritsee kyllä.
Sain mitattua, 2mm korkea on osa mikä jää puhelimen "ulkopuolelle"
Viimeksi muokannut dlspade, 21.3.2017 klo 12.50. Yhteensä muokattu 2 kertaa.