Ihan hetken vasta Imacia käyttäneenä aloin kokeilemaan, miten onnistuu videoeditointi Imoviella. Ajatukseni on katsoa, riittäisikö tämä iMovie videoeditointitarpeisiini vai hommaanko jonkun muun editointiohjelman.
Mieluusti alkaisin tätä iMovien käyttöä opettelemaan, mutta ongelmia ilmaantui jo, kun yritin saada videoita iMovieen editoitavaksi. Eli iMovie ei ilmeisestikään tunnista tuota videomateriaalia vaan se on ensin muunnettava joksikin muuksi. Videokamerana Sonyn HDR-PJ260VE ja AVCHD (50p) materiaalia sillä kuvaan. Ongelma ei liene ratkea, vaikka päivittäisin käyttöjärjestelmän Mavericksiin ja sen jälkeen sitten tuon uusimman iMovien? Tämä iMac vuoden 2012 loppuvuoden malli ja käyttöjärjestelmänä OS X 10.8.5. Sellaisen käsityksen olen sanut, että ei välttämättä kannatta päivittää tuohon uuteen käyttöjärjestelmään?
Mikä on nopein ja videon mahdollisimman hyvänä säilyttävä tapa editoida tuollaista videomateriaalia iMoviella? Eli millä ohjelmalla kannattaa convertointi hoitaa ja mihin muotoon se kannattaa muuntaa?
Tästä aiheesta lienee käytä täällä ennenkin paljon keskustelua, mutta jos silti jaksaisitte minua uutta mac -käyttäjää tässä ketjussa opastaa ja/tai antaa linkkejä tähän liittyviin viestiketjuihin.

Latasin testiksi Appstoresta ilmaisen video convertterin, joka muuntaa videot mov muotoon (Free AVCHD to mov). En vielä osaa sanoa, millaisena kuvanlaatu säilyi, mutta todella kauan kesti kyllä lyhyenkin videopätkän convertointi. Onko järkevintä hommata joku videoeditointiohjelma, mikä ymmärtäisi suoraan tuon kameran tuottaman videomateriaalin? Mieluusti kyllä kokeilisin alkuun tätä iMovieta, mikäli jokin järkevä ratkaisu tähän löytyy (nopea ja hyvän laadun säilyttävä convertteri).
Kiitoksia avusta jo etukäteen!
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)