iMessagesta iPadissä ja iPhonessa
Kaikki ohjelmiin, iTunes Storeen, App Storeen, synkronointiin, iOS-käyttöjärjestelmään jne. liittyvät keskustelut tänne
3 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 25
- Liittynyt: 17.6.2012 klo 20.22
iMessagesta iPadissä ja iPhonessa
Viesti Kirjoittaja lehtjug »
Itselläni on iPhone jossa on oma liittymänumero ja iPad jossa on liittymänumero. Onko ihan normaalia iMessagen toimintalogiikkaa että iPadiin menee myös ne viestit jotka on osoitettu iPhonen liittymänumeroon. iPadissä iMessagen asetuksissa näkyy lähetys/vastaanotto asetuksissa kaksi osoitetta iPhonen numero ja oma sähköpostiosoitteeni. Ihmetyttää miksi iPadin liittymänumeroa ei tule näkyviin lainkaan tai miksi iPadin littymänumeroon lähetetyt viestit eivät mene perille ja miksi ylipäätänsä iMessage ei tunnista iPadin liittymänumeroa. Saunalahteen on soitettu ja sieltä on varmistettu että iPadin mobiililaajakaista 3G liittymä toimii. Jopa resetoivat molempien laitteiden SIM-kortit.
-
- Viestit: 1560
- Liittynyt: 27.5.2004 klo 20.06
- Paikkakunta: Turku
Re: iMessagesta iPadissä ja iPhonessa
Viesti Kirjoittaja tómppu »
iMessage-viestit toimitetaan kaikkiin laitteisiin joihin on kytketty yksikin iMessageen rekisteröity yhteystieto. iPadin iOS-versio ei puolestaan tue tekstiviestejä joten sen liittymänumeroon lähetettyjä viestejä ei näytetä vaikka ne liittymään ohjataankin operaattorin toimesta.
Viimeksi muokannut mercury, 18.2.2014 klo 5.56. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Perus hipsteri. pelle. -mindgame
-
- Viestit: 25
- Liittynyt: 17.6.2012 klo 20.22
Re: iMessagesta iPadissä ja iPhonessa
Viesti Kirjoittaja lehtjug »
Eli tuosta syystä iMessage-viestit jaetaan niihin osoitteisiin jotka toimivat saman apple ID:n alla eli omassa tapaukessani iPad ottaa vastaan myös ne iMessage viestit jotka on osoitettu iPhoneen tai sähköpostiosoitteeseeni. Kiitoksia vastauksesta.tómppu kirjoitti:iMessage-viestit toimitetaan kaikkiin laitteisiin joihin on kytketty yksikin iMessageen rekisteröity yhteystieto. iPadin iOS-versio ei puolestaan tue tekstiviestejä joten sen liittymänumeroon lähetettyjä viestejä ei näytetä vaikka ne liittymään ohjataankin operaattorin toimesta.
3 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit