Tahtoo iOS 6:n takaisin!
-
- Viestit: 14
- Liittynyt: 24.3.2008 klo 22.02
- Paikkakunta: Loimaa
Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja UrhoGee »
-
- Viestit: 4915
- Liittynyt: 26.11.2007 klo 16.27
- Paikkakunta: Hamina
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja tuomas92 »
-
- Viestit: 14
- Liittynyt: 24.3.2008 klo 22.02
- Paikkakunta: Loimaa
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja UrhoGee »
-
- Viestit: 636
- Liittynyt: 9.11.2009 klo 22.22
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja Herra_Kallo »
mulla olis käyttöä tolle padille,laita viestiä;)UrhoGee kirjoitti:Tulin typeryyttäni päivittäneeksi iPadini iOS7:ään ja jo nyt vuorokauden käytettyäni kadun katkerasti. Kaikki on aivan päin v*ttua. Ikonit näyttää lapsellisilta, kuin nelivuotiaan piirtämiltä, värimaailma on karsea, ikonit hyppii silmille niin että migreeni tulee mutta muuten kaikki on valjua, epäselvää ja keskeneräisen näköistä. Ohuesta fontista ei tahdo saada tolkkua ja moni asia toimii hankalammin kuin ennen. Akun kestokin tuntuu heikentyneen. Karmea pettymys kertakaikkiaan. Onko nyt siis tosiaan niin, ettei tähän mitenkään enää saa mistään vanhaa kunnon iOS 6:ta takaisin? Jos ei saa, niin tästä lähtee myyntiin halvalla hyvä iPad 2. Ei tällaista pirua jaksa katsella.
-
- Viestit: 1264
- Liittynyt: 16.9.2009 klo 19.11
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja PatrikSelin »
-
- Viestit: 4915
- Liittynyt: 26.11.2007 klo 16.27
- Paikkakunta: Hamina
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja tuomas92 »
Tuo on sinun mielipiteesi asiasta. Ketjun aloittajan mielipide on aivan yhtä validi.PatrikSelin kirjoitti:En suosittele myymään vielä, koska sinulla on ns. "muutos on aina paskaa" -vaihe. Ikonit eivät ole lapsellisia, värimaailma ei ole karsea.
-
- Viestit: 160
- Liittynyt: 18.2.2013 klo 16.20
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja kartsa49 »
Sinulla varmaankin oli pakottava tarve päivittää laitteesi välittömästi ensimmäisten mukana, jos et tiennyt mitä päivitys tuo? Fontin saa lihavoitua asetukset > käyttöapu > lihavoi fontti. Muutenkin, kannattaisi rauhassa tutustua ennen riehumista...... Voit näin välttää sitä mainitsemaasi migreeniä.UrhoGee kirjoitti:Tulin typeryyttäni päivittäneeksi iPadini iOS7:ään ja jo nyt vuorokauden käytettyäni kadun katkerasti. Kaikki on aivan päin v*ttua. Ikonit näyttää lapsellisilta, kuin nelivuotiaan piirtämiltä, värimaailma on karsea, ikonit hyppii silmille niin että migreeni tulee mutta muuten kaikki on valjua, epäselvää ja keskeneräisen näköistä. Ohuesta fontista ei tahdo saada tolkkua ja moni asia toimii hankalammin kuin ennen. Akun kestokin tuntuu heikentyneen. Karmea pettymys kertakaikkiaan. Onko nyt siis tosiaan niin, ettei tähän mitenkään enää saa mistään vanhaa kunnon iOS 6:ta takaisin? Jos ei saa, niin tästä lähtee myyntiin halvalla hyvä iPad 2. Ei tällaista pirua jaksa katsella.

-
- Viestit: 4702
- Liittynyt: 4.11.2007 klo 13.32
- Paikkakunta: Tampere
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja atheos »
Lightning-adapterien toimimattomuus voi olla bugi. Niitä on aina .0 versioissa ja korjataan kyllä joskus. Luvattomat kopiolaitteet Apple vissiin blokkasi kokonaan ja tämä liittynee siihen. Myös muita bugeja on tullut esiin, kehittäjillehän tämä on ollut jaossa jo pitkään mutta iso osa ongelmista tulee riittävissä määrin ilmi vasta, kun julkaisu tapahtuu ja levikki laajenee miljooniin. Jos näitä haluaa välttää niin kannattanee jatkossa vältellä .0 versioihin päivittämistä, vaikka ne Applella perinteisesti ovat melko hyviä olleetkin niin ongelmattomia eivät nekään suinkaan ole.
Mikä asia toimii hankalammin? Käyttishän toimii ihan samalla tavalla kuin iOS 6 mutta siinä on vain enemmän toimintoja. Safari on vähän erilainen juu, makuasioita. Muilla selaimilla saa välilehdet. Mutta muuten kyllä perustoiminnot ovat ihan yhtä jees kuin tähänkin asti tai paremmat (esim. ohjaus- ja ilmoituskeskus, moniajo).
http://irc.fi/atheos • http://www.mikseri.net/user/atheos
-
- Viestit: 14
- Liittynyt: 24.3.2008 klo 22.02
- Paikkakunta: Loimaa
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja UrhoGee »
-
- Viestit: 1264
- Liittynyt: 16.9.2009 klo 19.11
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja PatrikSelin »
No aika usein tälläinen tilanne tulee vastaan.tuomas92 kirjoitti:Tuo on sinun mielipiteesi asiasta. Ketjun aloittajan mielipide on aivan yhtä validi.PatrikSelin kirjoitti:En suosittele myymään vielä, koska sinulla on ns. "muutos on aina paskaa" -vaihe. Ikonit eivät ole lapsellisia, värimaailma ei ole karsea.
Kauan sitten Afterdawn päivitti sivun ulkoasun -> kommentien mukaan muutos aiheutti massakuolemia -> tehdään uutinen vanhastasta ulkoasusta -> samat henkilöt kertovat kuinka se vanha oli huonompi.
Gmail päivitti käyttöliittymänsä parempaan -> kuraa tuli kunnolla niskaa -> käyttämisen jälkeen ihmiset kertovat kuinka uudessa on asiat paremmin.
Voisin luotella vastaavia tilanteita loputtomasti. Muutos on aina aluksi pahasta, mutta käyttämisen jälkeen 99% käyttäjistä ymmärtää, miten asiat ovat menneet parempaan suuntaan. Itse en ainakaan hetken kokeilun perusteella lähtisi kauheasti kritisoimaan.
Toki jos mielestäsi ikonit ovat lapsellisia, niin mielelläni kuulisin millä tavalla. Ainut ikoni, joka vaatisi korjausta on Game Center, mutta värimaailmaltaan mikään ikoneista ei ole lapsellinen.
-
- Viestit: 10
- Liittynyt: 1.11.2012 klo 13.15
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja Sepi666 »
Laite 'iBad' on suojattu salasanalla. Kirjoita laitteen salasana ja napsauta Yritä uudelleen -painiketta.
sit kun yrittää uudelleen niin :Kohdetta iBad ei voi liittää lupa evätty.
padissa tulee ikkuna jossa: luotatko tähän tietokoneeseen? asetuksesi ja tietosi on käytettävissä tällä tietokoneella, kun se on kytketty laitteeseen. Luota/Älä luota.
vaikka kuinka luotan niin ponnahtaa sama uusiksi.
minnekkään en pystu salasanoja kirjoittamaan.
vanhassa kutosessa pysty sentään tiedostoja siirtämään piuhalla ilman herjoi.
-
- Viestit: 4702
- Liittynyt: 4.11.2007 klo 13.32
- Paikkakunta: Tampere
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja atheos »
http://irc.fi/atheos • http://www.mikseri.net/user/atheos
-
- Viestit: 14
- Liittynyt: 24.3.2008 klo 22.02
- Paikkakunta: Loimaa
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja UrhoGee »
-
- Viestit: 160
- Liittynyt: 18.2.2013 klo 16.20
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja kartsa49 »
Kuten jo aiemmin kysyin sinulta, mikä ihmeen kiire oli mennä päivittämään heti ensimmäisten joukossa, jos et tiennyt mitä päivitys tuo?UrhoGee kirjoitti:Noh. Vierekkäin kun katsoo puhelimessa ios6:tta ja iPadissa ios7:ää niin MINUN mielestäni siinä ovat vastakkain viimeistelty tyylikkyys ja puolivillainen naivistinen hölmöily, mutta tyylikkyyshän on katsojan silmässä ja kirosana kuulijan korvassa. Niin tuohon toimintaan vielä, että on se kyllä kumma jos gigantista ostettu kamera-adapteri, Applen logo laatikossa ja kaikki, ei toimi. Jos tämäkin johtuu iOS7:n uusista turvaominaisuuksista niin johan on hevonv*tun ominaisuuksia sanon minä. Bugipäivityksiä odotellessa... Tai sitten tää on joku juoni että joutuu sikakalliilla ostamaan jonkun erityisen adapterin ennenkuin alkaa hommat pelaan...
-
- Viestit: 2750
- Liittynyt: 18.1.2010 klo 22.37
- Paikkakunta: Lahti
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja Delli »
No, tähän päivään mennessä yli 50% käyttäjistä https://mixpanel.com/trends/#report/ios ... ,to_date:0 on päivittänyt iOS7:aan joten tuo 'ensimmäisten joukossa' ei oikein sovi tähän.kartsa49 kirjoitti:Kuten jo aiemmin kysyin sinulta, mikä ihmeen kiire oli mennä päivittämään heti ensimmäisten joukossa, jos et tiennyt mitä päivitys tuo?
Ja kyllä Applen omien lisälaitteiden luulisi toimivan vaikka käyttis päivittyy.
iPad (2024) 64GB Wi-Fi, Apple TV 4rd 4K
MacBook Air 2024, Apple Watch 9.0 44mm
-
- Viestit: 14
- Liittynyt: 24.3.2008 klo 22.02
- Paikkakunta: Loimaa
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja UrhoGee »
Hyvä kysymys. Vastaus on että en tiiä. Tosin olen ennenkin kaikkiin Applen tuotteisiini ottanut päivitykset aika pian niiden ilmestyttyä eikä kummempia yllätyksiä ole tullut, joten siksi kai. Ja ihan tietokoneiden kanssa paluu entiseen on tarvittaessa ollut helposti mahdollista, iOS-laitteita mulla on ollut vasta tammikuusta lähtien joten olen niissä kumminkin aika noviisi.kartsa49 kirjoitti:Kuten jo aiemmin kysyin sinulta, mikä ihmeen kiire oli mennä päivittämään heti ensimmäisten joukossa, jos et tiennyt mitä päivitys tuo?
-
- Viestit: 1178
- Liittynyt: 16.5.2005 klo 13.39
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja Jasca »
Omassa iPad 2:ssa on vielä iOS 5.1.1. Lähinnä iOS 6:sta aluksi vaivanneiden ongelmien takia. Nyt kun tuo iOS 7 on osoittautunut varsin bugiseksi, niin kuulisin mielelläni mielipiteitä siitä pysyäkö nykyisessä iOS-versiossa vai päivittääkö 6.1.3:seen.
Se kun mitä ilmeisimmin iPad 2:sen kohdalla onnistuu edelleenkin iTunesia käyttäen: oikean IPSW-tiedoston lataus netistä, iPad 2 DFU-modeen, Palauta varmuuskopio -klikkaus ALT-näppäin pohjassa ja ladatun IPSW-tiedoston valinta avautuvasta ikkunasta. Vai olenko ihan harhateillä?
EDIT: Kun nyt padissa on vielä iOS 5.1.1, niin TinyUmbrellalla SHSH talteen ja paluu 5.1.1:seen on mahdollista? Ilman jailbreikkaamistakin? Mutta auttaako millään tavalla iOS 6.1.3 :sen kohdalla kun lähtökohtana on tuo 5.1.1?
• MBP 15" 2.7 GHz i7 | 16 GB | Radeon Pro 4 GB | SSD | macOS Monterey
• iMac 27" 2.7 GHz i5 | 8 GB | HDD | SD | MacOS X El Capitan
-
- Viestit: 77
- Liittynyt: 30.12.2012 klo 22.19
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja Uuni »
Menin typeryyksissäni vaihtamaan seiskan iPhone 4:ään ja näyttää siltä, ettei raudan prosessointiteho riitä pyörittämään näin raskasta OS:ää. Tahmea kuin siirappi.
-
- Viestit: 77
- Liittynyt: 30.12.2012 klo 22.19
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja Uuni »
Tämän mukaan neloseen voi vaihtaa iOS 6 takas.
Ei vielä vaan kerro miten...
