Minun on pitänyt pari kertaa jakaa suuria tiedostoja, jotka eivät mahdu sähköpostiin. Dropbox vaatii käyttäjätilin, joten se on vähän hankala joillekin ihmisille. Käytössäni on ilmaista kotisivutilaa ja voin helposti siirtää tiedostoja kyseiselle serverille. Voin jakaa yksittäisiä tiedostoja antamalla osoitteen tiedostolle antamalla tiedoston osoitteen muodossa www.osoite/tiedoston_nimi, mutta miten saan jaettua monta tiedostoa siten, että käyttäjät voivat nähdä ne suoraan selaimessa? Voin tietysti tehdä tiedostoille oman nettisivun kohtuullisen nopeasti iWebilla, mutta miten voin välttyä sivuston tekemiseltä ja vain tiputtaa tiedostot serverille muiden nähtäväksi? Joskus vanhoina PC-aikoina muistan käyneeni muutamalla sivustolla, joissa tiedostot näkyivät selaimessa klikattavien kansioiden alla.
Käytössäni on Transmit-ohjelma FTP-siirtoihin.
Tiedostojen jakaminen verkossa
Keskustelua tietoturvasta ja varmuuskopioinnista Mac-, iPhone- ja iPad -käyttäjien näkökulmasta
6 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 70
- Liittynyt: 15.7.2007 klo 22.02
Tiedostojen jakaminen verkossa
Viesti Kirjoittaja Compton »
"God made me an atheist. Who are you to question his wisdom?"
-
- Viestit: 5892
- Liittynyt: 10.3.2005 klo 2.39
Re: Tiedostojen jakaminen verkossa
Viesti Kirjoittaja kermit »
Tee kansio palvelimelle, jonne pistät ne tiedostot ja kerrot osoitteen http://www.osoite.com/tiedostot/. Mutta se hakemistolistaus voidaan ilmeisesti estää palvelimen asetuksissa, jolloin tämä ei sitten toimi.
-
- Viestit: 70
- Liittynyt: 15.7.2007 klo 22.02
Re: Tiedostojen jakaminen verkossa
Viesti Kirjoittaja Compton »
Eli ilmeisesti antamassasi esimerkkiosoitteessa "tiedostot" viittaa kansion nimeen. Tätä kokeilin jo, mutta ei toiminut. En osannut arvata, että syynä voisi olla palvelimen asetukset. Kiitos avusta.kermit kirjoitti:Tee kansio palvelimelle, jonne pistät ne tiedostot ja kerrot osoitteen http://www.osoite.com/tiedostot/. Mutta se hakemistolistaus voidaan ilmeisesti estää palvelimen asetuksissa, jolloin tämä ei sitten toimi.
"God made me an atheist. Who are you to question his wisdom?"
-
- Viestit: 703
- Liittynyt: 7.5.2005 klo 7.49
Re: Tiedostojen jakaminen verkossa
Viesti Kirjoittaja hot »
Kokeilepa vielä muuttaa tuon "tiedostot"-kansion oikeuksia. Anna kaikille lukuoikeus kansioon, jolloin kansiossa olevat tiedostot näkyvät selaimen ikkunassa. Älä anna lukuoikeuksia muihin kansioihin.Compton kirjoitti:Eli ilmeisesti antamassasi esimerkkiosoitteessa "tiedostot" viittaa kansion nimeen. Tätä kokeilin jo, mutta ei toiminut. En osannut arvata, että syynä voisi olla palvelimen asetukset. Kiitos avusta.kermit kirjoitti:Tee kansio palvelimelle, jonne pistät ne tiedostot ja kerrot osoitteen http://www.osoite.com/tiedostot/. Mutta se hakemistolistaus voidaan ilmeisesti estää palvelimen asetuksissa, jolloin tämä ei sitten toimi.
-
- Viestit: 5892
- Liittynyt: 10.3.2005 klo 2.39
Re: Tiedostojen jakaminen verkossa
Viesti Kirjoittaja kermit »
Sitä meinasin ja näin se toimii silloin kun on toimiakseen.Compton kirjoitti:Eli ilmeisesti antamassasi esimerkkiosoitteessa "tiedostot" viittaa kansion nimeen. Tätä kokeilin jo, mutta ei toiminut. En osannut arvata, että syynä voisi olla palvelimen asetukset. Kiitos avusta.kermit kirjoitti:Tee kansio palvelimelle, jonne pistät ne tiedostot ja kerrot osoitteen http://www.osoite.com/tiedostot/. Mutta se hakemistolistaus voidaan ilmeisesti estää palvelimen asetuksissa, jolloin tämä ei sitten toimi.
http://gamma.nic.fi/~tomcat/testi/
-
- Viestit: 6634
- Liittynyt: 24.12.2004 klo 14.18
- Paikkakunta: Turku
Re: Tiedostojen jakaminen verkossa
Viesti Kirjoittaja NeliX4 »
Kansion sisältä saa selattua, kunhan siellä ei ole indeksitiedostoa - yleensä index.html (tai .php .htm).
http://gamma.nic.fi/~tomcat/testi/ :kin lakkaa näkymästä suoraan, kun tuonne laittaa tuon index.html nimisen tiedoston.
http://www.box.net :iä käytän itse ja ei todellakaan ole vaikeakäyttöinen.
http://gamma.nic.fi/~tomcat/testi/ :kin lakkaa näkymästä suoraan, kun tuonne laittaa tuon index.html nimisen tiedoston.
http://www.box.net :iä käytän itse ja ei todellakaan ole vaikeakäyttöinen.
6 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Tietoturva ja varmuuskopiointi”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit