Sherman kirjoitti:Mikäs siitä karttojen käyttämisestä kotiseuduilla tai kotimaassa tekee siitä yhtään vähemmän tärkeää kuin ulkomailla hortoilusta? Muu kuin pätemisen tarve....
Esimerkiksi se, että kotimaassa paino on sanalla koti. Tunnen kotini. Kun vaikka käyn kaupassa en käytä navigointia, koska en tarvitse sitä. Liikun kotimaassani 99%:sti ilman navigointia.
Jos tarvitsen navigointia merellä Googlen kartoilla voi pyyhkiä pérsettä. Jos tarvitse maastokarttaa Googlen kartoilla voi pyyhkiä pérsettä. Jos tarvitsen autonavia, Googlen kartoilla ja kaikella nettiyhteyteen perustuvalla navigoinnilla voi pyyhkiä pérsettä.
Esimerkki.
Lähden sienimetsälle. Minkä kartan valitsen?
Applen?
apple.PNG
Googlen?
google.gif
Vai maastokartan?
maastokartta.PNG
Metsällä Applen ja Googlen kartoilla voi pyyhkiä pérsettä. Samoin kuin joka puolella muualla jos on kyse navigoinnista. Koko karttakohu on aivan käsittämätön. Puhdas manifesti keskimääräisen ihmisen typeryydestä.
Oruxmapsissa (Android) voi käyttää Google Mapsia jolla voi etsiä alueen kätevämmin jonka jälkeen sitten vaihtaa maastokarttaan. Street view on taas ihan kätevä tsekata mahdollisesti metsätien alut kun alueelle menossa. Google Mapsin sateliittikuvat on ihan hyvä laatuisia, mutta enemmin nykyään käyttää Maanmittauslaitoksen ilmakuvia. Mielestäni eri karttoja hyödyntämällä saa parhaan hyödyn.
Google Maps on ollut ihan toimiva navigaattori ja omistan myös CoPilot softan. Google Mapsin hyvyys on kyllä aika hyvät kartat ja se että näytetään tarpeeksi kaukaa jo pienetkin tiet. Ei tarte aina zoomata todella lähelle jotta näkisi pienemmätkin tiet.
Ps. Apple nyt toki munasi tämän karttajutun tällä kertaa.
exlex kirjoitti:B.) Nokian kartoissa auto pysyy sentään tiellä eikä jossakin pellolla tai kerrostalon katolla.
Juu auto pysyy myös tiellä jos ajat metsäpolkua jota ei ole kartassa. Eli pisteen sijainti approksimoidaan lähimmälle tielle.
Toi ihan totta, mutta on aika harmillista ajaa autoa esimerkiksi Oulun keskustassa, kun auton piste menee kerrostalojen keskellä. Eli aproksimointi ei toimi kunnolla. Tästä johtuen navigointi on ulkopaikkakuntalaiselle täysin turhaa, joten en kyllä suosittele navigoimaan tuolla kaupungeissa mitä ei tunne. Google mapsissä tätä ongelmaa ei ollut eikä millään muullakaan käyttämälläni navigaattorissa. Toinen asia mikä tekee navigoinnista välillä tuskaa on se, että osakartoista on pilvien alla, kuten osa Oulun keskustaa. Kyseistä ongelmaa on myös muissakin paikoissa.
No itseäni ei tämä häiritse enää, kun palasin takaisin googlen mapseihin laittamalla linkin työpöydälle mapsiin.
Viimeksi muokannut exlex, 22.9.2012 klo 18.12. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
MBP 16” | iPhone 13 PRO | iPad mini | Watch 5 | TV - 4 gen http://wheniskeynote.com
(Urheile, niin kuolet terveempänä.)
PatrikSelin kirjoitti:Mikset et käytä Googlen maastokarttaa?
kahvikuppi kirjoitti: jonka jälkeen sitten vaihtaa maastokarttaan.
Olette palstan suuria humoristeja? Trollaajia? Vain vain helvetillisiä typeryksiä?
Olen kirjoittanut navigoinnista, en leikkimisestä.
Sama, edellä osoitettu paikka Googlen maastokartassa.
googlen-maastokartta.jpg
Täällä Hompussa ilmeisesti kaikkien alojen asiantuntijat jakavat viisauttaan? Palsta pursuaa mitä järjettömimpiä väitteitä (joita edellä olevat ovat malliesimerkkejä), joiden alasampumiseen ei kenenkään aika riitä.
Jäljelle jää kysymys mitä tehdään sitten, kun yhteyttä verkkoon ei ole ja pitäisi saada laitteeseen karttainfoa? Heilutellaan käsiä ja lauletaan kannustavia säkeistöjä?
Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia nähdäksesi tämän viestin liitetiedostoja.
”Menin vaatteet päällä suihkuun. Yllättäen vaatteeni kastuivat. Nyt minun pitäisi lähteä kauppaan eikä vaihtovaatteita ole. Mitä minä nyt teen"?
PatrikSelin kirjoitti:Mikset et käytä Googlen maastokarttaa?
kahvikuppi kirjoitti: jonka jälkeen sitten vaihtaa maastokarttaan.
Olette palstan suuria humoristeja? Trollaajia? Vain vain helvetillisiä typeryksiä?
Olen kirjoittanut navigoinnista, en leikkimisestä.
Mielestäni vastasin hyvin asiallisesti.
LSD kirjoitti:Sama, edellä osoitettu paikka Googlen maastokartassa.
googlen-maastokartta.jpg
Täällä Hompussa ilmeisesti kaikkien alojen asiantuntijat jakavat viisauttaan? Palsta pursuaa mitä järjettömimpiä väitteitä (joita edellä olevat ovat malliesimerkkejä), joiden alasampumiseen ei kenenkään aika riitä.
Jäljelle jää kysymys mitä tehdään sitten, kun yhteyttä verkkoon ei ole ja pitäisi saada laitteeseen karttainfoa? Heilutellaan käsiä ja lauletaan kannustavia säkeistöjä?
En voi myöskään käsittää, että miksi ihmeessä offline-karttoja ei ole??? Nokialaisessakin voi ladata haluamiansa karttoja niin paljon kuin puhelimeen mahtuu. Mitä haittaa siitä on applen bisnekselle, jos kartat saisi puhelimen muistiin?
zippana kirjoitti:En voi myöskään käsittää, että miksi ihmeessä offline-karttoja ei ole??? Nokialaisessakin voi ladata haluamiansa karttoja niin paljon kuin puhelimeen mahtuu. Mitä haittaa siitä on applen bisnekselle, jos kartat saisi puhelimen muistiin?
Kannatetaan. Tuohan voisi olla ihan potentiaalinen (ja mahdollinen) feature tulevaisuudessa, ei muuta kuin ääntä Applen suuntaan esiin Google Mapsillahan moinen ei taida onnistua.
Viimeksi muokannut spiidi78, 23.9.2012 klo 9.12. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Taaksepäin ilman omaa syytään joutuminen harmittaa aina, ja niinhän tässä kartta-asiassa nyt vain kävi. Google maps erityisesti iPadin kautta oli lähes täydellinen (minulle). Ainoa jota kaipasin lisää oli navigaatio puheopastuksella autokäyttöön.
Nyt palattiin alkuruutuun ja odotellaan toiset seitsemän vuotta kehityksen edistymistä. Eihän elämä tähän kaadu, ja korvaavia ohjelmia varmasti ilmaantuu markkinoille muutamassa kuukaudessa. IOSn ydin ja houkuttelevuus kuitenkin heikkenivät päivityksen myötä merkittävästi.
Täytyisi varmaan hankkia joku elämä, etteivät tälläiset pikkuasiat harmittaisi niin vietävästi...
Macbook Pro 15" 2018 iPad Pro 12.9" iPhone 11 Pro Max Apple TV4K Watch S5
zippana kirjoitti:En voi myöskään käsittää, että miksi ihmeessä offline-karttoja ei ole??? Nokialaisessakin voi ladata haluamiansa karttoja niin paljon kuin puhelimeen mahtuu. Mitä haittaa siitä on applen bisnekselle, jos kartat saisi puhelimen muistiin?
Kannatetaan. Tuohan voisi olla ihan potentiaalinen (ja mahdollinen) feature tulevaisuudessa, ei muuta kuin ääntä Applen suuntaan esiin Google Mapsillahan moinen ei taida onnistua.
Androidin Google Mapsiin offline-kartat ovat jo jokusen kuukauden ajan kuuluneet joten jos ja kun Google saa oman itsetehdyn applikaation iOS:lle jakeluun niin ehkä tällöin iPhonessakin toteutuu tuo mahdollisuus.
Tässä nyt muutaman päivän tuota Mapsia testanneena on vähän ristiriitaiset fiilikset. Niin kuin monissa arvosteluissa käynyt ilmi, on tuo navigointi/paikoitus periaatteessa oikeinkin hyvä - ainakin täällä Tampereen ympäristössä. Toimiakseen vaatii tarkan osoitteen tai nastan syöttämisen. Tuntui tuo pallura pysyvän olemassa olevilla teillä ja annetulta reitiltä poiketessa laski uuden tolkullisen reitin melko nopeasti. Kartat näyttävät hyviltä. Lupaava alku.
Mutta sitten niihin negatiivisiin puoliin. Tuo POI-/yrityslayeri on aivan karmea. Kartalla on joitain 2-3 vuotta sitten lopetettuja ruokakauppoja, R-kioskit ja Siwat on huoltoasemia ja esim. Pizpala grillikioski on sijoitettu Ala-Pispalan sijasta keskelle Pispalan harjua. Kaikista löytämistäni virheitä olen tehnyt raportin Applelle. Eli olemassa oleva data on melko suurella prosentilla totaalisen virheellistä. No tätäkin suurempi ongelma on puuttuvan datan määrä. Missä on Hakametsän Jäähalli? Missä on Tampereen Teknillinen Yliopisto? Missä on VTT? Kuitenkin melko merkittäviä kohteita, mutta ei ilmeisesti Applen mielestä. Muutenkin noiden POI-pisteiden lisäyksessä on ollut melko mielenkiintoinen tärkeysjärjestys. Miltei kaikki akvaarioliikkeet löytyy, mutta ei ainuttakaan rautakauppaa...
No tuo oleellisen datan puuttuminenkaan ei ole mielestäni noiden karttojen suurin ongelma. Suurin ongelma on tuon vähäisen olemassa olevan datan integroiminen muuhun systeemiin, erityisesti Siriin. Muutaman päivän empiirisen testauksen perusteella Siri on innokas idiootti, joka yrittää parhaansa, mutta kaikki toimet johtavat katastrofiin. Ymmärrän toki, että amerikkalaissyntyinen englantia puhuva neitonen ei ole ehkä paras kandidaatti avoinna olevaan sihteerin virkaan - en vaadi siis mahdottomia. Mutta jos kielipäätä ei ole, niin ei silloin kannata lähteä pahemmin harrastamaan mitään luovaa ongelmanratkaisuakaan! Otetaan esimerkki. Olin paikallisella uimarannalla ja ajattelin haastaa Sirin kysäisemällä, että missä on lähin ranta, eli lontooksi Beach. No arvelin Sirin menevän hämilleen härmäläisestä aksentistani ja tarjovavan jotain aikuisten seuralaispalveluita, mutta ihme kyllä jonkinlainen yhteisymmärrys löytyi. Jonkinlainen. Ykkösosuma oli Tmi MIkko Rantanen. Mahtaisi kaveri olla ihmeissään, kun pärähtäisin oven taakse Speedoissa ja rantasandaaleissa. Samanlaisia aivopieruja tulee vastaan jatkuvasti, kun Sirille tai ihan vaan tekstipohjaiselle karttahaulle koittaa syöttää jotain muuta kuin tarkkoja osoitteita.
Summa summarum Apple Maps on harmittava esimerkki hukatusta potentiaalista. Peruspulla, eli varsinaiset karttapohjat ja osoitteen perusteella tapahtuva navigointi, on pikaisen testauksen perusteella jonkinlaisella mallilla. Korvaisi helposti Keltaisten sivujen karttojen perusteella tapahtuvan navigoinnin? Peruspullaa on täydennetty hyvien POI-rusinoiden sijasta eilispäivän kissanraksuilla. Suuhun jää melko paha maku ja luotto noiden karttojen tarjoamaan informaatioon on nollatasolla, ehkä jopa hieman alle. Siinäpä onkin Applelle leiviskää, kun koittaa parantaa tuota syntynyttä mielikuvaa. Se paljon puhuttu ensivaikutelma on pirullinen keksintö...
Eipä tässä auta kuin odotella ja toivoa, että Apple loihtii jonkin keinon, jolla tuo karttojen paikallistuntemus saadaan edes etäisesti siedettävälle taholle. Saas kattoo kuinka nopeasti noihin käyttäjien syöttämiin vikaraportteihin reagoidaan. Taitaa tuolla Amerriikanyhdysvaltojen päässäkin olla sen verran virheitä, että taitaa Tampereelta puuttua Hakametsän jäähalli vielä pitkän aikaa...
Suurin ongelma omalla kohdalla on Applen karttoja käyttävät muut ohjelmat esim. SportsTracker, Cyclemeter jne. Itselläni on fillaroidessa aina Cyclemeter päällä ja kartasta on helppo tarkastaa missä on ja minne täytyy mennä. Ei se Google-karttakaan mikään huippu tähän tarkoitukseen ollut, mutta siitä löysi ainakin kevyenliikenteenväylät. Nyt Applen kartasta puuttuu esim. Espoon keskuspuiston ja Oittaan latupohjat kokonaan eli kartta on käyttökelvoton.
Pakko laittaa Cyclemeterille palautetta, että karttamateriaali vaihtoon, sillä se on ollut kyllä ehdottomasti paras monista trackereista joita olen kokeillut.
Jukkauuno kirjoitti:
Otetaan esimerkki. Olin paikallisella uimarannalla ja ajattelin haastaa Sirin kysäisemällä, että missä on lähin ranta, eli lontooksi Beach. No arvelin Sirin menevän hämilleen härmäläisestä aksentistani ja tarjovavan jotain aikuisten seuralaispalveluita, mutta ihme kyllä jonkinlainen yhteisymmärrys löytyi. Jonkinlainen. Ykkösosuma oli Tmi MIkko Rantanen. Mahtaisi kaveri olla ihmeissään, kun pärähtäisin oven taakse Speedoissa ja rantasandaaleissa. Samanlaisia aivopieruja tulee vastaan jatkuvasti, kun Sirille tai ihan vaan tekstipohjaiselle karttahaulle koittaa syöttää jotain muuta kuin tarkkoja osoitteita.
Tuo muuten selvitti aika hyvin mika se ongelma oikeasti on. Miettinyt itsekin miksi on kaikki akvaarioliikkeet tosiaan muttei mitaan muuta fiksua, ja tuota kun haki googlella niin paljastui applen tietolahteet: koko business on puhtaasti ilmeisesti Yelp:n tietokantaa (sielta nimittain loytyy tuo mainitsemasi Tmi kategoriasta Beaches...) (http://www.yelp.com/biz/tmi-mikko-rantanen-tampere)
No, eipa tuo auta kylla yhtikas sita etta kaikki data on pain metsaa, mutta selittaa mista ne on noi akvaarioliikkeet keksineet...
tosikko kirjoitti:^ Mikä tuo oikeanpuoleinen kartta on?
Näyttää Maanmittauslaitoksen maastokartoilta, jotka ovat nykyään muuten ilmaiseksi jaossa...
Viimeksi muokannut Anaxagore, 24.9.2012 klo 12.32. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
iPhone 5 32GB
iPhone 4S 16GB
iPhone 3GS 8GB
Macbook Pro 13" i5 8GB/320GB
Macbook Air 11.6" i5 4GB/128GB
Time Capsule 2TB
2 x Airport Express
Apple TV 2
mikian kirjoitti:Tuo muuten selvitti aika hyvin mika se ongelma oikeasti on. Miettinyt itsekin miksi on kaikki akvaarioliikkeet tosiaan muttei mitaan muuta fiksua, ja tuota kun haki googlella niin paljastui applen tietolahteet: koko business on puhtaasti ilmeisesti Yelp:n tietokantaa (sielta nimittain loytyy tuo mainitsemasi Tmi kategoriasta Beaches...) (http://www.yelp.com/biz/tmi-mikko-rantanen-tampere)
Ja koko ongelma ei ratkea tuollakaan. Meinaan lukemani perusteella tuota dataa on raavittu kasaan vähän sieltä sun täältä - ei pelkästään Yelpistä. Eihän siinä mitään, jos tuolla taustalla pörräisi pelkästään tuo Yelpin tietokanta, niin olisipahan selkeää mihin palveluun noita korjauksia voisi Applen bugreportin lisäksi tehdä. Plus eihän tuossa ole puoliakaan Yelpin tiedoista esim. Hervannan osalta.
Tuo datan haaliminen kaikkialta on kyllä melkoinen laukaus tykillä omaan nilkkaan. Koita siinä nyt pysyä kärryillä datan oikeellisuudesta, kun osa datasta sanoo, että tässäpä sijaitsee militanttifeministien päämäaja ja toinen osa, että eipäs kun siinä on urologian keskusyksikkö. Google ymmärtääkseni on haalinut tuota dataa aika kattavasti ihan ite mitä monipuolisemmin keinoin. Kaipa tuollakin on tuo sosiaalinen puolikin huomioitu, mutta sen lisäksi on ihan itsekin jalkauduttu tekemeään selvitystyötä. Apple voisi nyt edes vaivautua kertomaan ihan jopa maittain, että mistä nuo tiedot on haalittu - meinaan jos meinaavat sitä kaipaamaansa apua saada...
*edit* Kurkkasin ihan piruuttani tuota Yelpiä hakusanalla Beach Tampereen ympäristöstä. Listalla ei ainuttakaan uimarantaa tms., vaan kaikki yritykset, joiden osoitteessa tai nimessä sana ranta jossain muodossa. Pistin piruuttani korjauspyynnön noista kaikista - olen pahoillani, jos bisneksesi tuosta kärsii. Paljastaa hyvin minkälaajuisesta ongelmasta on kyse...*edit*
Apple ottaa nyt markkinoista niskalenkin ja tuuppaa mol.fi-palveluun avonaiset kartantarkistajan paikat joka hemmetin pitäjään. Hoituisi syrjäytymiset ja työttömyydet kertahuitaisulla ja tulisi karttakin kuntoon.
Viimeksi muokannut Jukkauuno, 24.9.2012 klo 12.41. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Jukkauuno kirjoitti:Työnnän oman pikkulusikkani tähän karttasoppaan.
Tässä nyt muutaman päivän tuota Mapsia testanneena on vähän ristiriitaiset fiilikset. Niin kuin monissa arvosteluissa käynyt ilmi, on tuo navigointi/paikoitus periaatteessa oikeinkin hyvä - ainakin täällä Tampereen ympäristössä. Toimiakseen vaatii tarkan osoitteen tai nastan syöttämisen. Tuntui tuo pallura pysyvän olemassa olevilla teillä ja annetulta reitiltä poiketessa laski uuden tolkullisen reitin melko nopeasti. Kartat näyttävät hyviltä. Lupaava alku.
Mutta sitten niihin negatiivisiin puoliin. Tuo POI-/yrityslayeri on aivan karmea. Kartalla on joitain 2-3 vuotta sitten lopetettuja ruokakauppoja, R-kioskit ja Siwat on huoltoasemia ja esim. Pizpala grillikioski on sijoitettu Ala-Pispalan sijasta keskelle Pispalan harjua. Kaikista löytämistäni virheitä olen tehnyt raportin Applelle. Eli olemassa oleva data on melko suurella prosentilla totaalisen virheellistä. No tätäkin suurempi ongelma on puuttuvan datan määrä. Missä on Hakametsän Jäähalli? Missä on Tampereen Teknillinen Yliopisto? Missä on VTT? Kuitenkin melko merkittäviä kohteita, mutta ei ilmeisesti Applen mielestä. Muutenkin noiden POI-pisteiden lisäyksessä on ollut melko mielenkiintoinen tärkeysjärjestys. Miltei kaikki akvaarioliikkeet löytyy, mutta ei ainuttakaan rautakauppaa...
No tuo oleellisen datan puuttuminenkaan ei ole mielestäni noiden karttojen suurin ongelma. Suurin ongelma on tuon vähäisen olemassa olevan datan integroiminen muuhun systeemiin, erityisesti Siriin. Muutaman päivän empiirisen testauksen perusteella Siri on innokas idiootti, joka yrittää parhaansa, mutta kaikki toimet johtavat katastrofiin. Ymmärrän toki, että amerikkalaissyntyinen englantia puhuva neitonen ei ole ehkä paras kandidaatti avoinna olevaan sihteerin virkaan - en vaadi siis mahdottomia. Mutta jos kielipäätä ei ole, niin ei silloin kannata lähteä pahemmin harrastamaan mitään luovaa ongelmanratkaisuakaan! Otetaan esimerkki. Olin paikallisella uimarannalla ja ajattelin haastaa Sirin kysäisemällä, että missä on lähin ranta, eli lontooksi Beach. No arvelin Sirin menevän hämilleen härmäläisestä aksentistani ja tarjovavan jotain aikuisten seuralaispalveluita, mutta ihme kyllä jonkinlainen yhteisymmärrys löytyi. Jonkinlainen. Ykkösosuma oli Tmi MIkko Rantanen. Mahtaisi kaveri olla ihmeissään, kun pärähtäisin oven taakse Speedoissa ja rantasandaaleissa. Samanlaisia aivopieruja tulee vastaan jatkuvasti, kun Sirille tai ihan vaan tekstipohjaiselle karttahaulle koittaa syöttää jotain muuta kuin tarkkoja osoitteita.
Summa summarum Apple Maps on harmittava esimerkki hukatusta potentiaalista. Peruspulla, eli varsinaiset karttapohjat ja osoitteen perusteella tapahtuva navigointi, on pikaisen testauksen perusteella jonkinlaisella mallilla. Korvaisi helposti Keltaisten sivujen karttojen perusteella tapahtuvan navigoinnin? Peruspullaa on täydennetty hyvien POI-rusinoiden sijasta eilispäivän kissanraksuilla. Suuhun jää melko paha maku ja luotto noiden karttojen tarjoamaan informaatioon on nollatasolla, ehkä jopa hieman alle. Siinäpä onkin Applelle leiviskää, kun koittaa parantaa tuota syntynyttä mielikuvaa. Se paljon puhuttu ensivaikutelma on pirullinen keksintö...
Eipä tässä auta kuin odotella ja toivoa, että Apple loihtii jonkin keinon, jolla tuo karttojen paikallistuntemus saadaan edes etäisesti siedettävälle taholle. Saas kattoo kuinka nopeasti noihin käyttäjien syöttämiin vikaraportteihin reagoidaan. Taitaa tuolla Amerriikanyhdysvaltojen päässäkin olla sen verran virheitä, että taitaa Tampereelta puuttua Hakametsän jäähalli vielä pitkän aikaa...
Tietynlaista huumoria on myös sekin että Keravanjoessa näytti olevan täällä Vantaalla päin Autopesula...
Tuosta navigoinnista kokemuksia viime viikolta: piti mennä osoitteeseen xxxtie 6, no kartat eivät löytäneet tuota numeroa joten valitsin pelkän tien. Kyseinen tie menee isomman väylän ylitse ja tuo tien keskikohta oli sitten sopivasti tuolla sillalla. Vaan eipä ajattanut ohjelma tuonne sillalle vaan sen mukaan olin perillä kun olin alemmalla isommalla väylällä tuon sillan kohdalla. Että sellaista...
iPhone 5 32GB
iPhone 4S 16GB
iPhone 3GS 8GB
Macbook Pro 13" i5 8GB/320GB
Macbook Air 11.6" i5 4GB/128GB
Time Capsule 2TB
2 x Airport Express
Apple TV 2
Omasta mielestä nuo uudet kartat ovat kokonaisuutena parannus edelliseen. Ainakin täältä päin löytyy yllättävänkin uusia teitä, esimerkiksi Helsingin Viikinmäestä löytyy kaikki pikkutiet vaikka suurin osa vasta vuoden vanhoja. Esimerkiksi satelliittikuvissa (niin Applen kuin Googlen) on kyseinen alue vasta metsää.
Kartat toimivat paljon nopeammin kuin Googlen. Lisäksi nyt karttaa saa pyöriteltyä kuinka tykkää, niin pysty- kuin vaakatasossakin.
Lisäksi navigointi toimi ainakin lyhyellä testilenkillä hyvin, ja esittikin oli järkevä. Lisäksi kun reitiltä poikkesi laskettiin uusi reitti nopeasti. Erittäin hyvä parannus käyttämiini navigaattoreihin on teiden nimien sanominen ääneen! Varsinkin moottoripyörällä liikkuessa on tästä ehdottomasti suuri apu!!
Vielä tuohon toivoisin, että näytössä näkyisi nopeuteni sekä jäljellä oleva matka (ajassa ja kilometreissä).
Olisin myös toivonut parissa tilanteessa laajempaa karttaa, välillä ohjelma tuntui zoomaavan liian lähelle hidastettaessa esim risteykseen.
Satelliittikuvien laatu on kaupungeissa hyvää, toki Googlella oli monessa paikassa parempi laatuista kuvaa.
Flyover on kohtuu turha ominaisuus, toki hienolta näyttää ja kiva brassailla kavereille mutta siihen se suurimmalta osalta jää.
POI-pisteiden jättö pelkästää yelpin varaan on kyllä selvästi väärä ratkaisu! Pisteet ovat välillä missä sattuu, ja kategoriat ovat vääriä. Esimerkiksi kaikki Siwat ja R-kioskit taitavat olla huoltoasemiksi merkattuja... Tuohan parantuu toki ajan mittaan, kun yelp saa Suomessa käyttäjiä. Tällöin alkaa paikkoja ilmestyä, lisäksi löytyy arvostelut yms löytyvät suoraan kartasta.
Tällä hetkellä antaisin Applen kartoille 8/10 pistettä. Uskon vahvasti (kuin pikkulapsi Joulupukkiin) että kartat parantuvat seuraavan vuoden aikana huomattavasti, kunhan vain käyttäjät jaksavat/muistavat laittaa jokaisen bugin Applen tietoon. Lisäksi kun Suomalaiset löytävät yelpin alkavat POI-pisteet myös parantua.
janio kirjoitti:Lisäksi kun Suomalaiset löytävät yelpin alkavat POI-pisteet myös parantua.
Tätä toivon itsekin, mutta ihan pikaisestikin tuota Yelpiä silmäilemällä huomaa, että läheskään kaikki Yelpin POI:t eivät ole päätyneet Applen karttaan - vaikka ovat näemmä olleet Yelpin kannassa jo melkoisen pitkään.
Kohta pitäisi itäisen Tampereen alueella olla paikat paremmassa kuosissa, nimimerkillä Tahtoisin Huomauttaa -81 m/tre. On tässä tullut kohta pauttiarallaa 100 bugreporttia laadittua ja Yelpiinkin olen tehnyt korjauksia ihan kiitettävästi. Ja suuren osan molempiin pienen pienillä eroilla, jotta näkisin kumpaa kautta korjautuu nopeammin...
Onkos Apple laittanut käyttäjät tekemään karttaa ?
Eihän se noin saisi olla. Jokunen virheen korjaus sallittua mutta, mutta. . . .
Eikä taida maksaa mitään apulaisilleen.
Viimeksi muokannut ompponainen, 24.9.2012 klo 13.09. Yhteensä muokattu 2 kertaa.