-
- Viestit: 1178
- Liittynyt: 16.5.2005 klo 13.39
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja Jasca »
Juurikin niin kuin kerroin tuossa omassa turinassani... En vain ole 100 % varma onnistuuko enää iPad 2:ssa ... tai iPhone 4:ssa (3Gs:ssä ainakin pitäisi onnistua).Uuni kirjoitti:http://www.iphonehacks.com/2013/09/cann ... 6-1-4.html
Tämän mukaan neloseen voi vaihtaa iOS 6 takas.
Ei vielä vaan kerro miten...
• MBP 15" 2.7 GHz i7 | 16 GB | Radeon Pro 4 GB | SSD | macOS Monterey
• iMac 27" 2.7 GHz i5 | 8 GB | HDD | SD | MacOS X El Capitan
-
- Viestit: 77
- Liittynyt: 30.12.2012 klo 22.19
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja Uuni »
"I have iPhone 4 as well. After upgrading to 7.0 I had similar problems an experienced lags up to 5 sec. I reseted the device (Settings -> General -> Reset -> Reset all settings) and now it works just fine. I can see no difference in the performance between 6.1.3 and 7. I would recommend the upgrade to everyone - you may like it or not, but iOS 7 IS the way where Apple wants to go and we must get used to it. Or buy an Android device."
Auttoi tosiaan ! Kannattaa tehdä tämä !
-
- Viestit: 989
- Liittynyt: 29.12.2009 klo 12.26
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja Esa66 »
Onneksi en iPadia päivittänyt! iPhonen menin päivittämään, täytyy varmaankin hommata toinen puhelin, on tämä niin ruma/toimimaton päivitys.
iPhone 14+
-
- Viestit: 2286
- Liittynyt: 17.2.2005 klo 18.59
- Paikkakunta: Tampere
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja jomppa »
Juu, näinhän siinä kävi. Kun tuossa eilen räpläsi iPodia (6.1.3) ja 3GS:ää (6.1.3), tuntuivat ne varsin vanhanaikaiselta. En ymmärrä, miten ihmiset pitävät seiskan ulkoa asua paluuna 80/90-luvulle, sillä sitähän nimenomaan WP edustaa (isoja laatikoita, rumia värejä, sokeille tarkoitettua tekstiä). Jos iOS edustaa jotain niin ehkä 70-luvun SciFi-käyttöliittymää steriilin valkeine pintoineen, joissa on muutama hohtava viiva ja pehmeitä animaatioita.atheos kirjoitti:Vähän se vaati totuttelua mutta ei tässä kyllä enää mitään vikaa ole. Päinvastoin, iOS 6 näyttää tosi vanhanaikaiselta nyt kun on tottunut seiskaan.
Toki siirtymävaihe on selvästi vielä kesken. Whatsapp käyttää vielä vanhaa (rumaa) näppäimistöä ja osa muistakin ohjelmista on selvästi suunniteltu iOS6-ulkoasuun, mutta uuden tyylin mukaiset ohjelmat ovat huomattavasti vanhoja tyylikkäämpiä.
EDIT: viittaussuhde kuntoon
6xiPod +iPhone 15 Pro
AppleTV
Apple Watch S10
-
- Viestit: 1560
- Liittynyt: 27.5.2004 klo 20.06
- Paikkakunta: Turku
Re: Tahtoo iOS 6:n takaisin!
Viesti Kirjoittaja tómppu »
Sama setti käyttisversiota myöten oli viikonloppuna ja toiveet samat. Ei onnistunut, vaan seiskaan oli mentävä. Voi olla että en yrittänyt tarpeeksi, mutta DFU-tila ei ainakaan autuaaksi tehnyt.Jasca kirjoitti: Omassa iPad 2:ssa on vielä iOS 5.1.1. Lähinnä iOS 6:sta aluksi vaivanneiden ongelmien takia. Nyt kun tuo iOS 7 on osoittautunut varsin bugiseksi, niin kuulisin mielelläni mielipiteitä siitä pysyäkö nykyisessä iOS-versiossa vai päivittääkö 6.1.3:seen.
-
- Viestit: 90
- Liittynyt: 28.9.2010 klo 12.19
Miten saisin vaihettua iOs 7: sta takaisin edelliseen?
Viesti Kirjoittaja Blacksmith »
Siis, miten pääsisin takaisin edelliseen OS:aan?
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit