Varmaan samaa aihetta on jossain jo käsitelty, mutta löytämilläni ohjeilla en ole saanut ongelmaa ratkaistua.
Vaihdoimme Welhon kaapelista Soneran valokuituun jolloin talouteemme saapui myös tauti nimeltä Zyxel. Aiemmin langatonverkko on luotu Airportilla ja suurempia ongelmia ei ole ollut. Nyt siis käytössä tuo Zyxelin wlan modeemi.
Nyt on sitten tultu siihen tilanteeseen että rouvan MacBook löytää kyllä verkon, mutta ei saa yhteyttä nettiin. Oma MacBook Pro, iPad ja AppleTv toimivat kyllä mainiosti, joskin itsellänikin oli läppärin kanssa lyhyen aikaa ongelmia. Rouvan koneesta on kokeiltu säädellä verkkoasetuksia ja luotu uutta käyttöpaikkaa sekä tyhjennetty salasanat tunnettujen verkkojen osalta. Myös ne .plist tiedostot on heivattu mäkeen.
Mitäköhän tässä seuraavaksi tekisi? Saako noita Zyxelin vehkeitä jotenkin toimimaan pelkästään modeemina? Siis siten että iskisi siihen Airport Expressin perään kiinni johdolla ja hoitaisi koko langattoman verkon pelkästään Airportilla.
Hihat palaa Soneran ja Zyxelin kanssa
Verkkoasiat, langattomat tukiasemat, mifit, mokkulat ja muut puhelimet
4 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 12
- Liittynyt: 6.9.2009 klo 16.18
Hihat palaa Soneran ja Zyxelin kanssa
Viesti Kirjoittaja spraygun »
-
- Viestit: 420
- Liittynyt: 22.9.2009 klo 11.44
Re: Hihat palaa Soneran ja Zyxelin kanssa
Viesti Kirjoittaja aritko »
Eiköhän tuo onnistu. Manuaalista etsi kohtaa "siltaava-tila (bridged mode)". Sitten vaan Airport Express kiinni modeemiin piuhalla ja luo langaton verkko tätä kautta.spraygun kirjoitti:Saako noita Zyxelin vehkeitä jotenkin toimimaan pelkästään modeemina? Siis siten että iskisi siihen Airport Expressin perään kiinni johdolla ja hoitaisi koko langattoman verkon pelkästään Airportilla.
-
- Viestit: 684
- Liittynyt: 8.4.2005 klo 22.40
- Paikkakunta: Kuala Lumpur, Malaysia
Re: Hihat palaa Soneran ja Zyxelin kanssa
Viesti Kirjoittaja mikian »
Kannattaa ensiksi selvittaa milla tuo yhteys tuodaan sinne sisalle taloon ja siis tuohon Zyxelin laitteeseen, valokuitu kun voidaan tuoda joko ADSL -tekniikalla tai sitten ihan perinteisella Ethernetilla. Riippuu talosta miten tuo on tehty. Kerro tannekin miten tuo on tehty (tai Zyxelin tarkka laitemalli niin saadaan paremmin selvyytta). Mikali tuo on nimittain Ethernetilla tehty, niin sen Airportin voi lykata vaan suoraan piuhan peraan Zyxelin tilalla (ja tod.nak. toimii moitteetta).
-
- Viestit: 12
- Liittynyt: 6.9.2009 klo 16.18
Re: Hihat palaa Soneran ja Zyxelin kanssa
Viesti Kirjoittaja spraygun »
No joo, tuo Zyxel on mallia NBG-419N v2. Mutta eipä tässä enää mitään hätää ole.
Ethernetillä tuo yhteys näköjään tulee, koska nyt kun Airport on suoraan pistokkeessa kiinni niin homma toimii taas kunnolla.
Ihme juttu sinänsä että tuotakin vaihtoehtoa tuli kokeiltua jo aiemmin ja silloin ei ilmeisesti saanut netti yhteyttä.
No kärsivällisyys auttoi tässäkin. Täytyy vaan käydä vielä ostamassa toinen Airport Express että saa tuon Airplayn toimimaan stereoissa.
Kiitokset avusta! Nyt voin käyttää viikonlopun johonkin järkevään:)
Ethernetillä tuo yhteys näköjään tulee, koska nyt kun Airport on suoraan pistokkeessa kiinni niin homma toimii taas kunnolla.
Ihme juttu sinänsä että tuotakin vaihtoehtoa tuli kokeiltua jo aiemmin ja silloin ei ilmeisesti saanut netti yhteyttä.
No kärsivällisyys auttoi tässäkin. Täytyy vaan käydä vielä ostamassa toinen Airport Express että saa tuon Airplayn toimimaan stereoissa.
Kiitokset avusta! Nyt voin käyttää viikonlopun johonkin järkevään:)
4 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit